Pomnik Oficera w Zambrowie


Na mapach: 52°58′27,1″N 22°14′43,0″E/52,974194 22,245278

Pomnik Oficera w Zambrowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Oficera II Rzeczypospolitej w Zambrowie został odsłonięty w niedzielę 5 września 2010 na placu przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym.

Z inicjatywą budowy pomnika wystąpił Urząd Miasta Zambrów w maju 2009. W drodze konkursu wybrano projekt rzeźbiarza Michała Selerowskiego.

W przeciwieństwie do innych pomników autorstwa Michała Selerowskiego, pomnik w Zambrowie posiada układ tradycyjny: postać stojącego oficera w mundurze wz. 36 z czasów II Rzeczypospolitej ustawiona na cokole z granitu.

Pomnik upamiętnia istniejące w Zambrowie w czasach II Rzeczypospolitej dwie szkoły podchorążych rezerwy: piechoty i artylerii. Na cokole pomnika widnieją emblematy jednostek wojskowych: 71 Pułku Piechoty w formie wieńca laurowego z liczbą „71” w środku, odznaka Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty i odznaka Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema oraz tablica informacyjna.

Autor pomnika konsultował szczegóły umundurowania z Regionalną Izbą Historyczną oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W uznaniu wartości artystycznej autor pomnika otrzymał w kategorii „twórczość i upowszechnianie kultury” nagrodę Złotego Żubra ufundowaną przez burmistrza Zambrowa.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pomnik Oficera w Zambrowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy