Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie


Na mapach: 54°04′41,3″N 21°22′24,7″E/54,078139 21,373528

Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie – obelisk ku czci polskiego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego stojący przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie. Pomnik autorstwa rzeźbiarza i medaliera Edwarda Gorola wzniesiono w 1978 roku[1], upamiętniając w ten sposób pobyt w mieście młodego Kętrzyńskiego, który skończył w Rastemborku szkołę podstawową, a potem uczył się w gimnazjum (1855-1859). W 1946 r. miasto Rastembork na jego cześć zostało nazwane Kętrzynem[2].

Na murowanym obelisku od strony frontowej zamontowano pamiątkową płytę przedstawiające wizerunek Wojciecha Kętrzyńskiego. Z tyłu obelisku znajduje się herb miasta z datą założenia - inskrypcja brzmi "Miasto Kętrzyn założone w 1337". Na płycie po lewej stronie umieszczony został wiersz poety:

"Znowu stoję na tej świętej ziemi,
Najukochańszej ziemi moich ojców.
Znowu patrzę na jej siwe niebo,
Na jej wzgórza z zielonymi lasami,
I na jej jezior oblicza lustrzane".

[3].

Płyta z prawej strony zawiera inskrypcję:

"Przywrócił Mazury Polskę, a Polskę Mazurom. Wojciechowi Kętrzyńskiemu, wielkiemu patriocie, bojownikowi o polskość Mazur i Warmii, patronowi miasta - Społeczeństwo Kętrzyna. Ketrzyn, lipiec 1978".

[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Moje Mazury
  2. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85)
  3. „Aus dem Liederbuch eines Germanisierten” („Ze śpiewnika pewnego zniemczonego”), tłum. Erwin Kruk, Nasze Miasto Kętrzyn
  4. Polska Niezwykła
Na podstawie artykułu: "Pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy