Pomnik kryptologów w Poznaniu


Na mapach: 52°24′26,98″N 16°55′09,10″E/52,407494 16,919194

Pomnik kryptologów w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik kryptologów – pomnik w formie metalowego, graniastosłupa foremnego o podstawie trójkąta, zlokalizowany w Poznaniu, przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego w Poznaniu (ul. Święty Marcin).

Dzieło upamiętnia trzech polskich kryptologów, którzy przyczynili się m.in. do rozpracowania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej EnigmaMariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, związanych z Uniwersytetem Poznańskim (budynek Zamku mieścił przed II wojną światową pomieszczenia uniwersyteckie).

Pomnik odsłonięto w 2007, a projektantami byli Grażyna Bielska–Kozakiewicz i Mariusz Kozakiewicz z Zakopanego. Litery nazwisk kryptologów wkomponowali oni w ciągi cyfr, szczelnie zapełniające ściany obelisku, co według autorów miało być hołdem nie tylko dla szyfrantów, ale także dla matematyki i ludzkiej myśli w ogóle (np. w Przekroju artykuł o monumencie zatytułowano Pomnik intelektu). Dzieło posługuje się międzynarodowym językiem liczb i geometrii. U dołu zlokalizowano inskrypcje polsko- i angielskojęzyczne z biografiami kryptologów[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Włodzimierz Braniecki, Enigmatyczna bryła (rozmowa z twórcą pomnika), w: Głos Wielkopolski, 14.1.2008, s.16

Bibliografia | edytuj kod

  1. Włodzimierz Łęcki, Poznań – przewodnik po zabytkach i osobliwościach miasta dla przybyszów z dalszych i bliższych stron, wyd. Zysk i S-ka, Poznań, 2010, s.162, ​ISBN 978-83-7506-466-7
Pomniki w Poznaniu

Zabudowa ulicy Święty Marcin w Poznaniu

Na podstawie artykułu: "Pomnik kryptologów w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy