Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku


Na mapach: 53°07′56″N 23°09′42″E/53,132222 23,161667

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pomnik J. Piłsudskiego przy Archiwum Państwowym Wcześniejsza lokalizacja pomnika przy ratuszu

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – monument znajdujący się w Białymstoku przy Rynku Kościuszki naprzeciw Cekhauzu, w którym mieści się aktualnie Archiwum Państwowe[1].

Spis treści

Historia pomnika | edytuj kod

Rok 1991 - budowa | edytuj kod

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego został zaprojektowany przez Jana Wakulińskiego, a zrealizowany przez Stanisława Wakulińskiego (syn Jana). Na lokalizację wybrano miejsce na Rynku Kościuszki przed Ratuszem[2]. Pomysłodawczynią budowy pomnika Marszałka była Halina Kępka, a Członkowie Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Białymstoku przez wiele miesięcy negocjowali z magistratem miejsce ustawienia pomnika - to z ich inicjatywy w 1990 roku pomnik stanął na skwerze obok ratusza[3][4].

Rok 2008 - przeprowadzka | edytuj kod

Władze miasta w związku z przebudową centrum, postanowiły przenieść pomnik marszałka Piłsudskiego[5]. Ostateczną lokalizacją okazało się miejsce gdzie w 1921 Józef Piłsudski odbierał, podczas oficjalnej wizyty w Białymstoku, uroczystą defiladę wojskową. Od 6 sierpnia 2008 pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stoi przed Archiwum Państwowym (Rynek Kościuszki 4).
Szesnaście lat temu został ufundowany ze składek społecznych i postawiony przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z Rynkiem Kościuszki w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza, w którym był pochowany Adam Piszczatowski zamordowany powstaniec styczniowy, który organizował oddziały powstańcze na ziemi Bielskiej w roku 1863.[6] Przy dotychczasowej lokalizacji marszałek był też zwrócony twarzą w kierunku Wilna[7].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podlaski Urząd Wojewódzki. Uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
  2. Pomnik marszałka Piłsudskiego przed Ratuszem i przed Archiwum
  3. Białystok.pl. Oficjalny portal miejski - Pomniki
  4. Gazeta Współczesna. Piłsudczycy przeciw przeniesieniu pomnika marszałka.
  5. Wirtualny Białystok. Marszałku, zostań!
  6. Białystok - Ratusz i pomnik Piłsudskiego.
  7. Pomnik Piłsudskiego w Białymstoku przeniesiony
Na podstawie artykułu: "Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy