Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka w Warszawie


Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pomnik pielgrzymki Andrzeja Ciołka

Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka w Warszawiekamień upamiętniający odbytą w 1404 roku przez rycerza Andrzeja Ciołka pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Zlokalizowany jest na terenie Kabat przy skrzyżowaniu Alei Komisji Edukacji Narodowej i Alei Kasztanowej w pobliżu ul. Kazimierza Jeżewskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 2000 roku Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku postanowiła uczcić fakt przyjęcia jej w skład Stowarzyszenia Uniwersytetów Compostela. Z tej okazji oraz w związku z kampanią Rady Europy pt. „Europa, wspólne dziedzictwo” ufundowała głaz wraz z umieszczoną na nim tablicą upamiętniający pielgrzymkę Andrzeja Ciołka herbu Ciołek do Santiago de Compostela odbytą w 1404. W 2000 r. w porozumieniu z władzami dzielnicy Ursynów umieszczono ten pomnik przy skrzyżowaniu Alei Komisji Edukacji Narodowej i Alei Kasztanowej na Kabatach. Lokalizacja została podyktowana faktem, iż Andrzej Ciołek z Żelechowa był właścicielem Kabat[1][2].

Kształt | edytuj kod

Polsko-hiszpański napis na tablicy umieszczonej na pomniku

Pomnik jest głazem narzutowym, posadowionym na wzniesieniu. Przymocowano do niej kamienną tablicę z dwujęzyczną, polsko-hiszpańską inskrypcją. Polski napis na tablicy pomnika brzmi następująco:

W roku 1404 Andrzej Ciołek, herbu Ciołek, rycerz, podkomorzy i starosta sandomierski, właściciel dóbr Kabaty odbył pielgrzymkę do Santiago de Compostela w dalekiej Hiszpanii, torując drogę wzajemnemu poznawaniu i przenikaniu kultur Europy.

W roku 2000, z okazji kampanii Rady Europy „Europa, wspólne dziedzictwo” i przyjęcia Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku do Stowarzyszenia Uniwersytetów Compostela, tablicę tę ufundowali: Rektor i Senat Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, Burmistrz, Zarząd i Rada Gminy Warszawa-Ursynów.

Napis w języku hiszpańskim jest dokładnym tłumaczeniem tekstu polskiego.

Tablica nosi herby: dzielnicy Warszawa-Ursynów, Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, logo kampanii „Europa, wspólne dziedzictwo” i znak muszli św. Jakuba, symbolu osób odbywających pielgrzymki do Santiago de Compostela[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b rycerz Andrzej Ciołek (pol.). ursynow.pl. [dostęp 2015-06-21].
  2. Głaz upamiętniający pielgrzymkę rycerza Andrzeja Ciołka (pol.). dzieje.pl. [dostęp 2015-06-21].
Na podstawie artykułu: "Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy