Pomoc:Formatowanie tekstu w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaDla każdego Te informacje dotyczą edytora wikikodu. Zobacz analogiczne dotyczące edytora wizualnego (Czym to się różni?)
Tekst w Wikipedii musi być odpowiednio sformatowany.
- W edytorze wizualnym – wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę na pasku narzędzi (pełna instrukcja).
- W edytorze kodu źródłowego – używamy formatowania zgodnego z mechanizmem wiki (tzw. „wikikod”), którego opis znajdziesz poniżej. Możliwe technicznie jest wstawianie fragmentów kodu języka HTML i XHTML, nie jest to jednak zalecane.
Polecenia formatujące, znaki specjalne | edytuj kod
Uwaga: nie każda przeglądarka potrafi poprawnie wyświetlać wszystkie znaki specjalne! Należy zwrócić uwagę, że nie trzeba się tego uczyć na pamięć – podstawowe znaki specjalne są dostępne przy oknie edycji tekstu.Formatowanie spisu treści | edytuj kod
Istnieją trzy komendy związane z formatowaniem spisu treści. Są to:
- __SPIS__ (w tym miejscu pojawi się spis treści)
- __BEZSPISU__ (spisu treści w ogóle nie będzie widać na stronie)
- __ZESPISEM__ (wymuszone zostanie pojawienie się spisu treści).
Dodatkowo istnieje komenda __BEZEDYCJISEKCJI__, która pozwala na zablokowanie możliwości edycji sekcji (domyślnie można edytować pojedynczą sekcję zamiast całego artykułu). Ściślej – znikną linki dające możliwość edycji ("[Edytuj]"), które standardowo pojawiają się przy tytule każdej sekcji.
Natomiast jeśli wpiszesz szablon {{Spis treści}}, to spis treści będzie przylegał do prawej krawędzi strony i jednocześnie będzie opływany z lewej strony przez tekst.
Zobacz też | edytuj kod
Na podstawie artykułu: "Pomoc:Formatowanie tekstu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy
OryginałEdytujHistoria i autorzy
