Pomoc:Pytania nowicjuszy


Pomoc:Pytania nowicjuszy w encyklopedii

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Edytuj opis

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Uwaga! Do edycji tej strony włączony jest nietypowy w Wikipedii system dyskusji strukturyzowanych (flow), w którym domyślny jest edytor wizualny. Osoby preferujące edytor kodu źródłowego mogą włączyć go klikając w ikonkę ołówka w prawym dolnym rogu okienka edycji odpowiedzi.


Bardzo proszę o przejrzenie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas - próbuję go opublikować, ale nadal od wczoraj nikt nie przejrzał mojego artykułu - mimo, że napisałam prośbę.

Pozdrawiam, o-a-i-p

Kategoria:

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

Rozpocznij nowy wątek
Nie jesteś zalogowany. Aby być podanym imiennie jako autor zamiast numeru IP, możesz zalogować się albo utworzyć konto.

Prosze o przejrzenie strony

3 komentarze • 09:07, 21 sty 2021 4 godziny temu 3 Szczesniaklukasz (dyskusjaedycje) Odpowiedz 08:45, 21 sty 2021 4 godziny temu Kenraiz (dyskusjaedycje) Odpowiedz Edytowany 08:55, 21 sty 2021 4 godziny temu Szczesniaklukasz (dyskusjaedycje) Odpowiedz 09:07, 21 sty 2021 4 godziny temu Odpowiedz na „Prosze o przejrzenie strony”

Bardzo proszę o przejrzenie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas - próbuję go opublikować, ale nadal od wczoraj nikt nie przejrzał mojego artykułu - mimo, że napisałam prośbę. Pozdrawiam, o-a-i-p

6 komentarzy • 17:11, 20 sty 2021 20 godzin temu 6 -o-a-i-p (dyskusjaedycje)

Bardzo proszę o przejrzenie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas - próbuję go opublikować, ale nadal od wczoraj nikt nie przejrzał mojego artykułu - mimo, że napisałam prośbę.

Pozdrawiam, o-a-i-p

Odpowiedz 12:58, 20 sty 2021 1 dzień temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

Niestety odnośniki do źródeł nie zawierają informacji zawartych w artykule (sprawdziłem na wyrywki np. data urodzenia, mistrzowskie kursy pianistyczne. Informacje których nie można oprzeć na publikacjach powinny być usunięte z Wikipedii.

Odpowiedz 14:15, 20 sty 2021 23 godziny temu -o-a-i-p (dyskusjaedycje)

Data urodzenia jest prawdziwa - bo to o mnie artykuł i moja date urodzenia znam i mam w dowodzie osobistym - to chyba weryfikowalne źródło???

Z kursami pianistycznymi - nie prawda ze strony Pana. Uprzejmie proszę o profesjonalne i prawdziwe argumenty, zweryfikowane bo to źle świadczy o pana profesjonaliźmie.

Podaję cytat ze strony www.polmic.pl i pogrubiłam:

" Dagny Baczyńska-Kissas,

pianistka, kompozytorka, teoretyk muzyki, tancerka. W 2004 ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli. Jest również absolwentką wydziału teorii muzyki (2005) i studiów podyplomowych w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (2006) tejże uczelni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku do współczesności. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina i muzyki współczesnej, m.in. Witolda Rudzińskiego, Rafała Stradomskiego, Georgiosa Kissasa, Jarosława Siwińskiego oraz własnych kompozycji.

Jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów pianistycznych, m.in. XV i XVI edycji Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie i IV Międzynarodowego Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu, a także konkursów ogólnopolskich. Nagrywa niejednokrotnie nagradzane płyty z muzyką solową. Jako kameralistka brała udział w nagraniach płyt Bogny Lewtak-Baczyńskiej m.in. z poezją polską.

Brała udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez Kevina Kennera, Wiktora Mierżanowa, Karola Radziwonowicza, Bronisławę Kawallę, Tomasza Herbuta, Janusza Olejniczaka, Tadeusza Chmielewskiego, Rafała Augustyna. Komponuje przede wszystkim utwory fortepianowe, inspirowane tematyką filozoficzną, historyczną i religijną: polonezy, nokturny, preludia, suity. Jest autorką cykli: Wizje, Modlitwy, Husaria. Występuje również jako tancerka. Uczestniczyła w konkursach tańca współczesnego, występowała we własnych solowych choreografiach w spektaklu Zakochanie do muzyki Bogny Lewtak-Baczyńskiej (2015) i w The night on the small lake do muzyki Georgiosa Kissasa w ramach spektaklu Mai Baczyńskiej Dziwnotwory (2008).

Dagny Baczyńska-Kissas interesuje się badaniem powiązań pomiędzy interpretacjami muzyki fortepianowej i baletowej. Ma w swym dorobku artykuły, udziały w konferencjach poświęconych muzyce i sztukom wizualnym."

Odpowiedz 15:03, 20 sty 2021 22 godziny temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

Ok, ale datę urodzenia i informacje nie potwierdzone opublikowanymi źródłami trzeba skasować. Zwłaszcza w biogramach osób żyjących obowiązuje nas ścisłe przestrzeganie zasady Wikipedia:Weryfikowalność. Nie chciałaby Pani, by anonimowi internauci zapewniający, że są osobą opisaną w biogramie dopisywały tam co im do głowy przyjdzie.

Odpowiedz 15:22, 20 sty 2021 22 godziny temu -o-a-i-p (dyskusjaedycje)

Mam opublikować akt urodzenia, akt ślubu, dowód osobisty, indeksy ze studiów, zaświadczenie od pracodawców i organizatorów koncertów i konkursów, poświadczenie od prawnika - aby było źródło? Skoro ja mam nie być źródłem o mnie to trochę dziwne... Tak samo można potraktować każdego artystę, naukowca i sportowca i podważać podaną przez niego datę urodzin...

Mogę zatem podać przypis do źródła pisanego - publikowanego - program międzynarodowego konkursu pianistycznego - książka z uczestnikami(w Filharmonii Wrocławskiej odbywał się), wydany katalog uczestników, raczej nie ma go w internecie.

Odpowiedz 16:49, 20 sty 2021 20 godzin temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

W Wikipedii zamieszczamy tylko informacje opublikowane – inaczej każdy mógłby tu dopisywać najróżniejsze rzeczy. Źródłem oczywiście może być publikacja niekoniecznie dostępna w Internecie, ważne by była opublikowana. Brak źródeł dla podstawowych danych biograficznych to częsty problem w przypadku wielu biogramów. Mamy licznych artystów, naukowców itd. opisanych bez daty urodzin...

Odpowiedz 17:11, 20 sty 2021 20 godzin temu Odpowiedz na „Bardzo proszę o przejrzenie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas - próbuję go opublikować, ale nadal od wczoraj nikt nie przejrzał mojego artykułu - mimo, że napisałam prośbę. Pozdrawiam, o-a-i-p”

Prośba o przejżenie i przeniesienie artykułu z brudnopisu

4 komentarze • 14:15, 20 sty 2021 23 godziny temu 4 Jakub Wołkowksi (dyskusjaedycje) Odpowiedz 01:27, 20 sty 2021 1 dzień temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

Artykuł ma mieć hasło "Analiza treści" czy "Analiza ilościowa i jakościowa treści"? Preferowany byłby ze względu na bardziej encyklopedyczne ujęcie temat pierwszy, ale wówczas trzeba by trochę uzupełnić artykuł. Poza opisem metod potrzebne jest też jasne zdefiniowanie ich celu i raczej nie powinno się poprzestać na zwrocie "dogłębny obraz treści". Bardzo pożądane byłoby wskazanie zastosowań. Pozmieniaj też styl - encyklopedii nie piszemy (nomen omen) w I osobie liczby mnogiej. Ponieważ pożądane jest wskazanie źródeł w formie przypisów, zbędna staje się "Bibliografia".

Odpowiedz 14:10, 20 sty 2021 23 godziny temu -o-a-i-p (dyskusjaedycje)

Bardzo proszę o przejrzenie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas - próbuję go opublikować, ale nadal od wczoraj nikt nie przejrzał mojego artykułu - mimo, że napisałam prośbę.

Pozdrawiam, o-a-i-p

Odpowiedz 12:58, 20 sty 2021 1 dzień temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

Niestety odnośniki do źródeł nie zawierają informacji zawartych w artykule (sprawdziłem na wyrywki np. data urodzenia, mistrzowskie kursy pianistyczne. Informacje których nie można oprzeć na publikacjach powinny być usunięte z Wikipedii.

Odpowiedz 14:15, 20 sty 2021 23 godziny temu Odpowiedz na „Prośba o przejżenie i przeniesienie artykułu z brudnopisu”

Sporna encyklopedyczność

3 komentarze • 08:37, 20 sty 2021 1 dzień temu 3 StasiekSkiJumping (dyskusjaedycje)

Cześć!

Wiem, że nie powinno mnie w tej roli być, ale znalazłem pewnego księdza, którego zbiory znajdują się w Słowackiej Bibliotece Narodowej. Jest on opisany na różnych Wikipediach (patrz: ) i nie wiem, czy on jest ency. Włożył dużo w SBN i jego tłumaczenia jednymi z liczniejszych w tej bibliotece. Oczywiście znalazłem niezależne źródła.

Pozdrawiam!

Odpowiedz Edytowany 08:30, 20 sty 2021 1 dzień temu PawełMM (dyskusjaedycje)

Moim zdaniem postać encyklopedyczna. Dziwi mnie, że po włosku napisano o nim dużo więcej niż po słowacku, mimo tego iż był Słowakiem.

Odpowiedz 08:36, 20 sty 2021 1 dzień temu StasiekSkiJumping (dyskusjaedycje)

Też mnie to dziwi.

Odpowiedz 08:37, 20 sty 2021 1 dzień temu Odpowiedz na „Sporna encyklopedyczność”

Awatar - prośba o wskazówki

2 komentarze • 21:09, 19 sty 2021 1 dzień temu 2 79.186.243.173 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry.

Ostatnio zauważyłem, że hasło o serialu ,,Awatar: Legenda Aanga'' nie spełnia obecnych standardów Wikipedii. Dość długie, pozbawione zródeł - w takim stanie raczej nie powinien znajdować się artykuł w przestrzeni głównej. Chętnie podejmę się zadania naprawy tej strony, tylko chciałbym poprosić Was, jako doświadczonych wikipedystów, o kilka rad, np. co powinienem zostawić, a co usunąć, gdzie dodać zródła, a co wymaga rozwinięcia.

Za każdą odpowiedz z góry dziękuję.

Odpowiedz 20:18, 19 sty 2021 1 dzień temu Kenraiz (dyskusjaedycje)

Po pierwsze zachęcam do zarejestrowania się, wśród różnych korzyści dostaniesz m.in. swój własny brudnopis, a w nim najlepiej chyba będzie tworzyć ten artykuł (więcej Pomoc:Logowanie). Obecna wersja, poza Twoim dopiskiem, nie ma źródeł, więc w całości jest do zastąpienia/usunięcia. Jedyny artykuł wzorcowy o serialu animowanym w polskiej Wikipedii jest Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster. W tym wypadku masz do wykorzystania na wzór uźródlowioną wersję anglojęzyczną (tam wyróżnioną jako "good article"). Jeśli zaczynasz, to zmagać się będziesz z najróżniejszymi problemami, dlatego zachęcam do pracy nad artykułem w brudnopisie i korzystania ze stron pomocy dla edytorów. Zobacz też Pomoc:Pierwsze kroki.

Odpowiedz 21:09, 19 sty 2021 1 dzień temu Odpowiedz na „Awatar - prośba o wskazówki”

Prośba o przejrzenie i przeniesienie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas

1 komentarz • 20:39, 19 sty 2021 1 dzień temu 1 83.6.198.141 (dyskusjaedycje)

Bardzo proszę o przejrzenie i przeniesienie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas

Z poważaniem,

Dagny Baczyńska-Kissas - o-a-i-p

Odpowiedz 20:39, 19 sty 2021 1 dzień temu Odpowiedz na „Prośba o przejrzenie i przeniesienie artykułu Dagny Baczyńska-Kissas”

Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Victor i Valentino

2 komentarze • 16:38, 19 sty 2021 1 dzień temu 2 ChibidiIwI (dyskusjaedycje)

bardzo przepraszam ale złe ustawiłam tabele i nie wiem jak ja skasować =c jak kasuje tabele to kasują się przypisy

Odpowiedz 16:02, 19 sty 2021 1 dzień temu Ented (dyskusjaedycje)

Poprawiłem tabelę.

Odpowiedz 16:38, 19 sty 2021 1 dzień temu Odpowiedz na „Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Victor i Valentino”

Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Wikipedysta:Piotrbzd/Monetochka

4 komentarze • 20:21, 18 sty 2021 2 dni temu 4 Piotrbzd (dyskusjaedycje)

Witam, nie potrafię dodać interlinku do infoboxu

Odpowiedz 17:20, 18 sty 2021 2 dni temu Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. A co masz na myśli pisząc o "interlinku"? Czy rozchodzi Ci się: 1) o link zewnętrzny do strony osobistej podmiotu hasła, 2) czy też o link do wikidata (do innych wersji językowych Wikipedii), 3) czy też o link do projektów siostrzanych Wikipedii (np. wikicytatów)?

Odpowiedz 17:49, 18 sty 2021 2 dni temu Piotrbzd (dyskusjaedycje)

Tak, chodzi o link do strony osobistej podmiotu hasła

Odpowiedz 19:24, 18 sty 2021 2 dni temu Ented (dyskusjaedycje)

W infoboksie (zwykle na jego końcu) winien być parametr "www = ". Po znaku równości wpisujesz adres url lecz bez "www.", czyli np. http://philspector.com

Odpowiedz 20:21, 18 sty 2021 2 dni temu Odpowiedz na „Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Wikipedysta:Piotrbzd/Monetochka”

Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Dyskusja wikipedysty:Viatoro

3 komentarze • 01:04, 18 sty 2021 3 dni temu 3 Robert Ciekanowski (dyskusjaedycje)

witam! bardzo dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie, istotnie dałem radę wrzucić mój pierwszy artykuł. wiem jak ważne są przypisy i bibliografia (jestem historykiem), ale co zrobić jeśli "bohater" hasła nie jest znany, nikt nic o nim nigdy nie napisał, tak jak w tym przypadku, a informacje umieszczone w haśle czerpane są z posiadanych, nigdy nie publikowanych dokumentów? to nie jest polemika, tylko pytanie. mam też inne pytanie dotyczące przypisów i bibliografii. chcę napisać cykl haseł o Sardynii, na której obecnie mieszkam. czy robiąc przypisy i bibliografię wystarczające będą źródła tylko w języku włoskim? to co znajduję po polsku na temat Sardynii (kultura, monumenty, tradycje) zawiera przeważnie niewiele, często niedokładnych informacji. bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz 23:37, 17 sty 2021 3 dni temu Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. "...jeśli "bohater" hasła nie jest znany, nikt nic o nim nigdy nie napisał, tak jak w tym przypadku, a informacje umieszczone w haśle czerpane są z posiadanych, nigdy nie publikowanych dokumentów?" - odpowiedź na to pytanie daje zasada encyklopedyczności. Ze względu na to, że Wikipedia jest encyklopedią, to "Wikipedia przedstawia wyłącznie tematy nadające się do opisania w encyklopedii: nietymczasowe, szerzej zauważalne, opisane w opublikowanych, rzetelnych źródłach" oraz "Encyklopedycznymi są tematy znaczące, odnotowane przez wiarygodne i neutralne źródła, niezależne od opisywanego podmiotu. Wyraz „znaczące” oznacza w tym kontekście odpowiednią „zauważalność”, „wpływowość”". Skoro bohater nie jest znany, nikt nic o nim nigdy nie napisał i brak jest opublikowanych dokumentów, to nie jest "encyklopedyczny", bo Wikipedia jako encyklopedia jest odtwórcza: gromadzi syntetyczną wiedzę w jednym projekcie o tym co już zostało napisane/zauważone/docenione etc. Więcej zob. w zasadzie podlinkowanej na początku.

Odpowiedz Edytowany 01:00, 18 sty 2021 3 dni temu Ented (dyskusjaedycje)

Co do drugiego pytania zobacz zasadę weryfikowalności. Jest tam mowa również o źródłach (w tym sekcja "Problemy związane ze źródłami").

Odpowiedz Edytowany 01:04, 18 sty 2021 3 dni temu Odpowiedz na „Pytanie wysłane z panelu pomocy odnośnie Dyskusja wikipedysty:Viatoro”

Źródła a Encyklopedia Britannica

2 komentarze • 18:11, 17 sty 2021 3 dni temu 2 Krzychukar (dyskusjaedycje)

Czy informacje zawarte w Encyklopedii Britannica nadają się na przypisy?

Odpowiedz 18:08, 17 sty 2021 3 dni temu Ented (dyskusjaedycje)

Tak, jak najbardziej.

Odpowiedz 18:11, 17 sty 2021 3 dni temu Odpowiedz na „Źródła a Encyklopedia Britannica” Załaduj więcej
Na podstawie artykułu: "Pomoc:Pytania nowicjuszy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy