Pomoc:Pytania nowicjuszy/Zamieszczanie treści/archiwum


Pomoc:Pytania nowicjuszy/Zamieszczanie treści/archiwum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Pomoc:Pytania nowicjuszy‎ | Zamieszczanie treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Ciekawostki | edytuj kod

Czy w Wikipedii można dodawać informacje na przykład o idolach sławnej osoby bądź jej ulubionych filmach lub wzroście ?? Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na to pytanie a uważam że byłoby to przydatne.

Generalnie nie, bo takie informacje są zwykle nieweryfikowalne oraz (zdaniem wielu) nieencyklopedyczne i nieistotne. Oczywiście niekiedy warto zamieścić informacje np. na temat wzrostu (choćby w art. o siatkarzach). Na przyszłość prosimy o podpis ( ~~~~ ) :) — EMeczKa dyskusja 15:19, 19 lut 2008 (CET)

zrozpaczona/zrozpaczony gdzie mam napisać artykuł | edytuj kod

gdzie mam zamieszczać wiadomośc nic nie ma tu o moim ulubionym serialu ,,miłość puka do drzwi" gdzie mogę to zredagować prosze powiedzcie mi jak mam to zrobić

Proszę zatem zapoznać się z zaleceniami edycyjnymi oraz ze stroną Wikipedia:Tworzenie nowych wpisów, dzięki temu uniknie Pan/i niepotrzebnych kłopotów. Ponadto przed zamieszczeniem artykułu w Wikipedii, proszę o skorzystanie z Wikipedia:Brudnopis w celu podglądu swojego artykułu :) Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 11:53, 22 lut 2008 (CET)

grafiki | edytuj kod

Jak dodać zdjęcie do tekstu o miejscowości? Marek

Proszę o zapoznanie się z treścią strony pomocy: Pytania nowicjuszy dot. zamieszczania grafik. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 12:06, 3 mar 2008 (CET)

zamieszczanie obrazków | edytuj kod

Czy jeżeli wysłałem obrazek do Wikimedia Commons i chcę go umieścić w Wikipedii, to również muszę odczekać 4 dni (tak jak w przypadku bezpośredniego wysłania obrazka do Wikipedii)?

Nie. Zamieszczenie obrazka przesłanego wcześniej do Commons to wyłącznie kwestia wstawienia odpowiedniego linku. Można to zrobić nawet nie będąc zarejestrowanym użytkownikiem Wikipedii (tzw. IPkiem). Należy tylko uważać na wielkość liter (np. [[Plik:Nazwa pliku.jpg]]) to nie to samo co [[Plik:Nazwa pliku.JPG]]). Na przyszłość prosimy o podpis: ~~~~ :) Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 17:48, 4 mar 2008 (CET)

Nadal nie mogę dodać obrazka. W miejscu gdzie powinien być obrazek wyskakuje tekst(na czerwono)a po kliknięciu na niego: "Nieprawidłowe uprawnienia Wykonywanie tej operacji zostało ograniczone do użytkowników w jednej z grup Automatycznie zatwierdzeni użytkownicy, Administratorzy." Dzieje się tak mimo że jestem zalogowany i wszystko robię poprawnie. Dziękuję, Mateusz (M3476)

Już rozwiązałem Twój problem. Tak jak mówiła EMeczKa, należało zamienić rozszerzenie pliku z .jpg na .JPG. Twoje zdjęcie już pojawiło się w treści artykułu, dodatkowo wstawiłem galerię, by lepiej wyeksponować obie grafiki. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 12:01, 6 mar 2008 (CET)

Interwiki | edytuj kod

Polskie hasło "skrzekot" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzekot) ma linki do wersji językowych niemieckiej: "Rackelhuhn" (http://de.wikipedia.org/wiki/Rackelhuhn) oraz szwedzkiej: "Rackelhane (fågel)" (http://sv.wikipedia.org/wiki/Rackelhane_%28f%C3%A5gel%29). Nie ma na niej natomiast linku do rosyjskiej wersji językowej tego hasla "межняк" (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D1%8F%D0%BA). Jak dodac do polskiej strony z haslem "skrzekot" link do rosyjskiej wersji językowej tego hasła?

Należy wstawić na samym końcu artykułu specjalny link zwany interwiki. Wygląda on następująco: [[kod języka:nazwa artykułu na innej Wikipedii]], a zatem do artykułu Skrzekot powinieneś dodać następujący wpis: [[ru:Межняк]] Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 11:54, 7 mar 2008 (CET)

Poradnik | edytuj kod

Mam takie pytanie czy można założyć artukuł, w którym będzie poradnik jak robić, tworzyć artykuy o kreskówkach ? Znalazło by się tam np. informacje o tabelach że np w takim kolorze ma byc każda tabela.Do każdego artykułu prosze dodac tabelęz nazwa serialu w innych jezykach. I wiele wiele więcej. Poprostu jak zorbić pożadny temat zeby nie był potem poprawiany przez kogoś.Kondziu15 dyskusja 21:27, 7 mar 2008 (CET)

Zasadniczo Wikipedia nie jest miejscem na tworzenie tego typu poradników ;) A poprawianie artykułów jest sprawą wręcz pożądaną. Jedyne co możemy zrobić, to należy na drodze konsensusu ustalić wspólny standard tworzenia takich haseł. Początkowe prace polecam wykonać we własnym brudnopisie, a następnie poprosić o komentarz innych wikipedystów zajmujących się niniejszą tematyką. Dopiero gdy ustalicie wspólne stanowisko, będzie można wprowadzić je skutecznie w życie. W innym przypadku każdy użytkownik będzie dowolnie zmieniać artykuł wedle własnego widzi-misie. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 12:34, 17 mar 2008 (CET)

Literatura fachowa z filozofii i religioznawstwa | edytuj kod

Oststnio napotkałem na opisy książek = Kategoria:Literatura. Opisuje się tu tez filmy. Pytanie : czy poprawnym będzie utworzenie w Kategoria:Hinduizm podkategorii z książkami o hinduizmie ? Czy ency są np :

Ps. do powyzszego : posiadamy arty Adi Śankara , Ramana Mahariszi .

Czy każda książka dowolnego guru będzie ency i każda o danej religii ? Czy są gdzieś zasady, co można umieścić w takim arcie o książce z religioznawstwa albo filozofii ? --Indu ( विकिपीडिया ) 03:36, 17 mar 2008 (CET)

W Kategoria:Literatura odnalazłem stosowną podkategorię: Utwory literackie oraz Serie wydawnicze i to do nich (a zwłaszcza ich podkategorii) należy przypisać ewentualne pozycje książkowe. Osobiście uważam, że tworzenie kategorii dla kilku pozycji jest zbędne. Odnośnie encyklopedyczności tychże wydawnictw: nie podlega wątpliwości, że powyżej wymienione pozycje są encyklopedyczne i co zrozumiałe - reprezentują subiektywne opinie ich autorów. Albowiem cała wiedza jest zbiorem różnorodnych opinii, również te pozycje należy opisać, tak samo jak to czynimy w przypadku filmów czy pozycji literackich. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 12:41, 17 mar 2008 (CET)

Wkład spod IP | edytuj kod

Napisałem już znaczną ilość artykułów, ale anonimowo, zawsze z mojego komputera. Wyświetla się moje IP. Czy jest możliwość, że po zarejestrowaniu się IP mojego komputera będzie przyporządkowane do mnie - jako zarejestrowanego użytkownika? Dokładniej, czy jestem w stanie moje artykuły pisane wczesniej anonimowo przyporządkować do mojej nazwy użytkownika po zarejestrowaniu się?

Witaj! Niestety nie ma technicznej możliwości na przepisanie tychże edycji, ale jest inna droga. Wielu wikipedystów spotkało się z podobnym problemem jak Ty i postanowiło, że na swojej stronie wikipedysty zaznaczą, że edytowali i tworzyli wcześniej spod danego IP: 62.69.196.58. (Jako przykład podałem link do Twojego wkładu :-) Pozdrawiam i zachęcam do zarejestrowania się! Patrol110 dyskusja 23:14, 24 mar 2008 (CET)
 • Czy to ograniczenie dotyczy również pojedynczej edycji, zarejestrowanej pod ip z powodu wygaśnięcia sesji przeglądarki? 0byczy (dyskusja) 11:42, 4 lis 2009 (CET)
  • Niestety tak.  « Saper // @dyskusja »  22:11, 25 lut 2011 (CET)

Poprawki do artykułu nie zapisują się | edytuj kod

Wprowadziłem kilka poprawek do artykułu, zapisały się, ale nie zostały zarejestrowane w "historia i autorzy". Gdy przypadkowo usunąłem z mojego komputera tymczasowe pliki internetowe, okazało się, że z artykułu zniknęły również wprowadzone przeze mnie poprawki. Dodam, że dzień wcześniej wprowadziłem poprawki do tego samego artykułu i z nimi wszystko jest ok - zapisały się w "historia i autorzy" i są obecne w aktualnej wersji artykułu (usunięcie tymczasowych plików internetowych ich "nie rusza").

Ale w jakim artykule? Możliwe, że wyświetlił ci się podgląd, co jeszcze nie oznacza zapisania wersji. Przykuta (dyskusja) 21:20, 27 mar 2008 (CET)

Jak tłumaczyć artykuły? | edytuj kod

Chciałbym przetłumaczyć kilka artykułów, które znajdują się już w anglojęzycznej wersji Wikipedii. Jak najlepiej się za to zabrać? Czy muszę tworzyć nowe hasło, czy też mogę zacząć od zaznaczenia, jaki artykuł tłumaczę, i użyć go jako "template"?

Jeśli nie ma takiego hasła w pl wiki, to trzeba nową stronę utworzyć, jeśli jest trzeba by zintegrować obie wersje. W polskiej wersji mogą być np. informacje, których nie ma na en wiki. O co ci chodzi z zaznaczaniem, tzn. gdzie chcesz zaznaczać? Najlepiej tłumacz hasła w brudnopisie a potem przenoś pod właściwą nazwę. Przykuta (dyskusja) 21:31, 29 mar 2008 (CET)

Na stronach nie widac naniesionych zmian | edytuj kod

Mam problem z hasłem "Lawina". Dodalem troche tekstu i zdjec zgodnie z zasadami (chyba:)). Jak sie zaloguje to strona wyswietlana jest poprawnie, ale ogladana bez zalogowania nie pokazuje naniesionych przeze mnie zmian. Edycja byla przez chwile zablokowana przez boota, ktory wskazywal na link mogacy byc spamem. Link usunalem, ale dalej nie widac zmian na stronie. Prosze o pomoc.

U mnie zmiany widać, także po wylogowaniu. Zobacz jeszcze raz. Jeżeli są tego typu problemy - spróbuj odświeżyć stronę. W szczególności, gdy "znikają" ilustracje. Dodaj też bibliografię, z której korzystałeś, rozbudowując artykuł: Wikipedia:Bibliografia. Na stronach meta i w dyskusjach (czyli poza artykułami) podpisuj się tyldkami ~~~~ Przykuta (dyskusja) 14:18, 31 mar 2008 (CEST)

Dziękuję Panu za informacje. Niestety u mnie zmiany raz sie pokazują a raz nie... Podobnie dzieje sie na różnych komputerach. Dziwne. Nie wiem czemu. Co do bibliografii, to z żadnej nie korzystałem, a jedynie z mojej głowy. Poniewaz opisywane przeze mnie zagadnienia są nierozpoznane w polskiej literaturze fachowej.~~~~mirakuleo

Spróbuj wyczyścić pliki tymczasowe w swojej przeglądarce - dla Firefoksa robimy to w ten sposób: Narzedzia -> Wyczyść dane prywatne -> zaznacz [v] Pamięć podręczną -> Wyczyść dane prywatne. W Internet Explorerze robi się to w opcjach internetowych. Powinno pomóc. Poza tym jeśli się podpisujesz, nie otaczaj trzech tyld tagami <nowiki></nowiki>. Przykuta użył ich w swojej wypowiedzi, aby tyldy nie zmieniły się w jego podpis - Ty masz wpisać tylko 4 tyldy (~~~~) - automatycznie zmienią się w Twój podpis. Przykład - tutaj wpisałem 4 tyldy: Kpc21 DYSKUSJA 22:31, 5 lip 2008 (CEST). Efekt ich wpisania widać :) . Kpc21 DYSKUSJA 22:31, 5 lip 2008 (CEST)

Proszę o pomoc. | edytuj kod

Napisałem artykuł o Płatonowie. Mam problem z edycją - nie umiem zrobić przypisów. Fragment tekstu pojawił się w ramce. Proszę o pomoc.

Zerknij na stronę Wikipedia:Przypisy. Aby wstawić przypis do artykułu, wstawiasz szablon w taki sposób: <ref>tutaj szablon</ref> Na dole artykułu wstawiasz szablon {{Przypisy}}. Ramki się pojawiły, bo na początku wersu dałeś pare razy spację. Zobacz też Pomoc:Formatowanie tekstu. "A za dziesięć czy dwadzieścia lat inny inżynier zbuduje w środku świata wieżę, do której zejdą się edytujący wszystkich Wikipedii na wieczne, szczęśliwe osiedlenie" ;) Staraj się jeszcze tekst przerobić, aby nie był tak bardzo eseistyczny - są np. fragmenty "wydaje się, że". Raczej lepsza jest dla encyklopedii bardziej zwięzła forma. Przykuta (dyskusja) 23:53, 6 kwi 2008 (CEST)

Adres email telefon | edytuj kod

 • Poprawiałem w marcu Wydawnictwo Miniatura wstawiająć sekcję "Siedziba wydawnictwa" z adresem+ telefonem+ emailem. Te dane zostały usunięte . Czy lokalizacja jest nie ency ? Jakie obowiazują zasady ? (prosze o link) . Wzorowałem się arcie innym o wydawnictwie, gdzie kontakty były podane. --Indu ( विकिपीडिया ) 10:13, 7 kwi 2008 (CEST)
 • Pytanie drugie : czy tworząc artykuły o siedzibach guru czyli Kategoria:Aśramy można zamieszczać adresy ? Czy zostaną usunięte, bo jest gdzieś w pl.wiki jakieś głęboko ukryte zalecenie ?--Indu ( विकिपीडिया ) 11:08, 8 kwi 2008 (CEST)
Zasadniczo Wikipedia to nie książka teleadresowa i nie zaleca się podawanie tego typu informacji. Patrol110 dyskusja 12:02, 8 kwi 2008 (CEST) Przy parafiach i gminach podajemy adresy. Przykuta (dyskusja) 18:29, 22 kwi 2008 (CEST)

tytuł strony | edytuj kod

mam takie pytanie co do tytułu, nagłówka strony! Poniewaz powinien on byc pisany z wilekich liter (jest on dwuczłonowy)jednakze drugi czlon jest z malej litery! wjaki sposób mogę to zmienić? dziekuje za pomoc ;)

Jeżeli chodzi o nazwę strony, to gdy jest niewłaściwa, można ją przenieść - za pomocą opcji "przenieś stronę" Jest to jednak opcja dostępna po 4 dniach od zarejestrowania. A o jaką stronę chodzi? Przykuta (dyskusja) 18:28, 22 kwi 2008 (CEST)

Linki interwiki | edytuj kod

Kiedy włączam hasło "Vilhelm Thomsen" mogę z polskiej Wikipedii przejść do stron w kilku innych językach, w których też to hasło jest. Ale z tamtych języków nie ma przejścia do strony polskiej, tzn. nie ma na nich w ogóle informacji, że artykuł "Vilhelm Thomsen" ukazał się też po polsku. Jak to zmienić?

Otóż należy dodać podobne linki na innych Wikipediach. Linki te nazywają się interwiki. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 12:43, 30 kwi 2008 (CEST)

Przeniesienie artykułu | edytuj kod

Mam pytanie jak przenieść artykuł pod inną nazwę?? tzn. stworzyłem artykuł Kładka żebra żubra a chciałbym go przenieść pod nazwę Żebra Żubra. Czekam na odpowiedx.--Piotr Sokołowski (dyskusja) 17:46, 7 maj 2008 (CEST)

Zobacz na górę tej strony :) w spisie treści: 1.6 i 1.7 Przykuta (dyskusja) 19:13, 7 maj 2008 (CEST)

zapytanie | edytuj kod

Proszę o wyjaśnienie pisowni wyrażenia: zwycięzcy lub zwycięscy w zdaniu: Zwycięzcy czy tez "zwycięscy" konkursu plastycznego...

 • "Zwycięzcy czy tez "zwycięscy" konkursu plastycznego..." to nie jest zdanie. Nie odrabiamy prac domowych. Przykuta (dyskusja) 17:23, 18 maj 2008 (CEST)

Spis treści | edytuj kod

Jak utworzyć spis treści do artykułu, który zamieściłam na Wikipedii?

Spis treści utworzy się sam jeśli w artykule są co najmniej cztery nagłówki (jeżeli jest ich mniej to z reguły nie ma potrzeby istnienia spisu treści). Zobacz więcej szczegółów na ten temat. Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 23:43, 18 maj 2008 (CEST)

Treści reklamowe | edytuj kod

Mam trudności z odnalezieniem informacji na temat umieszczania treści reklamowych. Taką szczątkową informacje odnalazłem jedynie w Wikipedia:Tworzenie nowych wpisów. O ile Wikipedia jest encyklopedią (patrz:Pomoc:Wstęp) to jak się ma do tego umieszczanie takich linków zewnętrznych jak np. na stronie Janów Podlaski tj. do agroturystyki. Taka strona o agroturystyce zawiera teoretycznie jakieś zdjęcia , mapki ale jest wyraźnie/powstała dla/ procesem komercyjnym (noclegi!). Inny rażący mnie przykład, który wynikł pewnego dnia z dosyć prostego pytania (przy myciu zębów ;-) Czy na stronie Pudliszki znajdę czystą informację czy będzie ona uzupełniona o treści reklamowe ogólnie znanej firmy. Jak mam traktować zdjęcie (wyraźnie reklamowe) produktów? Czy to jest istotna treść, wydaje mi się,że nie. Czy adres(!) fabryki nie jest pogwałceniem zasad wikipedi? Obecny jest także oczywiście link zewnętrzy do komercyjnej strony www. Czy istnieje indeks stron których zawartośc powinna być szczególnie monitorowana? --Kenubi (dyskusja) 15:43, 20 maj 2008 (CEST)

Treści oczywiście nie powinny być reklamowe, bo kłócą się z jedną z głównych zasad Wikipedii neutralnego punktu widzenia. Linki do prywatnych komercyjnych stron podpadają pod spam, zobacz też Wikiprojekt:Spam oraz Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych. Co do Pudliszek - artykuły o dużych, popularnych firmach są encyklopedyczne, więc takie zdjęcie w celach informacyjnych - tu jeszcze kwestia, czy nie narusza praw autorskich; jest na nich logo firmy, ale to też czyjaś kompozycja kilku produktów (tu trzeba uważać) - można zamieścić w haśle o zakładzie, a w haśle o miejscowości co najwyżej zdjęcie samego zakładu i to z miejsca publicznego, nie z terenu prywatnego (chyba, że za pozwoleniem). Co do indeksu stron - poza powyższym odnoszącym się do spamu, polecam też zajrzeć i włączyć się do tego wikiprojektu - w obu są indeksy stron problematycznych. Generalnie spodziewać się można braku neutralności w hasłach, które opisują np. miejscowości, bo ludzie lubią zachwalać swoje najbliższe otoczenie. Na hasła o firmach też trzeba uważać i warto byłoby je monitorować bardziej czujnie. Mam nadzieję, ze dałem wyczerpującą odpowiedź. Przykuta (dyskusja) 16:16, 20 maj 2008 (CEST)

Informacje | edytuj kod

Otóż na przykład w artykule o World of Warcraft po prawej są tekie informacje jak np. producent, wydawca i tak dalej. Jak mogę to stworzyć?

Do tego służą tak zwane infoboksy. Jest ich trochę, stosujemy oddzielne do albumów muzycznych, samych muzyków, gier i programów komputerowych, osób, statków, związków chemicznych i chyba kilkuset innych rzeczy. Pełny (mam taką nadzieję) spis jest na tej stronie. Oczywiście wraz z instrukcjami użytkowania przy poszczególnych infoboksach. Wojciech Pędzich Dyskusja 18:38, 8 cze 2008 (CEST)

Nowy stary artykuł | edytuj kod

Qrzacz (dyskusja) 21:33, 9 cze 2008 (CEST)

Znalazłem artykuł o przedmiocie, jednakże mam pomysł na nieco inne stworzenie go. Co mogę w tym wypadku zrobić? ::: - zupełnie zedytować artykuł - napisać nowy artykuł o tej samej nazwie z odnośnikiem o informacjach także na innej stronie - nic nie robić

Nowego artykułu ze "starą" nazwą nie stworzysz, bo nazwa może być tylko jedna. W takich przypadkach dobrze jest uzupełnić informacje w haśle według Twojej wiedzy, albo przerobić go od zera. Pierwotną wersję możesz przygotować w swoim brudnopisie, gdzie możesz ją dopieścić tak, by można było potem przekopiować zawartość hasła w docelowe miejsce - to popularna praktyka. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:10, 8 cze 2008 (CEST) Aha, proszę w dyskusjach, pytaniach - podpisuj się. Na górze okna edycji masz odpowiedni przycisk, ten sam efekt uzyskasz wpisując cztery tyldy (~~~~) Pozdrawiam :) Wojciech Pędzich Dyskusja 20:10, 8 cze 2008 (CEST)

Rozbudowywanie sekcji serialu Family Guy\Głowa rodziny | edytuj kod

Quolav (dyskusja) 00:29, 10 cze 2008 (CEST) Chcę rozbudować sekcję dotyczącą serialu Głowa rodziny\Family Guy na wzór angielskiej Wiki. I już na początku mam problem. Na polskiej Wiki artykuł ten widnieje pod hasłem "Głowa rodziny". Jednak tego tytułu używała TV 4 w przeszłości, obecnie Comedy Central emituje serial jako Family Guy. Chciałbym więc przenieść ten artykuł pod hasło "Family Guy". Jednak nie wiem czy mogę to zrobić sam, czy też musi się odbić jakaś dyskusja, głosowanie? Czy może w ogóle nie są zalecane takie działania na Wikipedii? Gdy napisałem o moich zamiarach na stronie dyskusji artykułu, nikt nie odpowiedział. Mam to zrobić gdzie indziej, w bardziej widocznym miejscu? Wiem że pod hasłem "Family Guy" istnieje przekierowania na hasło "Głowa rodziny", jednak kolejne artykułu o serialu chciałbym nazywać używając oryginalnej nazwy (np. "Historia serialu Family Guy"). Oczywiście jeśli się okaże, że takie przeniesienie się komuś nie podoba, nie jest najlepszym pomysłem, nie będzie to dla mnie problem, mogę używać polskiej nazwy jeśli ktoś sądzi, że jest bardziej słuszna. Tylko, żeby wreszcie podjąć decyzję, bym mógł umieszczać nowe artykuły ;)

Pozdrawiam, Quolav

Zrobione. Dziękujemy za zgłoszenie. Pozdrawiam :-) Patrol110 dyskusja 11:52, 10 cze 2008 (CEST)

Szablony z innych Wiki | edytuj kod

Quolav (dyskusja) 15:57, 10 cze 2008 (CEST)

Czy dozwolone jest kopiowanie szablonów z obcojęzycznych Wiki (po przetłumaczeniu)? Chodzi o ten szablon: http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Family_Guy.

Tamten szablon jest oparty na navboksie, który ma również swój odpowiednik w pl.wiki. Wywołania są te same, więc możesz śmiało kopiować szablon Family Guy. Jeżeli zawartość merytoryczna będzie taka sama jak w szablonie z en.wiki (oczywiście po przetłumaczeniu ;) ), to dobrze jest zaznaczyć to w opisie zmian i dodać odpowiednie interwiki. Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 18:39, 10 cze 2008 (CEST)

Przeniesienie kategorii | edytuj kod

Utworzyłem Kategoria:Family Guy i jestem w trakcie przenoszenie artykułów do niej z Kategoria:Głowa rodziny. Jak usunąć starą kategorię? Quolav (dyskusja) 22:35, 10 cze 2008 (CEST)

Jak już będzie pusta, wstaw {{ek}} :) Przykuta (dyskusja) 23:11, 10 cze 2008 (CEST)

Angielski cytat | edytuj kod

Chcę zacytować w artykule wypowiedź, która w oryginale jest w języku angielskim. Można\trzeba ją przetłumaczyć czy też można\trzeba podać w oryginalnym brzmieniu. Cytat to "colossal dick move" (pochodzi stąd: http://www.tvsquad.com/2007/11/18/family-guy-goes-on-without-creator-seth-macfarlane), więc dodatkowo dość trudne byłoby wg mnie dokładne oddanie znaczenia po polsku;). Jakie są ogólne wytyczne w tego typu sprawach? Quolav (dyskusja) 00:44, 15 cze 2008 (CEST)

Obrazek | edytuj kod

Chciałbym obrazek (http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Seth_mcfarlane_speaks_at_wga_rally.jpg) umieścić w artykule. Jak to zrobić?Quolav (dyskusja) 13:52, 15 cze 2008 (CEST)

Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz na stronie Wikipedia:Uwagi o wstawianiu obrazków. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 11:46, 17 cze 2008 (CEST)

Kategorie | edytuj kod

Jak dodać jakiś artykuł do kategorii? Bo stworzyłam artykuł, ale wyświetla mi się, że trzeba go dodać do jakiejś kategorii. Co mam zrobić?

Artykuły dopisujemy do kategorii przez umieszczenie na dole wpisu [[Kategoria:XXX]], gdzie XXX to nazwa kategorii. Zerknij w kod (zakładka Edytuj) dowolnego hasła. Joanna d'Arc jest na przykład między innymi w kategorii Kategoria:Historia Francji. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:01, 17 cze 2008 (CEST) Poszukaj artykułu, który będzie tematycznie pokrewny - który twoim zdaniem powinien być w tej samej kategorii - zobacz w jakiej jest, albo poszukaj kategorii bardziej ogólnej. Np. jeśli piszesz o jakiejś rzece, to intuicyjnie poszukaj w Kategoria:Rzeki - jakie tam są podkategorie, np. rzeki Polski i co jest to dalej pod tą kolejną kategorią :). Jak dopiszesz na początku do bardziej ogólnej, bo nie jesteś pewna, to ktoś w końcu do odpowiedniej węższej doda. Zerknij do Wikipedia:Kategoryzacja - tam jest to szerzej opisane. Przykuta (dyskusja) 21:47, 17 cze 2008 (CEST)

zmiany części treści artykułu | edytuj kod

Uważam, że: 1) artykuł "Czeskie Budziejowice", gdzie jest umieszczony link do browaru Budvar, nazwanego inaczej, jako "Budweiser", stanowi reklamę firmy Budvar, a ponadto szkodzi drugiemu budziejowickiemu browarowi, Budějovický měšťanský pivovar/Budweiser Burgerbrau (brak neutralności). Artykuł ten nie podaje pełnej informacji o tym, że w Czechach prawo do nazwy "Budweiser" mają 2 browary budziejowickie. Na podstawie Porozumienia lizbońskiego o ochronie i międzynarodowej rejestracji nazw pochodzenia nazwa "Budweiser Bier=Budejovicke pivo=Biere de Budweis=Budweis Beer"" jest chronionym oznaczeniem pochodzenia dla piw produkowanych w Czeskich Budziejowicach, zarejestrowanym w Międzynarodowym Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej pod nr 52. Tak więc drugi browar - Budějovický měšťanský pivovar - może na równi z Budvarem używać tej nazwy w Czechach (na rynkach międzynarodowych, w tym w Polsce, trwają w tej sprawie wieloletnie spory z browarem Budvar). Budějovický měšťanský pivovar ma tak, jak Budvar, własną stronę internetową http://www.budweiser-burgerbrau.cz/, do której powinien w tym artykule być umieszczony link zewnętrzny.

Powołujesz się na postanowienia Porozumienia lizbońskiego, ale w internecie mogę odnaleźć jedynie informacje dot. sporu pomiędzy Budejovický Budvar i amerykańskim Anheuser-Busch (strona orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji). Zatem wnioskuję, że Budejovický Budvar nie ma żadnych roszczeń w stosunku do Budějovický měšťanský pivovar i dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć stosowny artykuł dot. tego drugiego piwa Budweiser Bier browaru Budějovický měšťanský pivovar i następnie podlinkować go na stronie miasta. (Nazwę piwa znalazłem na oficjalnej stronie tego browaru) Patrol110 dyskusja 12:55, 24 cze 2008 (CEST)

2)Podobnych uwag dotyczy artykuł pod hasłem "Budweiser Budvar". W treści: "Warto wiedzieć również, że w samych Budziejowicach istnieją 2 różne browary produkujące Budweisera. Piwo z drugiego browaru (Budweiser Burgerbrau) nie jest w Polsce specjalnie popularne, praktycznie nie importuje się go" sformułowanie "nie jest w Polsce specjalnie popularne" (popularność=rozgłos i uznanie społeczne; sława, powodzenie) ma dwuznaczne zabarwienie (brak neutralności) - można to odczytać, że być może piwo z browaru Budějovický měšťanský pivovar/Budweiser Burgerbrau jest niesmaczne. Dalsza treść artykułu "praktycznie nie importuje się go" utwierdza zaś czytelnika w słuszności negatywnego odbioru wyrobów browaru Budějovický měšťanský pivovar. Pozostawienie w artykule takiego określenia jest moim zdaniem, karygodnym błędem, a zamiast niego powinien być umieszczony komentarz jw. "Na podstawie Porozumienia lizbońskiego o ochronie i międzynarodowej rejestracji nazw pochodzenia nazwa "Budweiser Bier=Budejovicke pivo=Biere de Budweis=Budweis Beer"" jest chronionym oznaczeniem pochodzenia dla piw produkowanych w Czeskich Budziejowicach, zarejestrowanym w Międzynarodowym Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Drugi browar - Budějovický měšťanský pivovar - może tej nazwy używać w Czechach. Na rynkach międzynarodowych, w tym w Polsce, w sprawie używania dla piw nazwy "Budweiser" trwają wieloletnie spory z browarem Budvar.

Kto takich zmian w artykułach dokonuje? ES

Zwodnicze sformułowanie zostało już zastąpione bardziej obiektywnym. Patrol110 dyskusja 12:55, 24 cze 2008 (CEST)

Przypisy | edytuj kod

Kilka moich wątpliwości a propos przypisów.

1. Mam cały akapit, kilkuzdaniowy, zawierający dużo informacji, które wymagają podania źródła (gdyż nie są takie oczywiste, inne osoby mogą chcieć je zweryfikować itp). Źródło WSZYSTKICH tych informacji jest na jednej stronie, w jednym miejscu. Gdzie dać przypis lub przypisy? Po każdej informacji osobno? Na końcu każdego zdania? Na końcu akapitu?

Na końcu akapitu. Patrol110 dyskusja 02:12, 27 cze 2008 (CEST)

2. Sytuacja jak powyżej, tylko w środku pojawia się informacja z drugiego źródła. Ta informacja oczywiście musi być oznaczona przypisem stojącym zaraz koło niej. A reszta akapitu zawierająca informacje z pierwszego źródła? Jeden przypis do części akapitu przed informacją z drugim przypisem, jeden do części po tej informacji? Czy też przypisy po każdej informacji, każdym zdaniu?

W takiej sytuacji sugeruję cały przypis zamieścić w dziale Źródła, natomiast zdanie "wtrącone" opatrzyć stosownym przypisem. Patrol110 dyskusja 02:12, 27 cze 2008 (CEST) A jak ma wyglądać taki przypis w dziale "Źródła"? Ma to być po prostu link zewnętrzny do źródła, czy musi on być podany w jakiejś formie? W dziale pomocy o "Bibliografii" nie znalazłem nic o tym, w jakiej formie zamieszczać w niej strony internetowe (Bibliografia to to samo co Źródła, prawda?) Pozdrawiam, Quolav (dyskusja) 01:25, 3 lip 2008 (CEST)

3. Podając w przypisie jakąś stronę (prywatną, tematyczną, nie serwis newsowy, ni żaden portal) muszę mieć zgodę jej właściciela na wykorzystanie informacji w niej zawartych? I czy taka zgoda jest też potrzebna do zamieszczenia linku do strony w sekcji "Linki zewnętrzne"?

Nie, taka zgoda nie jest wymagana :-) Jednak proszę zapoznać się z WP:LZ i mieć na uwadze, że linki do stron zew. mają poszerzać wiedzę nt. danego zagadnienia, a nie być same dla siebie. Patrol110 dyskusja 02:12, 27 cze 2008 (CEST)

Wiem, że sposób opisania sytuacji może utrudniać ich zrozumienie, ale chyba inaczej nie jestem w stanie tego napisać. Od razu piszę, że jakakolwiek rearanżacja tekstu w drugim przypadku, tak by informacja z drugiego źródła nie wbijała się między informacje z pierwszego nie wchodzi w rachubę, próbowałem, nie da się, będzie niechronologicznie, niespójnie lub w inny sposób źle. Informacji dotyczących mego problemu nie znalazłem w temacie Pomocy o przypisach, ani na FAQ, więc piszę tu.Quolav (dyskusja) 00:01, 27 cze 2008 (CEST)

To dobrze, że pytasz, a nie podejmujesz pochopne działania. Owszem poradniki i wszelkie strony pomocy nie są w stanie objąć swoim zakresem wszystkich możliwych przypadków. Zatem kto pyta, nie błądzi :) Pozdrawiam serdecznie! Patrol110 dyskusja 02:12, 27 cze 2008 (CEST)

Tlumaczenia | edytuj kod

Czy moge przetlumaczyc artykul i zamiescic go? Czy jest to naruszenie praw autorskich? Jak dalece mozna sie pozunac w tlumaczeniu, by nie naruszyc czyjejs wlasnosci.

Oczywiscie, w tlumaczeniu mozna dobrac tak slowa i szyk zdan, by nie wygladalo to na doslowne tlumaczenie, ale artykul wciaz posiadal sens i przekazywal sedno informacji.

Dosłowne tłumaczenie dobrych haseł z obcojęzycznych wikipedii jest dozwolone a nawet zalecane. Wszystkie wikipedie są na tej samej licencji GFDL, która na to pozwala. Aby spełnić warunki licencji, należy wyraźnie zaznaczyć, że hasło jest tłumaczeniem. Zwyczajowo wystarczy wpisać to w opisie zmian (np. "tłumaczenie z angielskiej wikipedii"). Jeśli chodzi Ci o tłumaczenie z innych źródeł, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Np. dokumenty rządu federalnego USA są zazwyczaj w domenie publicznej, więc można tłumaczyć bez ograniczeń, ale gdybyś chciał tłumaczyć np. z podręcznika akademickiego, wówczas mogłoby to być naruszeniem praw autorskich. duch Qblika seansik? 05:41, 3 lip 2008 (CEST)

Czyli tlumaczenie jest wyasnione. Co z kolei z zdjeciami, schematami i innymi elementami graficznymi zamieszczonymi w danym artykule - mowa tylko o tlumaczeniu "wewnatrz" wikipedii. Mowiac bardziej obrazowo - jest kilka (ktore mnie wpadly w oko) hasel w jezyku angielskim, ale nie ma ich publikacji po polsku. Jesli chce caly haslo, tak jak jest (lacznie z grafika) przeniesc na polska strone - co bedzie dozwolone, co zabronione?

Zdjęcie jest osobnym utworem - jeśli jest na wolnej licencji lub PD (informacja na stronie grafiki), a nie na fair use, można zamieścić. W Większości przypadków zdjęcia nie są ładowane do lokalnych Wikipedii, tylko na Commons i wykorzystywane przez wszystkie projekty Wikimedia. Przykuta (dyskusja) 15:30, 3 lip 2008 (CEST)

Usunięcie mojego wpisu z istniejącego artykułu | edytuj kod

W artykule "Chmielowice (województwo opolskie)" dodałem link zewnętrzny do istniejącej witryny "chmielowice.pl". Po kilku godzinach został on usunięty przez jednego ze współautorów artykułu. Uprzejme pytanie do niego - w formie e-mail - o przyczynę takiego działania, pozostało bez odpowiedzi. Proszę o wyjaśnienie możliwości/podstaw takiego postępowania. Równocześnie zapewniam, że nie zależy mi na ustaleniu racji którejkolwiek stron, ale wyłącznie o zachowania związane z netykietą. Mam również nadzieję, że współautor nie jest stronniczo nastawiony do istniejącego linku "chmielowice.com" i nie rozumie źle pojęcia zdrowej konkurencji.

Dziękuje i pozdrawiam, curanderos.

Przeczytaj zasady wstawiania linków zewnętrznych do artykułów. Mówią one, że Witryny muszą uzupełniać artykuł o konkretne, cenne i wcześniej brakujące informacje. Na stronie www.chmielowice.pl nie ma praktycznie żadnych wartościowych informacji dla kogoś, kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o Chmielowicach - w ogóle strona ta jest bardzo uboga. Na stronie www.chmielowice.com można znaleźć znacznie więcej informacji na temat wsi - jest na przykład dział Turystyka czy informacje o różnych instytucjach. Niesie ona więcej informacji na temat Waszej miejscowości (choć też jest dość skromna). Poza tym na stronach dyskusji mamy taki zwyczaj, że podpisujemy się używając czterech tyld (między Esc, a tabulatorem): ~~~~. Po wstawieniu tego kodu i zapisaniu strony ukaże się podpis podobny do mojego: Kpc21 DYSKUSJA 22:45, 5 lip 2008 (CEST)

Kłopot z edytowaniem | edytuj kod

Zacząłem edytować pewien artykuł. Jednak jest on bardzo krótki. Co muszę zrobić, żeby móc go dalej edytować?

O ile hasło nie zostało usunięte ze względu na zbyt małą ilość tekstu - edytować dalej. W przeciwnym wypadku polecam własny brudnopis do edycji "tymczasowych" - potem hasło możesz przenieść na docelowe miejsce. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:56, 9 lip 2008 (CEST)

Szablon "cytuj odcinek" | edytuj kod

Czy ten szablon http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Cite_episode ma odpowiednik na polskiej Wiki? Jeśli nie, czy móżna go przetłumaczyć i zaimplementować u nas? Czy jest on dobry, czy trzeba by też coś w nim poprawić? Pozdrawiam, Quolav (dyskusja) 20:45, 12 lip 2008 (CEST)

Z tego co widzę, taki szablon na polskiej Wikipedii nie istnieje. Oczywiście nie widzę żadnych przeszkód w przetłumaczeniu go i zastosowaniu tutaj, jednak wymaga to wiedzy technicznej. Czy jest dobry? Hmm, trudno mi to ocenić, bo z technikaliami mam mało do czynienia. Jednak z obserwacji użycia tego szablonu na en.wiki, mogę wnioskować, że chyba tak :-) Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 15:32, 13 lip 2008 (CEST)

Mała czcionka | edytuj kod

Czy w Wiki da się uzyskać czcionkę mniejszą niż standardowa? Jakie są mechanizmy regulacji wielkości tekstu? Quolav (dyskusja) 18:55, 18 lip 2008 (CEST)

Standardowo żeby uzyskać małą czcionkę zamykamy tekst między znacznikami <small> a </small>. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:36, 18 lip 2008 (CEST) Czyżby formatowanie małego tekstu było niemożliwe? Gdyż próbowałem pogrubić tekst między znacznikami <small></small>, zarówno używając składni Wiki ('''tekst''') jak i HTML (<b></b>) i coś mi nie wychodziło.Quolav (dyskusja) 17:01, 19 lip 2008 (CEST) Zastanawiające. Zatem sprawdźmy empirycznie: Tekst mały normalny, pogrubiony, pochyły, pogrubiony i pochylony :) Jak widać, wszystko działa, ale zmiany te są słabo widoczne. Patrol110 dyskusja 20:41, 19 lip 2008 (CEST)

Jak tworzyć nowe hasła? | edytuj kod

Chciałbym stworzyć nowe hasło, nowy artykuł, jednak wszystko co znajduje się w pomocy i FAQ dotyczy edycji już istniejących wpisów. Chciałbym stworzyć i zamieścić treść (biograficzną), ale nie wiem jak. Pomożecie?

Prościej mówiąc chodzi o to, żeby ludzie wpisując nazwisko pewnej osoby mogli zobaczyć o niej info i biografię. Osoby tej nie ma w Wikipedii, a ja chce żeby była. Co zrobić, żeby umieścić nową treść (a nie edytować już istniejącą?

Witaj! Na wstępie proszę pamiętaj, aby na stronach dyskusji podpisywać się poprzez wstawienie czterech tyld (~~~~) - ot taki nasz zwyczaj i z grzeczności warto o nim pamiętać. Odnośnie Twojego pytania: proszę na początek o zapoznanie się ze stroną Czym Wikipedia nie jest, by uniknąć niepotrzebnych spięć, konfliktów. Na Wikipedii należy przestrzegać podstawowych zasad, m.in. zasady encyklopedyczności, weryfikowalności oraz neutralnego punktu widzenia. Kiedy już poznasz zasady, śmiało twórz nowe artykuły. Przydatne wówczas będą następujące strony: Pomoc:Tworzenie nowych haseł oraz Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 18:27, 26 lip 2008 (CEST) Jeszcze jedna uwaga, gdyż właśnie przejrzałem Twój wkład, artykułów o sobie nie powinno się tworzyć, gdyż nie można pisać o sobie samym obiektywnie. Niech inni użytkownicy internetu uznają nas za encyklopedycznych i wówczas stworzą nam artykuł. Patrol110 dyskusja 18:30, 26 lip 2008 (CEST)

Pisownia tytułów | edytuj kod

Jak na Wikipedii piszemy tytuły filmów, książek, odcinków seriali i inne? W cudzysłowach, kursywą? Są jakieś wytyczne dotyczące tego zagadnienia? Quolav (dyskusja) 14:27, 31 lip 2008 (CEST)

Przede wszystkim zdrowy rozsądek :) Nazwy artykułów nie powinny zawierać cudzysłowów i innych upiększeń. Natomiast w artykule można stosować cudzysłowie (jeśli zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd czytelnika, np. film nosi tytuł "Pomyłka"; przykładowe zdanie: "Pomyłka została wyprodukowana w bla bla" - cudzysłów potrzebny :)) albo w ogóle ich zaniechać. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 22:14, 31 lip 2008 (CEST)

Założyłem artykuł Jurassic Park Operation Genesis i... | edytuj kod

Założyłem artykuł Jurassic Park Operation Genesis i wszystko jest ok. Tylko na górze artykułu pisze: "Ten artykuł wymaga umieszczenia w odpowiedniej kategorii."

Nie wiem jak go umieścić w tej kategorii... proszę aby mi ktoś powiedział jak to zrobić.

Wikipedia:Kategoryzacja odpowie Ci na to pytanie. Możesz też podejrzeć dowolny z napisanych artykułów; Na dole widnieje wpis [[Kategoria:Filmy science-fiction]], czy podobna. Dobierz kategorie najbardziej pasujące do hasła - nie musi to być tylko jedna sztuka - i dopisz je właśnie na dole hasła. Aha, jeszcze jedna sprawa. W dyskusjach przyjęło się, że się podpisujemy, a zrobić to można za pomocą czterech tyld (~~~~), lub przycisku nad oknem edycji. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:41, 3 sie 2008 (CEST) A czemu jak wpisze w google nazwe artykułu, to nie jest on widoczny??

T-rex Master

Google potrzebuje deczko czasu na zaindeksowanie nowego wpisu. Dokładnie nie wiem, ile, więc tu moja wiedza się wyczerpuje. Wojciech Pędzich Dyskusja 22:15, 3 sie 2008 (CEST)

moj artykul | edytuj kod

zaczalem pisac artykul, mialem problemy z laczem przez 30minut; po tym jak sie pojawilem ponownie, artykulu nie ma co sie stalo? zauwazylem tez, ze jakis %$#% umiescil wandalizmy na mojej stronie dyskusji - czy ta osoba w jakis sposob usunela ten artykul?

Aspect (dyskusja) 17:11, 4 sie 2008 (CEST)

Przekleństwo | edytuj kod

W artykule na en wiki, który tłumaczę (a dokładniej tutaj, w ostatnim zdanie sekcji "Production", fragment: "Dude, those animals are so fucking funny" , zostało użyte nieocenzurowane przekleństwo (jest to cytat). W związku z tym moje pytanie: jakie są wytyczne odnośnie wulgaryzmów na polskiej Wiki? Mam to przetłumaczyć też bez cenzury czy może wygwiazdkować w formie "z********* śmieszne" czy jeszcze inaczej? Quolav (dyskusja) 23:05, 15 sie 2008 (CEST)

Proszę o zachowanie zdrowego rozsądku. Dalszy komentarz uważam za zbędny. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 18:56, 11 paź 2008 (CEST)

Jak przenieść artykuł z brudnopisu? | edytuj kod

Napisałam artykuł ale nie mogę go teraz przenieść na stronę właściwą. Jakl to zrobić?

Na górze każdej strony jest zakładka "Przenieś" - po kliknięciu możesz (powinnaś?) wpisać docelową nazwę artykułu, powód przeniesienia i... voila! po kliknięciu przycisku "Przenieś" artykuł znajdzie się w docelowym miejscu. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:40, 15 paź 2008 (CEST)

Artykuł | edytuj kod

Napisałem artykuł o pewnej osobie do pewnej gazety, a ta opublikowała go na swojej stronie internetowej. Czy mógłbym wprowadzić ten sam artykuł do Wikipedii, czy muszę pisać od nowa?

Z tego co pamiętam "prace, które są przesyłane redakcjom gazet/czasopism, a nie zostały uprzednio zamówione, stają się własnością redakcji". Natomiast w przypadku materiałów zamówionych prawo własności natychmiast jest przekazywane redakcji w momencie podpisania umowy zlecenia na ww. materiały. Zatem stanowczo odradzam zamieszczania tego typu materiałów, gdyż tylko wówczas unikniemy niepotrzebnych sporów (w tym sądowych). Patrol110 dyskusja 22:16, 23 paź 2008 (CEST)

usunięto Homo Faber | edytuj kod

Usunięto mój wpis na temat powieści Homo Faber Maxa Frischa. Wikipedysta uznał, że narusza prawa autorskie, bo było napisane, że opracowano na podstawie pewnego artykułu. Metys

Najwyraźniej ów wikipedysta uznał, że artykuł jest napisany zbyt fachowym językiem, który wykracza poza zdolności przeciętnego człowieka i uznał go za naruszający prawa autorskie. Na Wikipedii nie obowiązuje zasada "domniemania niewinności", zatem jeśli zaistnieje chociażby cień podejrzenia, administrator ma prawo do usunięcia takiej treści. (To nie administrator ma udowodnić, że coś łamie prawa autorskie, ale wikipedysta, że tak właśnie nie jest). Pozdrawiam i liczę na zrozumienie, Patrol110 dyskusja 16:17, 28 paź 2008 (CET)

tlumacznie artykulu | edytuj kod

Czy moge przetlumaczyc artykul z hiszpanskiej wikipedii do polskiej i jak to sie ma do praw autorskich, czy mam poprosic o zgode autora hiszpanskiego artykulu?

Hiszpańskojęzyczna Wikipedia, podobnie jak wszystkie pozostałe, udostępnia treści na podstawie licencji GFDL - zakłada ona możliwość dowolnego wykorzystania tekstu, w tym przetłumaczenia go, pod warunkiem udostępnienia docelowej treści na tej samej licencji (co w polskiej Wikipedii dokonuje się jakoby "z automatu" - nasze treści są na tej samej licencji) oraz podania autora/autorów oryginału - wklejając pierwszą wersje przetłumaczonego artykułu posłuż się informacjami zawartymi na stronie "Historia i autorzy" hiszpańskiego hasła i wypisz autorów w opisie zmian. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:00, 26 paź 2008 (CET) Wystarczy link do historii i autorów, zamiast wypisu, który raczej w opisie zmian się nie zmieści. Przykuta (dyskusja) 22:23, 26 paź 2008 (CET)

Gdzie mam ten link zamiescic? A jezeli dodaje jakies informacje, ktorych nie ma w oryginalnym artykule?

Na wstępie zakładam, że znasz hiszpański na poziomie minimum B-2, gdyż w przeciwnym razie tłumaczenie tekstu będzie sprawiało Tobie wiele problemów, nie wspominając już o przyszłych czytelnikach. Wracając do Twojego pytania, link do historii zmian znajduje się w górnym pasku (patrz obrazek). Na wstępie dokonaj tłumaczenia artykułu, zamieść go tutaj ze stosownym opisem zmian (tak jak to omówił Wpedzich), a dopiero w następnej edycji dokonaj własnych edycji (własne wiadomości). Proszę jednak pamiętaj o naszej, żelaznej zasadzie - podawanie wiarygodnych źródeł informacji. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 16:04, 28 paź 2008 (CET)

OK o ile dobrze zrozumialam: wklejam tlumaczenie, w opisie zmian pisze "art. przetlumaczony z hiszp. wikipedii autor XXX", a jesli chce dolozyc cos swojego to robie kolejna zmiane i podaje zrodlo. Jestem tlumaczem j. hiszp wiec nie bedzie problemow ze zrozumieniem (mam nadzieje). Dzieki za pomoc!

Dokładnie. Źródła zamieszczamy w przypisach, stosując zasadę weryfikowalności. Jeśli jesteś tłumaczem języka hiszpańskiego - nieco mniej popularnego niż język angielski czy niemiecki - może kiedyś dołączysz do prac w ramach naszej inicjatywy tłumaczeniowej? Diego Maradona na hiszpańskojęzycznej Wikipedii opisany jest dogłębnie, u nas - nieco gorzej. Aha, jeszcze jedno - w dyskusjach, czy głosowaniach podpisujemy się, żeby wiedzieć, kto jest autorem danej wypowiedzi, głosu, itd. Robimy do za pomocą przycisku oznaczonego symbolem podpisu (taki zakrętas) nad oknem edycji) albo za pomocą czterech tyld (~~~~), które oprogramowanie zamienia automatycznie na podpis z nazwą Twojego konta i czasem zapisania wiadomości. Wojciech Pędzich Dyskusja 15:19, 29 paź 2008 (CET)

OK, dzieki za wskazówki, zajrze do "inicjatywy tlumaczeniowej" --Tremendo (dyskusja) 18:53, 29 paź 2008 (CET)

Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie tlumaczen - czy moge wykorzystac w Wikipedii moja prace magisterska? Napisalam ja po hiszp. dotyczy literatury hiszp i niektore fragmenty po prostu przetlumaczylabym na polski, oczywiscie podam zrodla z ktorych korzystalam przy pisaniu pracy, ale nie wiem czy wolno korzystac z prac mgr czy sa one moze wlasnoscia uniwersytetu?? --Tremendo (dyskusja) 13:14, 30 paź 2008 (CET)

Potrzebna byłaby pisemna zgoda władz uczelni. Ale po przeredagowaniu fragmentów tekstu :) Przykuta (dyskusja) 14:30, 30 paź 2008 (CET)

OK :) dobrze, ze nie bedzie to przeredagowanie z przeredagowania :D --Tremendo (dyskusja) 14:32, 30 paź 2008 (CET)

Brak dodanej definicji oraz strony ujednoznaczniającej | edytuj kod

Stworzyłem definicję radia internetowego. Definicja sie nie wyswietlala. Później doczytałem o stronach ujednoznaczniających i stworzylem ja jako inny uzytkownik (nie wiedzialem jak stworzyc nowa definicje w ramach tego samego uzytkownika). Przeczytalem dokladnie zasady i wydaje mi sie, że wszystko zrobilem ok. Dlatego moje pytanie, czemu nie wyswietla sie strona ujednoznaczniajaca dla hasla "Radio internetowe" i czemu nie pojawaia sie dodana definicja? dzieki

Radio internetowe - hasło jest tutaj. Nie musisz zakładać nowego konta po to, żeby dodać inne hasło (albo kolejny raz to samo hasło) - nie zostanie ono usunięte, jeśli zrobisz to zgodnie z zasadami. Posiadanie więcej niż jednego konta (tzw. "pacynki") jest zresztą niepraktyczne... Wojciech Pędzich Dyskusja 11:06, 7 lis 2008 (CET) Chodzi Ci o to? Nie zapisałeś tego w głównej przestrzeni, np. pod nazwą radio internetowe (ujednoznacznienie) (bo jednak sugerowałabym pozostawić radio internetowe jako główne znaczenie), ale na stronie użytkownika (nadana nazwa brzmi Wikipedysta:Operativa ;-)). Pamiętaj, by przy tworzeniu hasła radio internetowe (urządzenie) podać źródła, że taka nazwa jest używana. Gytha (dyskusja) 11:15, 7 lis 2008 (CET) Wielkie dzieki za szybka odpowiedz. Czyli jesli dodaje definicje radio internetowe (urządzenie) musze tez strone ujednoznaczniajaca utworzyc z tego samego konta, co definicja? W co trzeba wejsc w moim profilu zeby dodac nowa definicje? Kiedy klikam "edytuj" wracam do mojej poprzedniej definicji? Co masz na mysli, zeby podac zrodla, ze taka nazwa jest uzywana? dzieki ponownie Wikipedysta:Operativa Kliknij w link powyżej do zasad, a potem w Wikipedia:Weryfikowalność. Do haseł dodajemy bibliografię czyli skąd mamy widzę o takim urządzeniu. Wiedza z praktyki życiowej niestety odpada - musimy hasła weryfikować. Hasła możesz tworzyć klikając w czerwone linki, taki, jak powyżej, albo wpisujesz do wyszukiwarki Wikipedii hasło w jego brzmieniu - jeśli z nawiasem, to wpisujesz z nawiasem. Czyli - nazwa strony musi być tożsama z nazwą hasła. Przykuta (dyskusja) 12:45, 7 lis 2008 (CET) Rozumiem. Czyli jakiej definicji by sie nie napisalo, jesli nie ma przypisu to sie nie pojawi? Czy film na youtube opisujacy i pokazujacy jak dziala urzadzenie ktore chcialbym zdefiniowac moglby weryfikowac definicje? Byloby to duzo ulatwienie bo nie trafilem jeszcze na zaden artykul, ktory je opisuje Wikipedysta:Operativa Definicja bez przypisu sie pojawi - nie mamy mechanizmu automatycznie odrzucającego hasła, jeśli nie są one poparte materiałami źródłowymi, a nieuźródłowionych haseł też mamy sporo. Problem tylko w tym, że hasła albo ich sekcje bez źródeł mogą zostać poddane ocenie społeczności w dziale Stron do usunięcia, gdzie głósnym zarzutem będzie właśnie - brak źródeł, tym bardziej żę pojęcie radia internetowego jako urządzenia nie jest szeroko znane. Co do rodzaju materiału referencyjnego - film na YouTube nie jest niestety dobrym pomysłem. Nie wiadomo, kto taki film sporządził i w jakim celu. Oczywiście nie popadamy w paranoję, ale sprawa Henryka Batuty jeszcze w wielu umysłach jest osadzona. Nie wiadomo, czy takie urządzenie nie jest pomysłem jednej osoby zrealizowanym w domowym warsztacie elektronicznym - takie wynalazki nie spełniają zasay encyklopedyczności. O ile faktycznie nie jest to pomysł jednej osoby, zrealizowany własnym sumptem, to na pewno znajdzie się materiał opisujący urządzenie - jeśli nie strona internetowa, to artykuł w czasopiśmie hobbystycznym, technicznym, wzmianka o patencie w prasie ogólnej. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:18, 14 lis 2008 (CET)

szukam informacji o kopalnich soli w Europie ,szczególnie w niemczech

Używanie szablonów Userboxu z parametrem {{{1}}} | edytuj kod

Jak należy wstawić do userboxu parametr {{{1}}}

Np: Wikipedysta:Userboksy/kontakt gg ma parametr {{{1}}}. Jak wygląda poprawne wstawienie tego parametru do Userboxu ??

Mcgiwer (dyskusja)

Można postępować tak samo jak z parametrami nazwanymi
 • {{Wikipedysta:Userboksy/kontakt gg|1=12345}}
ale zwykle stosuje się skrócony zapis
 • {{Wikipedysta:Userboksy/kontakt gg|12345}}
Gdzie 12345 to przykładowy numer gg. Rechta [dyskusja] 19:43, 21 lis 2008 (CET)

Usuwanie treści oznaczonych szablonem stub | edytuj kod

Wczojaj wieczorem napisałem artykuł o tytule "Odsadek" i nadałem mu parametr stub. Następnego dnia rano patrzę, a artykuł został usunięty bez podania przyczyny.

Proszę o wyjaśnienia.

Mcgiwer (dyskusja)

Hasło zostało uznane za zbyt krótkie (substub) jak na encyklopedyczna definicje i uznane za słownikowe. Czy takie odsadki mają jakies znaczenie dla hodowli - w sensie czy da sie je szerzej scharakteryzować. Zobacz np. Ogier. W takim opisie lepiej byłoby je zamieścić w wikt:Wikisłowniku. Przykuta (dyskusja) 18:51, 19 lis 2008 (CET)

Pytanie dotyczące strony | edytuj kod

Witam chciałem dowiedziec sie czy można umieścic na stronie wikipedi haslo z linkiem do własnej strony chodzi o wyjasnienie wielu zagadnien a link mial by nakierowac na wiecej informacji daną grupę ludzi. pozdrawiam GIP moja strona to http://centrumodnowyzdrowiatarnobrzeg.republika.pl/

Proszę o zapoznanie się z zasadami wstawiania linków zewnętrznych na polskojęzycznej Wikipedii. Linki zewnętrzne przede wszystkim muszą być cennym poszerzeniem artykułu, nigdy zaś jego kalką lub zwykłą reklamą itp. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 15:47, 19 gru 2008 (CET)

wojna Edycyjna / Spór o treść artykułu: czy w przypadku braku chęci dyskusji drugiej strony mogę edytować artykuł? | edytuj kod

Witam,

Wdałem się - przyznaję bez bicia :) - w wojnę edycyjną artykułu "Marcin Borski" (jako nowicjusz nie do końca zrozumiałem zasady tworzenia Wikipedii). Został on w związku z tym zablokowany. Rozpocząłem dyskusję na stronie artykułu, a także na stronach użytkowników, z którymi spieram się o treść artykułu. Jednak na mój apel o rozmowę i ustalenie brzmienia spornych fragmentów nie ma żadnego odzewu. Czy w związku z tym mogę powrócić do swojej wersji artykułu (który za parę dni zostanie odblokowany) i jednocześnie rozpocząć ścieżkę mediacji / arbitrażu? Czy powinienem wstrzymać się z edycją aż do wyczerpania całej ścieżki rozwiązywania sporów?

pozdrawiam. MiszaGrisza

Czasami jest tak, że ktoś na tydzień bez zapowiedzi musi odejść od Wikipedii (sprawy rodzinne, życie itd :) więc warto poczekać. Ale jednak widzę, że to już jest od ponad tygodnia - zgłoś to na stronie dyskusji wikiprojektu związanego z piłką nożną. Nie zapominaj o 4 tyldkach przy podpisywaniu :) ( ~~~~) Przykuta (dyskusja) 14:09, 10 gru 2008 (CET)

Zamieszczanie linków zewnętrznych | edytuj kod

Mam pytanie o odnośniki do zewnętrznych stron. Przy haśle Planetarium zamieściłem początkowo odnośnik do informacji o projekcie Podboju Polskich Planetariów, który został usunięty z komentarzami: "Cofnięta edycja polegała na dodaniu linku do strony prywatnej, co stanowi promocję inicjatywy. Link sprzeczny z zasadami wstawiania linków zewnętrznych jako niewnoszący istotnej rozbudowy artykułu. Wikipedia nie jest natomiast forum do ogłaszania/promowania choćby najbardziej słusznych akcji. Wikipedia nie jest serwerem ani mirrorem do przechowywania linków, materiałów źródłowych, grafik, plików multimedialnych. Podstawowym celem istnienia sekcji linków zewnętrznych jest rozszerzanie i uzupełnianie informacji merytorycznych zawartych w prawidłowo napisanym artykule. Linki nieodpowiadające celowi mogą i powinny być usuwane. A ten link celowi nie odpowiadał. I dlatego słusznie został usunięty." Nie zgadzałem się z taką interpretacją, ale odpuściłem dalszą dyskusję. Dzień później zamieściłem odnośnik do kompletnej listy istniejących w Polsce planetariów, który również został usunięty, tym razem z komentarzem: "Link nie spełnia zasad wynikających z WP:LZ i ma charakter promowania własnej strony. Artykuł zresztą jest o planetariach, nie o planetariach w Polsce. I tyle." Na stronie dyskusji oraz w prywatnej korespondencji z osobą wycofującą zmiany stwierdziłem, że jej poprzednie uwagi odnosiły się do poprzedniego odnośnika i że nie widzę powodu, by automatycznie stosować je do każdego kolejnego. Mam bowiem wrażenie (być może mylne), że osoba usuwająca edycję nie zapoznała się wystarczająco dokładnie z drugim odnośnikiem i cofnęła zmiany automatycznie, bazując na poprzednio usuniętym linku. Spytałem też, czy idąc jej tokiem rozumowania należałoby usunąć odnośnik do listy polskich wahadeł z hasła Wahadło Foucaulta, bo nie brzmi ono "wahadła Foucaulta w Polsce". Poprosiłem o wyczerpujące wyjaśnienie i niepowoływanie się automatycznie na WP:LZ i zapis o "promowaniu własnej strony", ponieważ moim celem w żadnym przypadku nie jest promowanie własnej strony (faktem jest, że zarówno odnośnik do listy planetariów, jak i listy wahadeł Foucaulta prowadzą do mojej strony prywatnej, chociaż ten drugi nie był wstawiony przez mnie).

Zaznaczam, że nie zamierzam się żalić. Jestem początkujący w edytowaniu Wikipedii, ale dokładnie przejrzałem zapisy regulaminu i nie wydaje mi się, bym postąpił niewłaściwie. Bardzo proszę o wykładnię w takiej sytuacji.--Tomasz Lewicki (dyskusja) 16:07, 17 gru 2008 (CET)

Oba linki były z tej samej strony prywatnej, tworzonej przez osobę wstawiającą. Wstawianie tego linku wygląda na jego promocję, a sam link nie wzbogaca istotnie treści artykułu - w świetle dotąd istniejących linków jest po prostu zbędny (WP:LZ). Obie edycje dodającego linki ograniczyły się zresztą właśnie na dodaniu linku. Elfhelm (dyskusja) 12:41, 18 gru 2008 (CET) Edycje nie ograniczyły się - wbrew temu co twierdzi przedmówca - do dodania linków. Były inne drobne zmiany, co można stwierdzić przeglądając historię edycji. Nie rozumiem intencji osoby wycofującej zmiany, ponieważ pomimo powtarzanych przeze mnie próśb posługuje się ona wyłącznie suchymi formułkami i nie potrafi lub nie chce merytorycznie uzasadnić swojej decyzji. Chętnie widziałbym mediację osoby obeznanej z tematem (planetaria lub astronomia).

Osoba anulująca edycję twierdzi, że link nie wzbogaca istotnie treści artykułu. Jeśli stworzenie kompletnej listy planetariów w Polsce (19 placówek zamiast wymienionych w artykule 15) wraz z bezpośrednimi odnośnikami do ich stron internetowych, datami uruchomienia, instytucjami zarządzającymi, informacjami o kopułach (średnica, typ), ilości miejsc dla widzów oraz rodzaju głównego projektora nie jest "istotnym wzbogaceniem treści", to ciekawi mnie, co według usuwającego edycję jest - lub byłoby - istotnym wkładem. Owszem, dodatkowe odnośniki przy większości placówek prowadzą do opisów wizyt w tych planetariach zaopatrzonych w unikalne - przynajmniej w przypadku niektórych planetariów - zdjęcia, ale nie uważam, by było to naganne.

Swoją drogą miała to być pierwsza z serii moich edycji artykułów o polskich planetariach i wkładem w rozpoczynający się za kilkanaście dni Międzynarodowy Rok Astronomii, niemniej jednak zastanawiam się nad sensem kolejnych edycji, skoro mogą zostać wycofane bez sensownego uzasadnienia, wyłącznie na podstawie sztywnego trzymania się regulaminowych zapisów. Nawiasem mówiąc osoba usuwająca edycję zarzuciła mi, że artykuł nie nosi nazwy "Polskie planetaria" (był to jeden z argumentów przemawiających za usunięciem linku), ale "Planetarium" w ogólności, jednak nazwy i lokalizacje dwóch przypadkowych planetariów na świecie nie są dla mnie wystarczającym argumentem na rzecz takiej tezy.--156.17.193.36 (dyskusja) 11:33, 19 gru 2008 (CET)

Przepraszam, zapomniałem o zalogowaniu, dlatego zamiast podpisu pojawił się adres IP--Tomasz Lewicki (dyskusja) 11:36, 19 gru 2008 (CET) Wkład użytkownika Stalker PL, 2 i 1 edycja w haśle Planetarium. Elfhelm (dyskusja) 11:55, 20 gru 2008 (CET) Rozumiem, że według osoby usuwającej w/w wpisy do dostąpienia zaszczytu zamieszczania odnośników zewnętrznych uprawnia mnie kilkadziesiąt/kilkaset edycji na Wikipedii? BP,NMSP--Tomasz Lewicki (dyskusja) 12:40, 29 gru 2008 (CET)

to nie wandalizm | edytuj kod

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem - ale mam wrażenie, że zostałem posądzony o wandalizm - a to nie tak. Wiem, że dla doświadczonych administratorów, to śmieszne - ale (mimo pewnych usiłowań), nie udało mi się stworzyć nowego artykułu o identycznej nazwie jak już istniejący "Kobylnik". Dlatego zmieniłem jego treść (usiłowałem to opisać dokładniej w opisie zmian - ale było za mało miejsca)., licząc na to, że ktoś z administratorów zauważy moją niezręczność i przywróci poprzednia treść artykułu o Kobylniku z Wielkopolski, a jednocześnie wstawi mój tekst jako osobny artykuł o TEJ SAMEJ NAZWIE!

Odpowiedziałam w Twojej dyskusji. O wstawianiu zdjęć przeczytaj tutaj (zdjęcie musi być w zasobach Wikipedii lub Wikimedia Commons, można je tam przesłać, jeśli jest np. Twojego autorstwa). Gytha (dyskusja) 22:42, 20 gru 2008 (CET)

Zdjęcie z serwisu Tur Turek | edytuj kod

Dodałem zdjęcie Łukasza Cichosa i przy podawaniu pliku musiałem wybrać licencje. Zdjęcie jego mam z oficjalnej strony Tura Turek. Jak teraz taka licencje dodać aby zdjęcie nie zostało usunięte?

Z tego co mówisz można wywnioskować, że zdjęcie jest własnością strony internetowej Tur Turek. W związku z tym nie możesz dysponować tą grafiką jako swoją - czyli również nie możesz opublikować jej na Wikipedii na wolnej licencji. Proszę zatem nie ładować grafik, których nie jesteś autorem lub też właścicielem prawnym. Patrol110 dyskusja 20:48, 26 gru 2008 (CET)

Biogram o podobnej nazwie już istnieje | edytuj kod

T Załatwione

Witam. Chcialbym dodac haslo dotyczace osoby. Aktualnie w Wikipedii jest juz wpis o osobie z identycznym imieniem i nazwiskiem, jednak dotyczy kogos zupelnie innego. Czy powinienem dodac hazlo wstawiajac za imieniem i nazwiskiem na przyklad zawod w nawiasie, czy tez istnieje inny sposob?

Andrzej Czaplinski

Witam! Dokładnie tak jak powiedziałeś, należy utworzyć artykuł o nazwie zawierającej dodatkowo profesję danej osoby, np. Jan Kowalski (malarz). Patrol110 dyskusja 14:11, 17 sty 2009 (CET)

brudnopis | edytuj kod

T Załatwione

stworzyłam hasło w swoim brudnopisie, a teraz chciałabym utworzyć drugie hasło. Jak to zrobić? Po wejściu w brudnopis pojawi mi sie to stare hasło User:Corada79

Najlepiej pisać w jednym brudnopisie - tym bardziej że Twój wpis w brudnopisie jest bardzo krótki. Jednak oczywiście istnieje możliwość stworzenia kolejnych brudnopisów (w sposób podobny jak tworzenie nowych stron). Prosimy jednak nie nadużywać tego mechanizmu. Patrol110 dyskusja 14:06, 17 sty 2009 (CET) PS. Brudnopis to miejsce do pisania na brudno, a nie tworzenia artykułów ;) Patrol110 dyskusja 14:08, 17 sty 2009 (CET)

Pytania | edytuj kod

T Załatwione

1. dla czego niem informacji o mumiach chińskich

Gdyż nikt jeszcze o nich nie napisał. Jeśli dysponujesz wystarczającą wiedzą oraz wiarygodnymi źródłami, proszę śmiało dodaj takie informacje do art. mumia. Patrol110 dyskusja 14:06, 17 sty 2009 (CET)

2. czy można edytować hasła rowerowe i jak to robić

Proszę o zapoznanie się z tym poradnikiem. Patrol110 dyskusja 14:06, 17 sty 2009 (CET)

link zakwestionowany przez bota | edytuj kod

T Załatwione

Witam,

Wstawiony przeze mnie do artykułu Marcin Borski link [1] został zakwestionowany, mimo że jest - moim zdaniem - prawidłowy. Link ten jest w związku z tym niekatywny. Proszę o informację kogo mogę prosić o zweryfikowanie zgłoszenia bota (ta sytuacja trwa już dość długo)

pozdrawiam Miszagrisza (dyskusja) 17:07, 23 sty 2009 (CET)miszagrisza

Witam! Niestety linkowanie do plików załadowanych na imageshack nie ma większego sensu, gdyż plik te zostaną usunięte po określonym czasie nieużywania. Uzupełniłem przypis zgodnie z kanonem [2]. Pozdrawiam i dziękuję o zrozumienie. Patrol110 dyskusja 18:00, 23 sty 2009 (CET)

Sprawdzenie artykułu, wyszukiwarka | edytuj kod

T Załatwione

Witam Napisałem swój artykuł (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Sudoł) Jednak po wpisaniu tematu w wyszukiwarce nie znajduje go. Moze to byc spowodowane tym ze nie został jeszcze sprawdzony? Na poczatku nie dodałem kategorii, teraz to poprawiłem moze dlatego? Prosze o odpowiedz

Pozdrawiam.

Artykuł został skasowany, gdyż nie spełniał kryterium encyklopedyczności. Patrol110 dyskusja 19:54, 11 lut 2009 (CET)

Pytanie o źródło | edytuj kod

T Załatwione

Czy jest możliwość przytoczenia źródła, które posiadam w formie Akt personalnych, z Archiwum Państwowego, nie zapisanych w formie cyfrowej. Podając jedynie Tytuł,nazwę inwentarza, sygnaturę, nazwę archiwum w którym te akta są przechowywane? Pytanie związane jest z notką biograficzną która chciałbym wystawić na tej stronie.

Witaj! Jeśli rzeczywiście są to źródła znajdujące się w państwowych archiwach, a Ty masz do nich dostęp, to możesz śmiało się na nie powoływać. Wszak każdy inny wikipedysta może odwiedzić dane archiwum i odnaleźć dany dokument. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 20:00, 11 lut 2009 (CET)

Z góry przepraszam jeśli przeoczyłam podobne pytanie. Chciałabym się zapytać autora o źródło z jakiego pochodzą pewne informacje, lecz nie wiem jak się z nim skontaktować. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Greentia

W takiej sytuacji należy wstawić szablon {{fakt}} na końcu podejrzanego zdania/akapitu. Wówczas nawet jeśli autor nie może odpowiedzieć, to każdy inny wikipedysta może to zrobić za niego. Taka weryfikacja jest bardzo korzystna, jednak może potrwać dość długo. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 09:17, 30 mar 2010 (CEST)

Źródła | edytuj kod

T Załatwione

Jak i w którym miejscu podać źródła przy pisaniu nowego artykułu?

Należy to zrobić w formie przypisu, umieszczając go między znacznikiem <ref> a </ref>. Dodatkowo, żeby przypisy się wyświetliły, pod artykułem dodaj wpis {{Przypisy}}. Wojciech Pędzich Dyskusja 11:06, 27 lut 2009 (CET)

Podlinkowanie z anglojęzycznej Wikipedii | edytuj kod

T Załatwione

Jeżeli w dalszej treści artykułu występuje hasło, które nie jest opisane w polskiej wersji Wikipedii, czy mogę je podlinkować z anglojęzycznej Wikipedii?

Nie linkujemy w ten sposób do artykułów z innych Wikipedii. Lepiej pozostawić zwykły link do polskiego (nieistniejącego) artykułu. Taki czerwony link w końcu kogoś zmotywuje do napisania stosownego hasła :) — EMeczKa dyskusja 02:50, 20 mar 2009 (CET)

Pytanie odnośnie opisów | edytuj kod

T Załatwione

Chciałem napisać opisy odcinków serialu. Klikając edytuj niestety nie wiem jak to uczynić.

Na wstępie proszę o podpisywanie się na stronach dyskusji pod swoimi wypowiedziami - to taki nasz zwyczaj (jak to zrobić? wpisując cztery tyldy (~~~~) albo klikając w ikonkę nad polem edycji ). Wracając do meritum, należy przede wszystkim odnaleźć artykuł dotyczący danego serialu i poszukać w nim linku do Listy odcinków. Jeśli brakuje takowego, należy go utworzyć. Proszę przyjrzeć się tym hasłom, a na pewno zrozumiesz zasadę postępowania i tutejszy zwyczaj w kwestii odcinków seriali :) Lista odcinków serialu Skazany na śmierć czy Lista odcinków serialu Włatcy móch. PS polecam gorąco do pracy w swoim brudnopisie przed ostateczną publikacją artykułów. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 17:24, 23 kwi 2009 (CEST)

Zdjęcie | edytuj kod

T Załatwione

Witam, chciałbym dodać zdjęcie do artykułu. Mam zdjęcie na komputerze, jak moge je dodac?

Odpowiedzi na swoje pytania możesz znaleźć na początku tej strony: Pomoc:Pytania nowicjuszy/Grafika (pliki). Patrol110 dyskusja 11:21, 6 maj 2009 (CEST)

po jakim czasie... | edytuj kod

T Załatwione

...nowi zarejestrowani uzytkownicy moga edytowac czesciowo zablokowane artykuly?

Po czterech dniach aktywności. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:26, 22 cze 2009 (CEST)

Jak podczas edytowania zamieścić zdjęcie

Patrz Wikipedia:Uwagi o wstawianiu obrazków. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:26, 22 cze 2009 (CEST)

Jak do artykułu wstawić zdjęcie

Dwa razy nie bedę pisał, patrz wyżej. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:49, 22 cze 2009 (CEST)

umieszczenie hasła | edytuj kod

T Załatwione

Witam jestem nowym wikipedysta. napisalem artykul, to biogram endeckiego dzialacza politycznego Mścisława Frnakowskiego. Właśnie go skończyłem, ale nie wiem jak go zamieścić żeby był dostępny w wiki. Narazie jest w moim brudnopisie. Kto powinien go przejrzeć i ile czasu to zajmie?

Wikipedysta przeniósł samodzielnie hasło do przestrzeni głównej i chwała mu za to, a nam wstyd, że nikt nie odpowiedział. Patrol110 dyskusja 14:45, 17 paź 2009 (CEST)

Obcojęzyczna Wikipedia | edytuj kod

T Załatwione

Czy w przypadku gdy w polskiej Wikipedii brakuje jakiegoś hasła, a jest ono dostępne w wersji obcojęzycznej to czy można je przetłumaczyć bez przeszkód nie łamiąc praw autorskich?

Oczywiście - każda Wikipedia jest na tej samej licencji (patrz stopka). Możesz skopiować dowolny tekst, lub go przetłumaczyć, z innej wersji językowej jeśli kopiując podasz autorów oryginału. Mamy nawet pewną inicjatywę, która tłumaczy najlepsze artykuły z obcojęzycznych wersji Wikipedii, ale oczywiście każdy może pracować na własną rękę. Jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania, daj mi znać na mojej stronie dyskusji. Wojciech Pędzich Dyskusja 23:25, 18 sie 2009 (CEST)

Nowy ślimak? | edytuj kod

T Załatwione

Na działkach w Bielsku-Białej pojawił się nikomu nie znany do tej pory przedstawiciel ślimaków.Chciałbym umieścić jego zdjęcie ale jakoś nie "wchodzi".Długość tego stwora dochodzi do 15cm a wyglądem przypomina "dżdżownicę w panterce" z okapturzoną głową.Czy można jakoś przesłać zdjęcie e-mailem ,może ktoś by rozpoznał ten gatunek i wiedział skąd się u nas to straszydło wzięło? Mój e-mail:jurboale@gmail.com-pozdrawiam.

Zajrzyj do Wikiprojektu:Zoologia. Tam znajdziesz całą listę Wikipedystów chętnych do pomocy. Pozdrawiam, Fizykaa (dyskusjaE-mail ) 20:31, 14 wrz 2009 (CEST)

Ujednoznacznienie | edytuj kod

T Załatwione

Witam! W jaki sposób utworzyć nowe hasło biograficzne jeśli istnieje już hasło o tej samej nazwie (to samo imię i nazwisko)? Oczywiście chodzi o dwie różne osoby. Dziękuje za podpowiedź.

W nawiasie podać dopełnienie charakteryzujące osobę. Np. Jan Kowalski (profesor). Mintho (dyskusja) 21:53, 1 wrz 2009 (CEST)

Jak zamieszczać informacje o źródłach innych niż książki i czasopisma? Mam na myśli np. filmy dokumentalne, programy telewizyjne i audycje radiowe. | edytuj kod

T Załatwione

Witam, zastanawiam się co zrobić w sytuacji, gdy wiedzę na jakiś temat, który chcę opisać na Wikipedii czerpię z materiałów filmowych lub radiowych: dokumentów, reportaży, wiadomości telewizyjnych, audycji i programów tematycznych. Jak zamieścić informacje o takim źródle? Czy istnieją odpowiednie zestandaryzowane metody, szablony etc.? --Ajinnada (dyskusja) 18:58, 14 wrz 2009 (CEST)

Musisz użyć <ref></ref> a na końcu artykułów stawić szablon {{Przypisy}} chyba, że jest już :). W ref zamieszczasz źródło. Ananas96 (dyskusja) 19:03, 14 wrz 2009 (CEST) Odpowiedź Kolegi trochę nie na temat ;-). Raczej staramy się unikać używania jako źródeł materiałów trudnodostępnych (bądź niemożliwych do udostępnienia). Stąd też materiały filmowe czy radiowe, o ile nie zostały także opublikowane w inny sposób, jako trudne do weryfikacji nie są najlepszymi źródłami. Co innego, jeśli ten sam materiał jest powszechnie dostępny (nawet za opłatą) na internetowej stronie wydawcy (do Youtube z zasady nie linkujemy, chyba że jest pewność, iż materiał zamieścił właściciel praw autorskich). Stąd też nie ma standardowych szablonów, w razie konieczności można po prostu wtawić odpowiednie dane między znacznikami ref. Gytha (dyskusja) 19:28, 14 wrz 2009 (CEST)

Dziękuję za uzupełnienie odpowiedzi Ananasa96 :) Po prostu zastanawiałam się dlaczego nie ma odpowiednich szblonów, które ułatwiałyby odnalezienie źródeł tak jak szablony "cytuj książkę", "cytuj pismo" ułatwiają odszukanie źródeł pisanych dzięki numerom issn i isbn. Z tego co mówisz, Gytha, problem tkwi w samym porządkowaniu materiałów filmowych, które są produkowane. Przydałby się jakiś system. Pozdrawiam --Ajinnada (dyskusja) 19:43, 14 wrz 2009 (CEST)

Jak zmienić nazwę artykułu? | edytuj kod

T Załatwione

Pewnie to już było, ale jest tu tyle pytań, że aż strach szukać czegokolwiek. Otóż napisałam napisałam artykuł ale hcialabym żeby nazywał się Sigrid Agren, nie Sigird Agren. Jak to zrobić? MadBunny (dyskusja) 12:17, 17 paź 2009 (CEST)

Trzeba użyć opcji przenieś (zob. Pomoc:Zmiana nazwy strony) Aby mieć taką możliwość, musisz mieć status automatycznie zatwierdzonego użytkownika, a aby go otrzymać, musisz m. in. odbyć "staż" 4 dni. Za chwilę przeniosę ten artykuł. Pozdrawiam, Fizykaa (dyskusjaE-mail ) 13:33, 17 paź 2009 (CEST) Przenosząc pod prawidłową nazwę zostawiasz przekierowanie do nowego hasła, musisz się do starej nazwy wrócić i wstawić tam {{ek|zbędne przekierowanie}} by zostało ono usunięte.Plushy (dyskusja) 19:37, 17 paź 2009 (CEST)

wstawianie grafiki i udokumentowanie praw autorskich | edytuj kod

T Załatwione

Jestem autorem notki biograficznej "Antonina Wyrzykowska" i przygotowuję się do umieszczenia w nim zdjęcia osoby, której jest poświęcony tekst. Mam wymaganą zgodę właściciela praw autorskich do zdjęcia ( oraz osoby sportretowanej), mam też inne potrzebne informacje. W jaki sposób mam wykazać się posiadaniem zgody na publikację zdjęcia jeśli ta zgoda, na piśmie, jest w moich rękach? W opisie dotyczącym zasad umieszczania i opisywania grafiki czytam, że właściwe jest umieszczenie LINKU do miejsca, gdzie można zapoznać się się z taką zgodą? Czy mam zrobić jakiś skan owej pisemnej zgody i gdzieś ją przesłać albo umieścić? Pozdrowienia Zygmunt Wilson

Zgodę w formie elektronicznej (np. skan) można przesłać na adres permissions-pl@wikimedia.org. Gytha (dyskusja) 22:37, 10 lis 2009 (CET)

nowe hasła i artykuły (pytanie szczegółowe) | edytuj kod

T Załatwione

Pytanie pierwsze:

Kiedy utworzone przeze mnie hasło i artykuł (zapisane) będą widoczne poprzez wpisanie do wyszukiwarki google, jako hasło Wikipedii?

Wyszukiwarki powinny zindeksować hasło w ciągu kilkudziesięciu godzin/kilku dni.

Pytanie drugie:

Kto, oprócz administratorów Wikipedii, ma prawo wymagać poprawek i uzupełnień od wikipedysty ?

Każdy kto zauważy jakiś błąd :) "Wymagać" nie jest tu najlepszym słowem - w końcu wszystkim nam zależy na wysokiej jakości artykułów.

Pytanie trzecie:

Jak odnaleźć autora wiadomości w dziale "dyskusja", którego nie ma wśród administratorów ?

Nie do końca rozumiem to pytanie - każdego kto wpisał się na dowolnej dyskusji można znaleźć w zakładce "historia i autorzy" danej dyskusji. To czy ktoś jest administratorem nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli moja odpowiedź jest nie na temat to proszę o doprecyzowanie pytania :) (dopisek) Teraz się domyślam czego dotyczyło pytanie: pewnie chodzi Ci o wikipedystę Spike78, który wpisał się w Twojej dyskusji. To dość nietypowa sytuacja, bo ten użytkownik ustawił na swojej stronie przekierowanie do swojej dyskusjiEMeczKa dyskusja 01:48, 14 lis 2009 (CET)

pozdrawiam

Na przyszłość prosimy jeszcze o podpis, który znacznie ułatwia komunikację: wystarczy wstawić cztery tyldy:
~~~~ 
Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 01:41, 14 lis 2009 (CET)

Zawieszenie w obowiązkach członka rady nadzorczej | edytuj kod

T Załatwione

Czy jest taka mozliwość zeby samemu zawiesić czsowo pełnienie obowiązków członka rady nadzorczej-kiedy i w jakich okolicznościach.Jezeli tak to czy można uczestniczyć w posiedzeniach rady.

Niestety nie odpowiadamy tutaj na takie pytania. Pytanie przez Ciebie zadane należałoby zadać osobie obeznanej z polskim prawem, a porad takich specjalistów Wikipedia nie oferuje. Patrol110 dyskusja 22:00, 17 gru 2009 (CET)

Hasło | edytuj kod

T Załatwione

Nie posiadacie na stronie jakże ważnego hasła:

Konstatacja - stwierdzenie, ustalenie faktu. Etym. - fr. constatation 'stwierdzenie' od constater 'stwierdzać' z łac. constat 'jest oczywiste

Wikipedia nie jest słownikiem - ale mamy Wikisłownik, naszego mniejszego braciszka. Wojciech Pędzich Dyskusja 15:18, 19 gru 2009 (CET)

Dyskusja nad tytułem hasła - gdzie? | edytuj kod

T Załatwione

Stworzyłem hasło Północne Ontario. Nie jestem pewien, czy jego nazwa powinna brzmieć tak jak jest, czy lepiej byłoby Ontario Północne. Gdzie mogę zapytać innych użytkowników o zdanie? Obawiam się, że nikt nie śledzi dyskusji tego hasła (?). Dzikos (dyskusja) 20:15, 23 gru 2009 (CET)

Kawiarenka/Nazewnictwo - to będzie odpowiednie miejsce. Pozdrawiam świątecznie — EMeczKa dyskusja 20:25, 23 gru 2009 (CET)

tworzenie wersji językowych | edytuj kod

T Załatwione

Do stworzonego hasła chciałabym dodać wersje językową, jak to zrobić?

Jeśli chodzi o odnośniki do innych wersji językowych Wikipedii, to tzw. interwiki np. do angielskiej wersji hasła Warszawa będzie wyglądać tak:
[[en:Warsaw]] 
Cały mechanizm jest przystępnie opisany na stronie pomocy, więc tutaj ograniczę się tylko do tego przykładu :) Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 03:27, 15 sty 2010 (CET)

wstawianie infoboxu | edytuj kod

T Załatwione

Jak umieścić w artykule infobox?

Generalnie infobox wstawia się do hasła poprzez skopiowanie przykładu, który jest podany w opisie szablonu (infobox jest szablonem). W przypadku niektórych infoboxów istnieją szczegółowe instrukcje. By sprawdzić, czy do danego infoboxu stworzono instrukcję, zerknij na te stronę. Jeśli nadal masz problemy, podaj o jaki dokładnie infobox chodzi oraz do jakiego hasła chciałbyś go wstawić. Patrol110 dyskusja 19:37, 29 sty 2010 (CET)

pop punk | edytuj kod

T Załatwione

Witam. Chciałabym z wami współpracować, ponieważ często korzystam ze strony i widzę różne błędy. Chciałabym się zapytać dlaczego poprawiona przeze mnie strona o pop punku nie pokazuje się. Dostałam wiadomość, że moje konto może być zablokowane, dlatego, że usunęłam praktycznie cały tekst o tym "gatunku". Prawda jest taka, że nigdy nie było takiego gatunku, a wszelkie informacje o nim są fałszywe. Pop to skrót od popularny a punk zaprzecza popularności. To, że niektóre zespoły wypłynęły i były puszczane w radiach nie znaczy, że były "popowe". Współpracowałam z wieloma muzykami i żaden szanujący się rockman czy punk nie powie, że istnieje taki prąd muzyczny jak pop punk. To nie są moje wymysły ale opinie bardzo dużej ilości osób. Właściwym terminem jej kalifornijski lub amerykański punk, który jest łagodniejszy od europejskiego punku. Ale wynika to z kultury i tradycji międzykontynentalnych. Bardzo prozę, o nieblokowanie konta i o uwzględnieniu mojej notki. Bardzo zadowoliłoby to ludzi i napewno zaprzestały choć w małym stopniu ten głupi stereotyp. Wierzę, że można zmienić świat i myślenie ludzi dlatego zaczyna od takich stron. Nie piszę tylko do was ale do różnych innych portali. na fotka.pl zgodzili się w przyszłym czasie zmienić opcje muzyczne z pop punku na kalifornijski. Mam nadzieje, że tez nas wysłuchacie i pomożecie. dzięki wam, muzyka jaką jest punk, może dalej żyć i cieszyć się tym.

Pozdrawiam Ola

Cześć! Na wstępie polecam zamiast usuwać istniejące hasło, rozpocząć dyskusję na stronie dyskusji tego hasła (tutaj). Podczas przytaczania argumentów proszę powoływać się na wiarygodne, rzetelne źródła ze świata muzyki. Dopiero gdy będą mocne powody ku usunięciu, należy rozpocząć procedurę usunięcia poprzez dyskusję na stronie poczekalni. Jednak zanim do tego dojdzie proszę rozpocząć dyskusję na stronie wspomnianej na samym początku. W razie wątpliwości proszę śmiało pytać. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 14:17, 10 lut 2010 (CET)

Strony z anime a artykuły o anime | edytuj kod

T Załatwione

Witam

Chciałbym zapytać o kwestię umieszczania linków do stron pozwalających na legalne oglądanie anime przez Internet (np. crunchyroll.com). Czy jest to dopuszczalne na polskiej wiki? I, jeśli ktoś wie, czy na angielskiej też?

--77.254.254.165 (dyskusja) 18:17, 18 lut 2010 (CET)Megarion

Jest to dopuszczalne, jeśli spełnia zasady wstawiania linków zewnętrznych. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 18:38, 18 lut 2010 (CET)

czy obroniony i zrecenzowany doktorat jest wiarygodnym źródłem? | edytuj kod

T Załatwione

jestem autorem artykułu "sterowanie predykcyjne" w trakcie pisania tego artykułu korzystałem m.in. ze swojego doktoratu i podałem go jako źródło, czy nie naruszam waszych zasad i czy nie promuje w ten sposób własnej twórczości?

Jeśli praca naukowa została opublikowana i rzeczywiście została zrecenzowana, to może być wiarygodnym źródłem. Własną twórczością byłoby pisanie haseł na podstawie własnych przemyśleń niepopartych żadną merytoryczną argumentacją. Patrol110 dyskusja 00:18, 24 lut 2010 (CET)

Dlaczego nie ma mojego hasła w podpowiedziach wyszukiwarki? | edytuj kod

T Załatwione

Utworzyłem hasło: Castle Party. Muzyka, ludzie, zjawisko, dotyczące książki napisanej o tym festiwalu. Hasło to jednak nie pojawia się w podpowiedziach wyszukiwarki.

Hasło kiedyś się pojawi w podpowiedziach wyszukiwarki, proszę być cierpliwym. Żeby ten proces przyspieszyć, proponuję umieścić link do tego hasła w artykule dotyczącym tej imprezy. Wówczas serwery Wikipedii zwrócą uwagę na twoje hasło. Patrol110 dyskusja 20:10, 24 lut 2010 (CET)

artykuł "konkurencyjny" w stosunku do już istniejącego | edytuj kod

T Załatwione

Witam,

Nie chcę nazywać się wikipedystą, choć jestem zalogowana i mam na koncie jeden obszerny artykuł. Chcę napisać artykuł, który stanowiłby "alternatywę" dla już istniejącego, ponieważ uważam, że ten, który został zamieszczony zawiera z gruntu błędną, a przede wszystkim anachroniczną interpretację faktów. Nie jest to kwestia kilku, czy nawet kilkudziesięciu błędów, które można by poprawić, ale problem całości. Z tego samego powodu nie chcę wdawać się w dyskusję z jego autorem, którego punkt widzenia jest błędny i sprzeczny z tym, co na ten temat zostało już naukowo udowodnione. Mogłabym zresztą narazić się na zarzut "wandalizmu". Co powinnam więc zrobić?

A druga sprawa: Wikipedia nagminnie publikuje zdjęcia malarstwa lub grafiki lub rękopisów, pochodzące z różnego rodzaju wydawnictw. Badacze publikujący książki lub artykuły w tradycyjnych periodykach (do których ja się zaliczam) zawsze zwracają się do instytucji będącej właścicielem danego obiektu z prośbą o mozliwość opublikowania zdjęcia (bez względu na to, czy obiekt sfotografowany jest dwu- czy trójwymiarowy). Polskie muzea czy archiwa na ogół idą na rękę i wydają zezwolenia nieodpłatnie (zwłaszcza gdy chodzi o tak znane, i po wielekroć publikowane dzieła, jak obrazy Matejki np.). Co innego, gdy trzeba zamówić wykonanie zdjęcia - wtedy za robotę płaci się setki. A wy - beztrosko - bierzecie potem do ręki nasze publikacje i skanujecie wszystko bez najmniejszej żenady. Czysta przyzwoitość (pominąwszy już prawa autorskie autorów zdjęć) wymagałaby, by zwrócić się do właściwej instytucji z prośbą o autoryzację na opublikowanie. Bo ja nie widzę różnicy między przestrzenią wirtualną a jakąkolwiek inną "drukowaną". Publikując artykuł w specjalistycznym periodyku muszę zapłacić za samą zgodę pewnego archiwum w jednym z krajów UE na opublikowanie jednej strony rękopisu 30 Euro! A dodam, że zdjęcie wykonywałam sama! Mało tego: w podpisach pod zdjęciami zamieszczacie kompletnie mylne informacje o autorach tychże dzieł sztuki, a co gorsza, o ich obecnych posiadaczach.

Pozdrawiam ASO

Po pierwsze: powinnaś mimo różnicy zdań podyskutować z autorem hasła, powołując się na źródła. Po drugie, napisz może o jakie pliki konkretnie chodzi. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 17:10, 9 mar 2010 (CET) Jeśli chodzi o atykuł: łatwiej byłoby odpowiedzieć, gdyby było wiadomo, o który artykuł chodzi. Konkurencyjnego atykułu napisać nie można. Natomiast jak najbadziej można śmiało: 1) usuwać wszystkie błędne treści w już istniejących artykułach, 2) błędne treści zastępować poprawnymi. W tym przypadku prawdopodobnie wystarczy całkowicie lub częściowo zastąpić starą część atykułu częścią nową, oczywiście podając źródła. Można też w dyskusji atykułu (nawet obszernie) lub w opisie zmian (zwięźle) postarać się uzasadnić taką zmianę. Można też od dyskusji zacząć, a zmiany wprowadzić później. Jeśli chodzi o grafiki, polityka Wikipedii jest jednocześnie restrykcyjna i prosta: mamy pawo zamieścić każdą grafikę, do której pawa autorskie wygasły lub nie obowiązują. Autor zdjęcia obrazu Rubensa nie ma do niego żadnych paw autoskich i takie działania są w pełni legalne. Grafiki, które tych wymogów nie spełniają są usuwane. Może Pani też w razie dalszych wątpliwości zwrócić się do mnie przez moją stonę dyskusji (w przypadku ilustacji badziej niż ja pomóc może np. wikipedysta:Masur, który się nimi najbardziej opiekuje). Wszelkie pytania można zadawać też na kanale IRC Wikipedii, gdzie można szybko i zawsze uzyskać pomoc (pzy czym jest to kanał nie całkiem oficjalny, gdzie rozmawia się bardzo swobodnie). Laforgue (niam) 17:21, 9 mar 2010 (CET) Jeśli chodzi o zdjęcia, sprawa jest bardzo prosta - prawa autorskie nie dotyczą kopii dwuwymiarowych utworów będących w domenie publicznej, bo kopie te, z natury rzeczy, nie są utworami w myśl odpowiedniej ustawy. Autor zdjęcia nie wykonał pracy twórczej, ale jedynie odtwórczą, nie ma więc do tej pracy pochodnej praw autorkich. Nie wymaga zatem niczyjej zgody ani autoryzacji zeskanowanie i rozpowszechnianie reprodukcji obrazu Matejki, fotografii strony średniowiecznego kodeksu, zdjęcia, którego autor zmarł przez 70 laty etc. Ew. pretensje należy kierować do ustawodawcy (a w zasadzie do ustawodawców, bo jest to prawo międzynarodowe, z możliwymi pewnymi ograniczeniami w niektórych państwach). Inna rzecz, że powinno się podawać autora zdjęcia i źródło, z którego ono pochodzi. Odrębną sprawą jest niedostępność zbiorów muzealnych - niestety, wiele polskich muzeów nie pozwala na fotografowanie nawet w dostępnych do zwiedzania salach, wbrew temu, do czego je powołano. Za to przykładem mogą świecić placówki niemieckie, przekazujące elektroniczne kopie swoich zbiorów wprost do projektu Wikimedia Commons, dzięki czemu wszyscy mogą z nich bezproblemowo korzystać - także osoby chcące je opublikować w takim czy innym opracowaniu. Gytha (dyskusja) 21:28, 9 mar 2010 (CET)

brak artykułu w wynikach wyszukiwania | edytuj kod

T Załatwione

witam,

zamieściłam artykuł w wikipedii. Niestety, gdy główne hasło wpisuję w wyszukiwarkę wikpedii treść znajdowana jest jedynie, gdy nacisnę 'przejdź' a po 'szukaj' nie działa. Jak to zmienić?

Cześć! Nic w tej sprawie nie poradzimy, gdyż żadne zmiany tutaj nie pomogą. Co do zasady, żeby hasło pojawiło się w wynikach szukania musimy upłynąć pewien czas na odświeżenie bazy danych Wikipedii. Możesz jeszcze podać tytuł hasła, o którym mówisz, to przyjrzałbym się dokładniej. Patrol110 dyskusja 09:11, 30 mar 2010 (CEST)

poprawka w artykule | edytuj kod

T Załatwione

Dwa razy probowałam naniesc poprawke w artykule, w ktorym jest bald merytoryczny - przez jalis czas widniala ona na stronie artykulu a po jakims czasie pjawiala sie wersja oryginalna - z tym samym bledem - tak jakby ktos usuwal moja poprawke, albo ja cos robie zle? Romanka

No, do przyczyny, która widniała wcześniej (brak dochowania warunków licencji) jak i liczby przedstawień brak jest odpowiednich źródeł. Usunąłem też przywracaną wersję (znaczy tekst o nie dochowaniu licencji). Oba te teksty mogą być zamieszczone o ile potwierdzone będą odpowiednimi źródłami -> zobacz Pomoc:Przypisy, Wikipedia:Weryfikowalność, skoro mamy wojnę edycyjną. OD strony technicznej - zobacz zakładkę historia edycji, czyli tutaj, by sprawdzić kto i dlaczego usuwał poprzednią wersję. Przykuta (dyskusja) 11:17, 30 mar 2010 (CEST)

Pomocy | edytuj kod

T Załatwione

Nie mogę znaleźć słowa edytuj na artykule Hermiona Granger , a chciałam coś dodać.

Artykuł jest częsciowo zabezpieczony z powodu wandalizmów lub wojen edycyjnych jesli chcesz dodać coś wartośiowego to zarejestruj sobie konto po 3 dniach będziesz mógł/mogła edytować to haśłoJapanriver (dyskusja) 17:35, 3 kwi 2010 (CEST) Aby móc edytować tą stronę, musisz mieć uprawnienia automatycznie zatwierdzonego użytkownika (3 dni nie wystarczą, szczegóły pod linkiem). Jeśli uważasz, że blokada jest zbędna, poproś o jej zdjęcie na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów. Pozdrawiam, Fizykaa (dyskusja • e-mail) 17:43, 3 kwi 2010 (CEST) Oj panowie, nie odsyłajcie od okienka do okienka - admina wiecie jak złapać na OZ ;) Odbezpieczyłem - i dodałem hasło do obserwowanych.

Wojna edycyjna | edytuj kod

Do kogo mozna sie zwrocic wprzypadku zaistnienia kwestii spornej, z prosba o rozstrzygniecie? Jeden z moich wpisow, udokumentowany materialami z The Times zostal bez podania powodu usuniety przez innego wikipedyste. Zanosi sie na bezsensowna wojne edycyjna. Dziekuje. Szary Wilk(dyskusja)+

A próbowałeś wyjaśnić sprawę z tym wikipedystą? Fizykaa (dyskusja • e-mail) 17:38, 7 kwi 2010 (CEST)

Zamieszczenie fotografii i rysunku | edytuj kod

T Załatwione

Proszę napisać, w jaki sposób do odpowiedniego hasła Wikipedii dodać - praktycznie, krok po kroku - portret bohatera artykułu oraz rysunek . Próbowałem,ale - mimo wysiłków- nie udało się!... Dziękuję za informację. W. Jankowski

Najpierw trzeba przesłać plik na serwer Wikipedii lub na Commons - repozytorium plików dla wszystkich projektów Wikimedia (zalecane). Aby umieścić przesłany już plik w artykule, należy wpisać [[Plik:Nazwa pliku.ext]]. Gdyby coś nie było jasne, dopytaj tu lub w mojej dyskusji. Pozdrawiam, Fizykaa (dyskusja • e-mail) 11:13, 13 kwi 2010 (CEST) Strony pomocy są tu:
 • przesyłanie plików:

commons:Commons:Pierwsze kroki commons:Commons:Jak przesłać grafikę własnego autorstwa (odbitka, zrzut ekranu itd. to nie własna praca. ;)

Kryzys finansowy 2007-2009 | edytuj kod

Szanowni Państwo,

Z góry uprzedzam, że pytanie z mojej strony nie jest zarzutem ani atakiem, także proszę nie traktować tego w ten sposób, ale....

Osobiście uwielbiam wikipedię, jest to doskonałe narzędzie do wyszukiwania informacji i poszerzania erudycji. Tym razem chodzi mi o jeden artykuł dotyczący Kryzysu 2007-2010. Mianowicie, nie wiem czy to może problem samych edytorów czy "całej strony", ale dlaczego o diaska nie umieszczono informacji o sytuacji w Polsce pod względem rynku pracy.

Czy tu są sami ludzie uderzający w te same tony co nasz rząd? Co z tego, że mieliśmy wzrost PKB, skoro bezrobocie sięga (ta informacja to tak "na moje" po pewnie zarejestrowanych bezrobotnych jest mniej) niwiele mniej niż 20%!? Sam tego doświadczyłem po studiach i akurat niedawno pracę znalazłem, ale bardzo mnie osobiście boli pomijanie tego aspektu i spychanie go na plan dalszy.

Wikipedia jest miejscem, gdzie jak dotąd, umieszczane są wszystkie fakty, które mogą być na dzień tworzenia artykułów zweryfikowane, dlatego sądzę, że sytuacja, o której mówię niebawem się zmieni.

Pozdrawiam

PG

braki w artykule | edytuj kod

T Załatwione

Czy, gdzie i w jaki sposób można zaznaczać, że w artykule są braki merytoryczne i wymaga on uzupełnienia o określone treści. Artukuł nie jest stubem, braki nie wynikają też z upływu czasu. Może jest do tego jakiś szablon? Ankry (dyskusja) 11:22, 5 maj 2010 (CEST)

W dyskusji artykułu, w dpowiednim wikiprojekcie, jest też szablon {{Dopracować}}. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś sam uzupełnił artykuł. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 20:39, 5 maj 2010 (CEST) Właśnie przyjrzałem się opisowi tego szablonu i odniosłem wrażenie, że jest on przeznaczony dla poprawek technicznych, nie merytorycznych. Ale skoro twierdzisz, że jest inaczej... [W każdym razie do zadania tego pytania sprowokował mnie fakt wywalenia przez jednego z wikipedystów owego szablonu z całkiem sensowną uwagą dotyczącą treści.] Dzięki za odpowiedź. Ankry (dyskusja) 22:43, 5 maj 2010 (CEST) Kiedyś był szablon {{DoPoszerzenia}}, ale teraz jest to przekierowaniem do {{Dopracować}}. Teraz jesli chcesz oznaczać wybrakowane artykuły szablonem, pozostaje Ci tylko użycie {{Dopracować|uzupełnić braki}}. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 10:34, 6 maj 2010 (CEST) Podaj proszę tytuł artykułu, o którym piszesz. Umożliwi to udzielenie Ci poprawnej odpowiedzi. A ogólnie - na problemy w artykule możesz zwrócić uwagę na jego stronie dyskusji. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 13:42, 7 maj 2010 (CEST) Elipsa. Przeniosłem właśnie sugestię uzupełnienia na stronę dyskusji. Może kiedyś sam to rozbuduję, jeśli mnie nikt nie uprzedzi. Ankry (dyskusja) 13:04, 11 maj 2010 (CEST)

Czy zamieszczone przeze mnie artykuł został już przejrzany? | edytuj kod

T Załatwione

Dzień dobry, zamieściłam na początku marca na stronie Wiki artykuł, jednak według tego, co przeczytałam, brakuje mu wersji przejrzanej. Czy to znaczy, że w każdej chwili może zostać zdjęty? Jaka jest przeciętna długość czasu oczekiwania na zatwierdzenie artykułu? Co znaczy ten łososiowy kolor w moich edycjach? I drugie pytanie: czy mogę z innej, istniejącej strony, nie wykonanej przeze mnie zalinkować się do mojego artykułu? Dziękuję za odpowiedź

Brak wersji przejrzanej oznacza, że artykuł nie został sprawdzony jeszcze ani razu przez żadnego redaktora pod kątem wandalizmów. W momencie gdy zostanie przejrzany, każda edycja będzie musiała być zatwierdzana przez redaktora (lub tworzona przez niego), aby uniknąć wandalizmów. Przejrzenie artykułu jest niezależne od jego możliwości zostania na Wikipedii. Czas oczekiwania na pierwsze przejrzenie w zasadzie jest niemożliwy do określenia, ponieważ jeszcze nie zostały przejrzane wszystkie artykuły na Wikipedii (aktualnie przejrzano 85% artykułów). Natomiast kolejne przejrzenia dotychczas zamykały się w okresie 2 tygodni, ale może to być też dłuższy okres czasu. Łososiowy kolor oznacza dokładnie to co opisuję powyżej, czyli że edycja została dokonana w artykule, który nie ma jeszcze żadnej wersji przejrzanej. Po więcej informacji zajrzyj do Wikipedia:Wersje przejrzane Artykuł jest oczywiście dostępny na wolnej licencji, co oznacza, że można go używać dowolnie pod warunkiem spełniania licencji Creative Commons, o której skrótowo możesz przeczytać tutaj. Viatoro (dyskusja) 13:49, 7 maj 2010 (CEST) Dodam, ze każdy artykuł w polskojęzycznej wersji Wikipedii jest dostępny na tej licencji. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 14:34, 7 maj 2010 (CEST)

Jak wkleić tekst do wikipedii | edytuj kod

T Załatwione

Mam przygotowane nowe hasło w brudnopisie. Nie mogę znaleźć informacji jak je przenieść do wikipedii.

Kopiujesz kod artykułu z twojego brudnopisu, wchodzisz na stronę http://pl.wikipedia.org/wiki/Nazwa_hasła?action=edt, wklejasz kod i zapisujesz. Mając status automatycznie zatwierdzonego użytkownika mógłbyś skorzystać z opcji przenieś. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 11:12, 8 maj 2010 (CEST)
 • Przeniesienie nie zawsze jest dobre, bo często nowy artykuł ma długa historię, jeżeli był kilkadziesiąt razy poprawiany w brudnopisie. Ciacho5 (dyskusja) 12:54, 8 maj 2010 (CEST)

Szachy | edytuj kod

T Załatwione

Witam!

Pracowałem nad artykułem o obronie czterech skoczków. Robiłem to koło jakichś 2 godzin. Mogłem w tym czasie potrenować na Mistrzostwa Śląska. Było to dobre opracowanie. Opisywało różne warianty tego debiutu. Wchodzę na swój artykuł po dwóch dniach, a ktoś usunął całą moją dokładną robotę i pokazał tylko wszystko do 3 posunięcia, gdy ja pokazywałem do około 12, z planem gry i oceną pozycji. Właśnie tego nie rozumiem. Chcę napisać coś dobrego, piszę to, dodaję i ktoś mi to usuwa i robi jakieś byle co. Zawsze drażniło mnie to, że chciałem znaleźć jakieś opracowanie debiutowe, szukałem tutaj i jedyne co mi pozostało to niesmak. Chciałem więc z własnej inicjatywy stworzyć tutaj taką podstawową wiedzę o debiutach, ale ktoś usuwa całą moją pracę i jest tak jak wszędzie. Nic nie ma. Pokazany tylko jeden wariant, do trzeciego posunięcia, a początkujący szachista chce coś znaleźć, ale nie może bo z tego co jest tutaj, to się nawet amator nie nauczy. Jako przykład podam angielskojęzyczną wikipedię, na której wcale nie ma dużo tekstu, a debiuty są dobrze opisane. OK, wszystko fajnie, ale niektórzy np. nie znają języka angielskiego. I co wtedy? Proszę o przemyślenie tego, bo gdzie, jeśli nie tutaj miała by być mała baza danych o otwarciach szachowych, w której wszystko jest przejrzyście napisane.

W/w treść wyciął Pjahr, więc powinieneś spytać jego. Najlepiej korzystając z jego strony dyskusji. Pozdrawiam, Fizykaa (dyskusja • e-mail) 15:55, 17 maj 2010 (CEST)

Jak dodawać kategorie w artykule? | edytuj kod

T Załatwione

J.W.

 • dopisując na dole artykułu link w postaci [[Kategoria:nazwa kategorii]] masti <dyskusja> 15:54, 17 maj 2010 (CEST)
Zobacz szerzej na stronę Wikipedia:Kategorie. Przykuta (dyskusja) 16:30, 17 maj 2010 (CEST)

Artykuł | edytuj kod

Witam, W lutym tego roku chiałem zamieścić informację na temat niepublikowany wcześniej w polskiej Wikipedii. Utworzyłem hasło " Osteopatia". Otrzymałem odpowiedź: "Witaj w Wikipedii. Twoja edycja nowego artykułu powiodła się, jednak w obecnej postaci nie spełnia on wymagań artykułu encyklopedycznego. Proszę, przeczytaj, jak stworzyć poprawne nowe hasło oraz zapoznaj się z zasadami encyklopedyczności. Jeżeli chcesz, aby hasło miało swe miejsce w Wikipedii, opisz je szerzej i podaj źródła.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj ze stron pomocy lub zgłoś się do wiki-przewodników. Abronikowski (dyskusja) 15:28, 2 mar 2010 (CET)"

Od kilku tygodni w "moim brudnopisie" zamieściłem tekst po wielu poprawkach i nie bardzo wiem co dalej mam zrobić, aby artykuł ukazał się w Wikipedii.. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Serdecznie pozdrawiam, Marcin Szkolnicki mszkolnicki@gmail.com

T Załatwione Fizykaa (dyskusja • e-mail) 15:28, 18 maj 2010 (CEST)

problem z grafiką do artykułu oraz problem z publikacją artykułu | edytuj kod

T Załatwione

Dzieńdobry,

Po raz pierwszy stworzyłem artykuł, który chciałem umieścic w wikipedii (zalogowalem sie i stworzylem go w moim brudnopisie) jest napisany bez bledów i pytanie czy wystarczy tylko go zapisac i potem czekac na publikacje ? czy od razu po zapisaniu powinien sie ukazac?? bo sie nie ukazal jeszcze... nie przypominam sobie zebym wybieral jakiekolwiek kategorie do tego artykulu i moze dlatego sie nie pulikuje...artykul jest o warszawskiej Poradni Dietetycznej. Druga sprawa to jakos udalo mi sie umiescic grafike w commons (logo Poradni) ale nie zaznaczylem ze jest to "own work" i dostalem teraz wiadomosc ze grafika za siedem dni zostanie usunieta bo nie mam licencji...jak to teraz zmienic na koncie commons i gdzie napisac ze nie potrzebuje zadnej licencji??

z gory dziekuje za pomoc,

moj nick: Bredynki68

Pozdrawiam,

Andrzej Jeziorowski

Wikipedia podzielona jest na przestrzenie, z których każda zawiera co innego - artykuły, dyskusje, strony osobiste użytkowników, itd. Artykuł stworzony w brudnopisie pozostanie tam, dopóki nie zostanie przeniesiony pod właściwe dla niego miejsce, czyli pomiędzy artykuły. Co do grafiki; polecam kontakt z jednym z polskich administratorów Commons, najlepiej przez ich stronę dyskusji; oni powinni udzielić wyczerpujących informacji. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:30, 22 maj 2010 (CEST) Dla uzupełnienia. Jeśli artykuł miałby zostać opublikowany, to powinien znaleźć się na stronie Poradnia Dietetyczna "hälsa", a nie na Wikipedysta:Bredynki68/brudnopis. Ale prawdę mówiąc w tym wypadku będzie to sprzeczne z zasadami, bo Wikipedia nie jest ani książką telefoniczną, ani miejscem na reklamy. A hasło o, bądź co bądź, jednej z setek poradni, taki właśnie ma charakter. Polecam lekturę stron: Wikipedia:Encyklopedyczność i Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest. Oraz zachęcam do odwiedzenia strony Wikipedia:Propozycje tematów, która jest nieprzebranym źródłem wiedzy o tematach, na jakie haseł jeszcze nikt nie napisał, a warto by było. Cancre (dyskusja) 20:01, 22 maj 2010 (CEST)

* SPS Knurów – siatkówka | edytuj kod

T Załatwione

Witam ! Dlaczego klikając w ten link od razu przekierowuje mnie na stronę knurowa ?

Link, który podałeś jest przekierowaniem, trafiając do hasła o Knurowie z poziomu przekierowania zobaczysz pod tytułem artykułu odpowiedni komunikat, że zostałeś "przerzucony". Dlaczego przekierowanie a nie artykuł? Nie mam odpowiedniej wiedzy, by stwierdzić na 100% od ręki, ale czy SPS Knurów spełnia wymogi encyklopedyczności? Wojciech Pędzich Dyskusja 21:45, 22 maj 2010 (CEST)


A właśnie kto to może stwierdzić ?

Użytkownicy którzy zadeklarowali wiedzę w tej dziedzinie, opierając się na ogólnych kryteriach encyklopedyczności. Nie mamy wytycznych jeśli chodzi o kluby siatkarskie, ale to, co proponuje się w kwestii encyklopedyczności polskich klubów piłkarskich powinno Ci dać jakiś obraz tego jakie kluby można spokojnie opisać w Wikipedii, a jakie nie. Wojciech Pędzich Dyskusja 22:13, 22 maj 2010 (CEST)

problem z dodaniem hasła | edytuj kod

T Załatwione ([3])

Witam,

kilkakrotnie próbuję dodać hasło na temat przedsiębiorstwa Brita. Niestety bez skutku: dwa razy odrzucone ze względu na uznanie za reklamę, raz ze względu na niewłaściwą formę. Niezależnie od tego, że ostatni wpis zawierał jedynie suche fakty dotyczące przedsiębiorstwa: data założenia, dane założyciela, państwa, w których Brita ma oddziały oraz forma prawna, nie zyskał akceptacji.

Hasło tworzę na bazie dostępnych w wikipedii stron innych przedsiębiorstw, zgodnie z sugestią podaną przy odrzuceniu wniosku.

Proszę o informacje, jakie dane powinien zawierać taki wpis, aby został opublikowany.

Pozdrawiam. --Beagle (dyskusja) 18:04, 2 cze 2010 (CEST)

eric schmitt | edytuj kod

T Załatwione

Jaakim cudem Eric E. Schmitt mogl przetlumaczyc Wesele Figara na francuski, jeśli napisał je Francuz Beaumarchais ?

Jak przenieść artykuł z brudnopisu do wiki? | edytuj kod

T Załatwione

Przygotowałem artykuł w brudnopisie,zostało mi tylko dodanie zdjęć .jak można przenieść artykuł z Mojego brudnopisu na Wiki?

Zbyszek

 • Najlepiej metodą kopiuj/wklej. Ciacho5 (dyskusja) 18:26, 14 cze 2010 (CEST)
Jeżeli chodzi o ten brudnopis Wikipedysta:Zbyszek Adamczyk/brudnopis, to jeszcze wymagałby odpowiedniego sformatowania i dodania numerów ISBN. Zobacz na strony Wikipedia:Bibliografia i zerknij na układ hasła np. Marek Hłasko. Chodzi o to, by zamiast punktów 1.2, 2.3 itd. dać odpowiednio nazwane sekcje, natomiast odznaczenia wypunktować: Pomoc:Formatowanie tekstu. Jeżeli chodzi o zdjęcia - to tu jeszcze jest kwestia praw autorskich. Zapobiegliwie zapytam - jakie jest źródło zdjęć i kto je wykonał? Przykuta (dyskusja) 19:07, 14 cze 2010 (CEST) P.S. Zamiast kopiuj wklej lepiej użyć opcji "przenieś". trzeba kliknąć w strzałkę obok "gwiazdki" na górze artykułu i wtedy pokaże się opcja "przenieś". Przykuta (dyskusja) 19:08, 14 cze 2010 (CEST)

wersja przejrzana - kiedy? | edytuj kod

Witam, tydzień temu edytowałam artykuł o mojej organizacji (Fundacja Dzieci Niczyje), uzupełniając go o bardziej szczegółowe informacje i dodając przydatne linki. Rozumiem, że musi zostać przejrzany, aby był widoczny na pierwszym miejscu dla użytkowników. Kiedy to nastąpi? Czy można to jakoś przyspieszyć? :) Pozdrawiam

T Załatwione, przed kolejnymi edycjami proszę zapoznać się z WP:LZ. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 13:53, 9 lip 2010 (CEST)

Pytanie dotyczące zmiany adresu istniejącego artykułu | edytuj kod

T Załatwione

Mam problem z adresem strony, tak polskiej jak i zagranicznej. W adresie strony są używane polskie znaki- a ja właśnie bym nie chciał by tak było. Osoby z zagranicy wchodzące na stronę mojej wsi http://pl.wikipedia.org/wiki/Wały_(województwo_dolnośląskie) nie mogą na nią wejśc, ponieważ w miejscu polskich znaków otwierają się kwadraty. Podobna sytuacja jest w wersji niemieckiej. Adres został utworzony i zawiera polski znak "Ł". Pytanie brzmi: czy jstnieje możliwość zmiany adresu bierzącego artykułu, czy powinienem utworzyć nowy artykuł nie zawierający w linku polskich znaków i skopiować do niego wszystko to co było dotychczas napisane, a stary artykuł usunąć? Jednocześnie na artykule miasta Wrocław zauważyłem ze istnieją dwa równoległe (jeden bez polskich znaków a drugi z polskimi w adresach: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrocław oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Wroclaw). Taka opcja też była by zadawalająca aby edytowana strona w języku polskim była kopiowana automatycznie do adresu bez polskichz naków. Będę wdzięczny za wyczerpujące odpowiedzi a może bezpośrednią pomoc w rozwiązaniu problemu. jedrekwojtas

Istnieje techniczna możliwość zmiany nazwy artykułu, która nie zostanie wykorzystana. Poprawny tytuł zawiera polskie znaki, a obcokrajowcy używaliby raczej linków interwiki. Fizykaa (dyskusja • e-mail) 14:22, 4 sie 2010 (CEST)

Ta odpowiedz nie załatwiła mojego problemu. Za granicami mam mase znajomych, którzy mówią po Polski i troszeczke czytają, ale nie mają zainstalowanego języka polskiego. Interwiki dopiero edytuję by to miało jakieś ręce i nogi, ale nie da się zrobić interwikó we wszystkich językach. Dlatego jednak potrzebje dokonac zmian związanych z adresem przede wszystkim na niemieckiej wikipedii: http://de.wikipedia.org/wiki/Wały najlepiej jak by mozna to zmienić na: Waly_(Reichwald). Oraz utworzenie czegoś w rodzaju kopii bez polskich znaków w adresie. Czy można to wykonać wzorując się już wcześniej podaną stroną Wrocławia? jedrekwojtas

W panelu bocznym każdego artykułu jest "Cytowanie tego artykułu". Jest tam podany link bez polskich znaków diakrytycznych. Należy jednak pamiętać, aby z wyświetlonego linku usunąć numer wersji, który może być nieaktualny. Np.: Michał Sobkowski dyskusja 19:01, 4 sie 2010 (CEST)

GWAREK Śląskie Centrum Hurtu | edytuj kod

T Załatwione

GWAREK Śląskie Centrum Hurtu "Gwarek" rozpoczęło działalność 12 czerwca 2101 r. Hala targowa dla handlu hurtowego i detalicznego odzieżą. Obecnie na powierzchni 22 tysięcy metrów kwadratowych handluje ponad 200 producentów, hurtowników i detalistów odzieży polskiej i importowanej, sprzedają ponad 400 marek produktów odzieżowych.

Hoax - mamy rok 2010 i nie możemy przewidzieć co się zdarzy za 91 lat. ;) Lajsikonik Dyskusja 10:55, 16 sie 2010 (CEST)

Potwierdzenie zamieszczenia hasła | edytuj kod

T Załatwione

Dzień dobry, mam pytanie związane z potwierdzeniem zamieszczenia danego hasła. Czy mogę uzyskać od Państwa takowe potwierdzenie w przypadku dodania hasła? Jeśli tak, w jaki sposób?

Hasło po zapisaniu od razu pojawia się wśród innych artykułów - oczywiście jeśli jest napisane poprawnie, opisuje encyklopedyczne zagadnienie i nie uchybia w żaden sposób zasadom Wikipedii i jej zaleceniom. Fakt zamieszczenia hasła widać na stronie Specjalna:Nowe strony, zaś jego historię edycji (kto, kiedy i co w haśle zmienił) – po kliknięciu zakładki "Wyświetl historię" na górze hasła. Nie stosujemy jakichkolwiek potwierdzeń publikacji – dziennie w Wikipedii dokonuje się setki zmian w 700 tysiącach haseł. Wojciech Pędzich Dyskusja 11:30, 17 sie 2010 (CEST)

zle wyswietlanie tytulu artykulu w kategoriach | edytuj kod

T Załatwione

witam, napisałem artykuł, który jest wyświetlany w kategorii pod nazwa mojego loginu wikipedysta:login, jak mozna zmienic, aby wyswietlal sie tytul artykułu? ponadto bot usuwa mi notorycznie strone z kategorii.

Wikipedia podzielona jest na konkretne przestrzenie - Twój wpis na stronie wikipedysty jest umieszczony pomiędzy stronami innych wikipedystów, dyskusje są w innej przestrzeni, pliki graficzne w innej, a artykuły okupują tzw. przestrzeń główną. Możesz przenieść do niej hasło, stosując odpowiednie polecenie na górze ekranu, proszę tylko najpierw zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi oraz zasadą encyklopedyczności, by uniknąć ewentualnego rozczarowania - artykuł o przedsiębiorstwie w takim stanie, w jakim go napisałeś będzie zapewne kwestionowany. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:31, 20 sie 2010 (CEST)

dotyczy artykulu o katolickich zakonach i zgromadzeniach zakonnych | edytuj kod

Pozdrawiam

Bardzo proszę o zamieszczenie w tym katalago: Eucharystki (Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii) skrót: SJE; nazwa łacińska: Congregatio Sororum Ancillarum Iesu in Eucharistia Założone przez bł. Jerzego Matulewicza. strona: http://www.eucharystki.religia.net/index.htm http://www.charyzmat.sje.com.pl http://www.jerzymatulewicz.sje.com.pl http://www.patronowie.sje.com.pl

Wikipedia jest encyklopedią, nie katalogiem. Polecam katalog DMOZ/ODP Przykuta (dyskusja) 11:47, 21 sie 2010 (CEST) Ale chyba nie chodzi o wstawienie linków ;-), tylko o dodanie pozycji w tabeli Żeńskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne. Nie wiem co prawda, czy w ogóle jest sens taką tabelę trzymać (jest taki dowcip: O czym wie tylko Bóg Ojciec, a nie wie ani Syn Boży, ani Duch Święty? Kiedy będzie koniec świata, co naprawdę myślą jezuici i ile jest zakonów żeńskich). Gytha (dyskusja) 11:53, 21 sie 2010 (CEST) T Załatwione (pozycja dodana przez Gythę) Michał Sobkowski dyskusja 20:58, 22 sie 2010 (CEST)

Moje hasło to nie reklama! | edytuj kod

T Załatwione

Witam serdecznie,

Mam pewien problem. Już od kilku tygodniu próbuję stworzyć w polskojęzycznej wersji wikipedii hasło "Nowy Styl Group". Jest to jedna z największych polskich firm, producent krzeseł, mebli, rozwiązań biurowych itp., której właściciele figurują na liście 100 najbogatszych Polaków. Choć założona w Krośnie, firma posiada swoje oddziały na wszystkich kontynentach, nie dotkną jej kryzys, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, świetnym ambasdorem marki naszego kraju w świecie. Tworząc treść tego hasła wzorowałam się na opisach w Wikipedii innych polskich firm - np. Hoop czy Tauron, z uwagi, by moje hasło nie zawierało niedozwolonych treści. Był tam jedynie krótki opis, historia firmy, tabela z danymi i link zewnętrzny do oficjalnej strony. Niestety, każda próba stworzenia przeze mnie hasła kończy się niepowodzeniem i w krótkim czasie jest ono usuwane z zastrzeżeniem, że zawiera treści reklamowe. Jest to dla mnie absolutnie niezrozumiałe, gdyż w treści nie podaję opisu próduktów, nie zachęcam do zakupu, nie podaje stronniczych informacji - tylko czyste fakty.

Dlatego bardzo proszę o pomoc w utworzeniu takiego hasła, bo czuję się zrezygnowana i mam obawy, że ktoś złosliwy robi mi psikus, zgłaszając do usunięcia całkiem poprawne treści.

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

Przyjrzałem się usuniętym wersjom omawianego hasła Nowy Styl Group (tutaj kopia) i potwierdzam uwagi wskazane przez administratorów, którzy usuwali hasło. Żeby hasło mogło spokojnie powrócić na Wikipedię, musi zostać gruntownie przebudowane. Po pierwsze zrezygnowałbym z listy wypunktowań zwanej kalendarium w sekcji historia. Jestem przekonany, że o takiej firmie można swobodnie napisać kilka akapitów zamiast wstawiać suche kalendarium. Drugim i jednocześnie ostatnim problemem w haśle są tzw. zwodnicze wyrażenia, czyli sformułowania typu "jedna z największych polskich grup meblarskich", "należy do europejskiej czołówki producentów". Nie neguję, że tak na prawdę jest, jednak brakuje weryfikowalnych źródeł, które by potwierdzały te informacje. Jedną z nadrzędnych zasad obowiązujących na Wikipedii jest zasada weryfikowalności, która zobowiązuje autora hasła do opatrzenia go w stosowne weryfikowalne i niezależne źródła, które będą potwierdzeniem słów autora. Albowiem każde hasło pozbawione źródeł może być zakwestionowane przez każdego czytelnika i w konsekwencji usunięte. Tak się stało trzykrotnie w pani przypadku i nie były to z pewnością żadne psikusy, lecz dbałość o jakość haseł na Wikipedii. Pozdrawiam, Patryk, Patrol110 (dyskusja) 00:05, 25 sie 2010 (CEST)

Gdzie znajdę aktualne dane PKB państw UE | edytuj kod

T Załatwione

w Wikipedii sa dane na rok 2007 - tj. historyczne - natomiast potrzebuję dane aktualne i mam problem z dotarciem do nich. Proszę o pomoc! Pozdr.

 • Wikipedia nie odrabia zadań domowych. Ale ja zobaczyłbym, jakie są źródła do danych z 2007 i na tych stronach szukał nowszych. Ciacho5 (dyskusja) 12:20, 19 wrz 2010 (CEST)

Marcin Danielek | edytuj kod

T Załatwione

Marcin Danielek - ur.29.10.1989 r. w Nakle nad Notecią. Polski polityk, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Kandydat w wyborach samorządowych 21 listopada 2010 r. na radnego powiatu nakielskiego.

Jeśli pytanie brzmi: Czy można utworzyć taki artykuł?, to odpowiedź brzmi: nie. Przeszkoda podstawowa: brak znamion encyklopedyczności tej osoby. Fakt bycia radnym, a tym bardziej kandydatem na radnego, nie wystarcza, aby być opisanym w encyklopedii. Ponadto potencjalny artykuł zawierałby zbyt mało treści. Michał Sobkowski dyskusja 16:03, 22 paź 2010 (CEST)

Czy wiki.pl moga edytowac tylko osoby z polski? Brak polskich liter | edytuj kod

T Załatwione

Wystarczy, to nie ma sensu. Przetlumaczylam kilka artykulow z de.wiki i za kazdym razem byly usuwane za brak polskich znakow albo za "nieekcyklopedycznosc". Tyle razy tluklam do tych opornych glow, ze nie mam polskich znakow, uwaga NIE MAM POLSKICH ZNAKOW, dotarlo??? Nie mam technicznej mozliwosci. Nie moge sie posilkowac klawiaturka na dole.

Po latach spedzonych na de.wiki postanowilam rozbudowac takze i pl.wiki. Czy Niemcy musza miec wszystko lepsze od Polski? Ale artykuly na de.wiki bija na glowe te na naszej wiki. I co najgorsze, takze w polskich sprawach. Widzieliscie artykul "Noz w wodzie"? Albo "Smierc Anny Halman"? Zeby Niemcy mieli lepsze artykuly traktujace nasze sprawy? Wstyd i hanba.

Jesli ktos jest taki madry i dostrzega w mojej pracy jakies bledy jezykowe to niech je poprawi, na mily Bog kazdy robi bledy. Czemu jak zrobie jakas literowke czy blad na de.wiki to blad jest poprawiany i nikt nie kasuje calego artykulu? To lezy w polskiej mentalnosci czy jak? Niemcy moga a Polacy nie?

Dziwne, ze Niemcy widzac obcokrajowca, ktory probuje wspolredagowac artykul nie kasuja jego pracy i nie banuja tylko wskazuja na bledy i wyjasniaja roznice. W wiki.de mozna. W pl.wiki niemozliwe.

Dobrze, zakladajcie sobie na mnie blokade ile chcecie. Na szczescie nie mozecie mnie zablokowac na de.wiki.

Popracujcie nad soba, ludzie, bo jak tak dalej pojdzie to bedziemy zawsze w ogonie Europy.

PS. uprzedzam atak pseudopatriotow: urodzilam sie w Hanowerze a Polsce studiowalam. Zatem teksty o zmiemczonej Polce beda nieadekwatne. Nikt mnie nie niemczyl, bo nie jestem Polka. Utozsamiam sie z Polska ze wzgledu na moich Rodzicow. 84.186.15.230 (dyskusja) (Podpis uzupełnił Michał Sobkowski dyskusja 21:58, 24 paź 2010 (CEST))

Odpowiedź dotycząca blokady u autorki w dyskusji. Viatoro (dyskusja) 17:34, 24 paź 2010 (CEST)

tworzenie haseł | edytuj kod

T Załatwione

Jak stworzyć nowy artykuł w Wikipedii?

Pomoc:Tworzenie nowych haseł - następnym razem przeczytaj pierwszych kilka odpowiedzi na górze tej strony :) Przykuta (dyskusja) 19:15, 26 paź 2010 (CEST)

Kwas pruski | edytuj kod

T Załatwione

Wiem od dawna ,że kwas ten ma ścisły związek z pestkami wiśni lub śliwek które podobny bardzo zapach mają(migdałów znaczy).Niestety dokładnie nie pamietam o co z tymi pestkami chodziło szkoda ,że nie ma o tym żadnej wzmianki.

Przeczytaj uważnie artykuł. Jest tam informacja o występowaniu HCN w roślinach. Dalsze propozycje poszerzenia artykułu najlepiej zgłaszaj w dyskusji artykułu. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 21:12, 10 lis 2010 (CET)

co zrobić, jeśli nie mam źródeł? | edytuj kod

T Załatwione

Mam następujący problem: stworzyłam nowe hasło w oparciu o wiedzę zaczerpniętą bezpośrednio u źródła: tworzyłam biogram pisarki do wydawanej w Polsce książki w oparciu o nadesłane przez nią materiały i teraz na jego podstawie stworzyłam hasło. Jak powinnam w takim razie opisać źródła?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi na polskiej Wikipedii każde hasło powinno być weryfikowalne. Oznacza to nie mniej, ni więcej to, że każdy czytelnik, w oparciu o podane źródła, może samodzielnie sprawdzić, czy hasło jest rzetelnie napisane, czy też autor dopuścił się radosnej twórczości. Hasła zatem powinny opierać się na opublikowanych źródłach czy to w formie papierowej czy audiowizualnej. Przekaz ustny nie jest zalecany i to samo dotyczy prywatnych materiałów przesłanych do wikipedysty (w tym wypadku do Ciebie). Proszę poszukaj alternatywnych źródeł, a jeśli to niemożliwe usuń z biogramu informacje, które mogą potencjalnie wzbudzić kontrowersje. Pozdrawiam, Patrol110 (dyskusja) 21:05, 11 lis 2010 (CET)

Dowod | edytuj kod

T Załatwione

Witam chce zapytac ---- czy mozna miec Polski dowod osobisty z adresem zamieszkania w Niemczech

Wikipedyści nie udzielają takich porad. Należy zwrócić się do urzędu gminy, który ma wystawić taki dowód osobisty. Patrol110 (dyskusja) 19:00, 17 lis 2010 (CET)

baszta 7 siedmiu płaszczy w szczecine | edytuj kod

dlaczego nikt nie podaje dokładnie, ? co działo się w baszcie,w latach 1960 do 1975?.Jaką rolę odgrywała wtedy w szczecinie,jak dla mieszkańców miasta i okolic oraz turystów krajowych jak i z zagranicy,kto ją odwiedzał?. Dlaczego wszyscy milczą lub piszą bzdety opisując powojenne dzieje baszty nie podając dokładnie komu służyła i czym żyła? WTEDY.Udzielę inormacji tel 505081320.

Najwyraźniej nie znalazł się jeszcze nikt, kto [[WP:WER|dysponuje źródłami na ten temat}} i ma chęć, aby o tym napisać. Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł. W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych. . Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 16:22, 5 gru 2010 (CET)

jak umieścić artykuł z brudnopisu w 'Nowych stronach'? | edytuj kod

Napisałam artykuł w moim brudnopisie, następnie zrobiłam Prześlij, wpisałam nową nazwę, jednak artykuł ten nie widnieje w Nowych stronach. Nie wiem co zrobiłam źle (a na pewno coś zrobiłam), proszę o wyjaśnienie i pomoc.--Carracaneck (dyskusja) 17:42, 16 gru 2010 (CET)

Jeżeli przerzucasz artykuł z brudnopisu do przestrzeni głównej, to na nowych się nie wyświetla. Znalazłabyś go tam w przestrzeni wikipedysty, czyli tutaj. Ta strona indeksuje strony pod nazwami pierwotnymi. Przesłanie do innej przestrzeni jest traktowane jako edycja samej strony. Wszystko gra. Przykuta (dyskusja) 17:57, 16 gru 2010 (CET)

Podziękowanie | edytuj kod

Serdecznie dziękuję Wikipedii za walkę z antysemityzmem, który dla mnie jest sprawą ochydną! Przepraszam, że podziękowania umieszczam w miejscu dla zapytań, ale tak chciałbym wyrazić wdzięczność!

chcę zadać pytanie z parapsychologi widziałamzjawiska i jest miejsce kture mnie przyciąga niewim gdzie sięzwrucić | edytuj kod

T Załatwione

agata --213.5.12.185 (dyskusja) 21:21, 25 gru 2010 (CET)proofroads

Wikipedia nie jest miejscem do dyskutowania i informowania o własnych obserwacjach. Ponadto w encyklopedii - także w dyskusjach tu prowadzonych - obowiązuje choćby minimum poprawności językowej wypowiedzi. Michał Sobkowski dyskusja 14:02, 26 gru 2010 (CET)

Udostępnienie artykułu. | edytuj kod

Witam

W artykule którego jestem autorem brak jest weryfikacji, proszę o pomoc jak mogę otrzymać weryfikacje artykułu

Oraz jest problem z źródłem... proszę o pomoc

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prezentacje_maturalne

Artykuły są oznaczane sukcesywnie przez redaktorów, czasem trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chodzi o źródła, to podany link do CKE jest bardzo nieprecyzyjny - należy wskazać konkretne podstrony, z których zaczerpnięto podane informacje. Proszę też nie usuwać szablonu dopominającego się o źródła, zanim nie zostaną podane dokładne przypisy. Ponadto usunięcie ww. szablonu nie jest poprawką stylistyczną, proszę o rzetelne wypełnianie opisów edycji. Michał Sobkowski dyskusja 14:15, 26 gru 2010 (CET)

Dodanie hasła nadrzędnego i problemy z tym związane | edytuj kod

T Załatwione

Witam,

Jestem na ukończeniu obszernego opisu hasła dotyczącego Colostrum (wydzielina gruczołów laktacyjnych), jego składu i zastosowań. Niestety w odniesieniu do zagadnienia panuje nieporządek. Istnieje strona ujednoznaczniająca o nazwie Colostrum. Pod nią podczepione są hasła siara (fizjologia człowieka) i siara bydlęca. Pierwsze z nich podczepione jest pod kategorię "fizjologia człowieka", a drugie z haseł jest jeszcze niewyedytowane.

Hasło "Colostrum", które tworzę jest hasłem nadrzędnym w stosunku do obydwu wymienionych, stąd należałoby je odpowiednio poprawić, aby były uszczegółowieniem hasła nadrzędnego. Ale to dopiero po opublikowaniu hasła, które teraz tworzę.

Pytaniami moimi związanymi z tym są:

1. Pod jaką kategorię należałoby podczepić hasło "Colostrum". Hasło siara (fizjologia człowieka) jest podczepione pod kategorię "fizjologia człowieka". Ale pod co podczepić hasło nadrzędne? Pod "mleczność"? Nie za bardzo, bo siara nie jest mlekiem - jest produktem różnym od mleka. Pod fizjologię? Ale jaką - siara to pojęcie wspólne dla ssaków, więc dla ludzi i zwierząt. Pod laktację także się nie da, bo ta została podczepiona pod "fizjologię człowieka", tak, jakby inne ssaki nie miały laktacji. Może stworzyć nową kategorię? Nasuwa mi się sugestia, aby wprowadzić w kategorii "ssaki" podkategorię "rozród", czy "rozdrodczość" i tam wprowadzić hało "Colostrum", a do tego przepiąć tam hasła takie jak miot, wymię. Wtedy traktowała by ta kategoria o sprawach prokreacji zwierząt, a więc i o wydzielinie gruczołów laktacyjnych.

2. Jak stworzyć stronę o nazwie "Colostrum", skoro istnieje strona ujednoznaczniająca pod taką samą nazwą? Poza tym moje hasło ma być hasłem uniwersalnym, nadrzędnym, więc jak ono ma się mieć do haseł już istniejących. Przy czym należy pamiętać, że są one niezależne, bo są uszczegółowieniem hasła nadrzędnego jakim jest "Colostrum" w ogóle (colostrum krowie i colostrum ludzkie to tylko konkretne rodzaje Colostrum w ogóle), stąd nie powinno się ich scalać.


Będę bardzo wdzięczny za pomoc - pomoże mi to w zakończeniu pracy i przejściu do poprawek wielu haseł z tym związanych. Colostrum, jest bardzo znaną medycznie substancją i zaczyna mieć coraz szersze zastosowanie w medycynie, farmacji, suplementacji czy kosmetyce. Stąd konieczność uporządkowania sprawy.

Pozdrawiam. Genoscope dyskusja 13:39, 26 gru 2010 (CET) Podpis uzupełnił Michał Sobkowski dyskusja 14:52, 26 gru 2010 (CET)

Wikipedia to encyklopedia powszechna, więc przede wszystkim właściwym tytułem twojego artykułu powinna być "Siara". Zastąp po prostu starą treść nową z komentarzem np. "Artykuł napisany od nowa" lub podobnie. "Colostrum" powinno być stroną przekierowującą, a nie ujednoznaczniającą. Właściwa kategoria IMHO to Płyny ciała. W Twoim artykule jeszcze definicji pojęcia oraz akapitu wstępnego zawierającego w kilku zdaniach podstawowe informacje o temacie artykułu. Określenie "Colostrum" powinno być zastąpione polskim "siara". Słowa "siara", "colostrum", "młodziwo" to rzeczowniki pospolite - piszemy je małą literą. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 14:52, 26 gru 2010 (CET)

Bingo! Kategoria Płyny ciała jest doskonała. Tego mi bakowało! Ale:

 1. Czy używając wyrazu Colostrum nie odwołujemy się do łacińskiego? Siara oczywiście jest pojęciem funcjonującym nawet w medycynie, ale czy nie ograniczamy się tu do języka bardziej potocznego? Wtedy też wyraz ten mógłby być pisany dużą literą jak w przypadku Colostrum bovinum
 2. Czy nie należałoby by wyodrębnić później haseł np. "siara krowia", która ze względu na obszerność zastosowań i literatury powinna być poszerzona w osobnym artykule? Genoscope (dyskusja) 22:06, 26 gru 2010 (CET)

jakzakończyć | edytuj kod

obeszliśmy jezioro jezioro zostało przeznas ?

Strona bierna po polsku fatalnie brzmi. Jezioro nic nie robi, więc niewielki sens takiego zdania. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:27, 16 sty 2011 (CET)

Zuzanna Prusinowska | edytuj kod

Wycinam treść, a Zuzannę proszę o przeczytanie tego, co jest napisane na samej górze tej strony. Przykuta (dyskusja) 19:46, 23 sty 2011 (CET)

Jak dopisać biogram? | edytuj kod

1. Jak dopisać biogram do istniejącej kategorii Radni Warszawy? Próbowałam po prostu edytując to hasło, ale tam jest spis alfabetyczny i zrobiłam to niewłaściwie. Przyznaję się, że nie umiem znależć odpowiedniej informacji na uzupełnienie takiego spisu.

Aby hasło mogło znaleźć się a kategorii, musi najpierw powstać (Wikipedia kategoryzuje te hasła, które zostały już napisane), więc o ile Barbara Danuta Domżał spełnia kryteria encyklopedyczności i o ile hasło napisane zostanie zgodnie z zasadami Wikipedii, to napisane hasło skategoryzować można (ale na stronie samego hasła a nie kategorii) tak, jak napisano w Pomoc:Kategorie. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:29, 25 sty 2011 (CET) Proszę zapoznać się też ze stroną Pomoc:Tworzenie nowych haseł. Jeżeli chodzi o radnych i kwestię encyklopedyczności - pewne osoby znalazły się w tej kategorii, ponieważ pełniły takie funkcje, ale w Wikipedii znalazły się dlatego, że były posłami, aktorami, wiceministrami czy też inne ich dokonania przeświadczyły o możliwości zamieszczenia w encyklopedii. Samo bycie radnym to jeszcze za mało. Przykuta (dyskusja) 19:37, 25 sty 2011 (CET)

Witam, | edytuj kod

napisałam artykuł z hasłem "Kino 4D" i nie mogę go znaleźć w Wikipedii. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Anna_Domeradzka/brudnopis

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna%3ASzukaj&search=Kino+4D

Proszę o informację czy artykuł będzie publikowany? Nie ma go również w usuniętych. Pozdrawiam, AniaWikipedysta:Anna Domeradzka

 • Autorka czekała, aż opis z jej brudnopisu pojawi się w przestrzeni głównej. Wyjaśniono w dyskusji. Ciacho5 (dyskusja) 00:03, 11 lut 2011 (CET)

błąd | edytuj kod

w wikipedji jest napisane wulgarnie o janie pawle drugim prosze zobaczyć tu jest link prosze dokładnie psześledzić napisy plskie http://ckb.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D9%BE_%D8%AC%DB%86%D9%86_%D9%BE%DB%86%D9%84%DB%8C_%D8%AF%D9%88%D9%88%DB%95%D9%85

Strona "Piotr Damiani" | edytuj kod

Dopisałem do bibliografii strony "Piotr Damiani" książki,które napisałem o Piotrze Damianim. Nadal się nie edytują. Nie wiem więc, jak to wprowadzić.

Pozdrawiam -

dr Zbigniew Kadłubek

Powinno Ci na to pytanie odpowiedzieć hasło... Wikipedia! Wojciech Pędzich Dyskusja 18:32, 20 lut 2011 (CET)

Jak poprawnie dodać odnośnik do innego znaczenia danego hasła? | edytuj kod

Chcę - przykładowo - w haśle "Erebus" dodać jeszcze odnośnik do hasła "Ereb" (bo to skrót od łacińskiego "Erebus" właśnie). Jak to zrobić zgodnie z zasadami edycyjnymi Wiki ?

Linki wewnętrzne do innych haseł w Wikipedii tworzymy w taki oto sposób: [[Ereb]], co daje taki efekt: Ereb. Można również stworzyć linki innego typu np. [[Ereb|skrót od Erebus]], co daje taki efekt: skrót od Erebus. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać na stronie: Pomoc:Linki. Patrol110 (dyskusja) 20:31, 1 mar 2011 (CET)

Test 007 008 | edytuj kod

Test007 008

Test się udał, a jakie było pytanie nowicjusza? Wojciech Pędzich Dyskusja 15:17, 6 mar 2011 (CET)

Bardzo proszę | edytuj kod

O adres do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Proszę o przesłanie go, na adres e-mail: halinachabowska (a) wp.pl Bardzo serdecznie dziękuje, i pozdrawiam.

Akurat w Wikipedii się nie zajmujemy wyszukiwaniem adresów instytucji, ale w haśle o tejże instytucji był podany link, więc przesłałem na powyższego maila. Przykuta (dyskusja) 17:14, 14 mar 2011 (CET)

A ile jest udzielanych języków?Mam taką pracę domową z informatyki.Prosiłbym o szybką odpowiedź!To na poniedziałek!

Do poniedziałku to Google na pewno Ci udzieli odpowiedzi na zapytanie. Szybki jest, sprawdzałem. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:10, 14 mar 2011 (CET)

Jak dodac tlumaczenie hasla na inne jezyki obce? | edytuj kod

Chcialabym ´dodac kilka nowych wersji jezykowych jednego z hasel (sa to profesjonalne tlumaczenia), niestety nie wiem jak to zrobic. Bardzo prosze o pomoc.

Czy chodzi ci o dodanie linków do haseł w innych wersjach Wikipedii? (tutaj zobacz na stronę Pomoc:Interwiki), czy o dodanie tłumaczenia polskiego artykułu w tych wersjach -> w tym przypadku musisz wejść na inne wersje językowe i tam hasło to zamieścić. Tu masz listę wszystkich wersji językowych Wikipedii: Wikipedia:Kompletna lista języków. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 17:44, 29 mar 2011 (CEST)

Kowalski gorszy i lepszy... | edytuj kod

i kilka pytań od razu dotyczących tego artykułu :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_W%C3%B3jcik

 1. jakie jest kryterium wyboru osób umieszczanych w Wikipedii ?
 2. co jeśli ja jestem też Marcin Wójcik, a nie jestem aktorem, zaś jestem architektem - mogę też być umieszczony jako "ten drugi" ?
 3. jakie trzeba zatem mieć "osiągnięcia" by zostać też dopisanym do hasła "Marcin Wójcik" ?


(jeśli już ten wątek pojawiał się wcześniej i go właśnie dubluję, znaczy że nie mogłem go odnaleźć i z góry przepraszam za dubla)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Marcin Wójcik (architekt)
www.marcinwojcik.info.pl

 • Proponuję zapoznac sie z pojeciem encyklopedyczności, a później weryfikowalności. Są encyklopedyczni architekci (Pod hasłem Marcin Wójcik (architekt)) którzy otrzymali solidne nagrody (szczebel krajowy co najmniej) lub są autorami znanych budynków (bardzo znanych) i można wskazac źródła piszące o tym, że sa wybitnymi architektami. Ciacho5 (dyskusja) 13:13, 23 kwi 2011 (CEST)

pytanie o publikacje moich artykulow | edytuj kod

Jestem autorka opowiadan na temat emigracji roku 1968..ponoc moje opowiadania publikowane juz w prasie polonijnej w Nowym Jorku ciesza sie popularnoscia..Czy jest mozliwosc wydania ksiazki i jakie sa zasady.Dziekuje za odpowiedz.. Lila Wysinski

adres stronki

www.lilawysinski.republika.pl moj adres mailowy

lub_eczka1@wp.pl

 • Wikipedia ani Wikimedia nie zajmują się wydawaniem książek niezwiązanych z Wikipedią i projektami siostrzanymi. Ciacho5 (dyskusja) 17:51, 17 maj 2011 (CEST)

Kamerun | edytuj kod

Witam serdecznie pisząc pierwszy raz na tej stronie. Intryguje mnie hasło: Kamerun. Otóż z innych źródeł wiem, że Kamerun był przez krótki czas w roku 1883 (1882?) polską kolonią. Założył ją Stefan Szolc-Rogoziński. Moja 92-letnia mama wspomina, że jako 13-letnia dziewczynka w Wilnie w r. 1932 szła w pochodzie skandując hasło: "Żądamy powrotu kolonii w Kamerunie". Z poważaniem, Andrzej Rumiński z Wrocławia. e-mail: jarumin@wp.pl

Proszę zajrzeć do artykułu o Stefanie Szolc-Rogozińskim. Pozdrawiam, Mikołka (dyskusja) 00:40, 21 maj 2011 (CEST)

Zdjęcia Bytomia. | edytuj kod

Witam,jestem rodowitym Bytomianinem i zauważyłem brak wielu zdjęć przy przeszukiwanu zabytków Bytomia. Czy mogę,po sfotografowaniu,je dodać?Mieszkam obecnie w dzielnicy Szombierki i nie byłoby to dla mnie zbyt trudne zadanie.

Mój aders e-mailowy:

Krys_47@o2.pl

Serdecznie pozdrawiam całą ekipę Wiki.

Oczywiście, to byłby bardzo cenny wkład do Wikipedii. Zwróć tylko proszę uwagę, że zdjęcia powinny mieć nazwy informujące o treści (np. typu "Pałacyk Zabytkowskich ul. Zabytkowa 1 w Bytomiu - 2011.jpg") i należy je ładować do Commons (http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Upload/pl). Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 23:04, 1 cze 2011 (CEST)

Linkowanie nazw | edytuj kod

Czy w jednym tekście do tej samej nazwy powinno dodawać się linki za każdym razem, kiedy się pojawia, czy tylko jeden raz?

np. Kraków to stolica kulturalna Europy. W Krakowie odnaleźć można ...

czy też:

Kraków to stolica kulturalna Europy. W Krakowie odnaleźć można ...

Pozdrawiam, Keyssy (dyskusja) 11:56, 13 cze 2011 (CEST)

W zasadzie tylko raz, chyba że odległość między wystąpieniami danego słowa jest duża, znajdują się w różnych sekcjach artykułu itp., czyli wtedy, gdy czytelnik prawdopodobnie może nie wiedzieć, gdzie jest podany już link. Michał Sobkowski dyskusja 12:56, 13 cze 2011 (CEST)

Odsyłanie | edytuj kod

Co zrobić, gdy osoba którą "podlinkuję", nazywa się tak samo, jak inna osoba obecna w Wikipedii? Osób, które chcę "podklinkować", nie ma w Wikipedii, więc automatycznie odsyła mnie do tych istniejących.

Keyssy (dyskusja) 12:30, 13 cze 2011 (CEST)

hasla w innych jezykach | edytuj kod

w angielskiej wikipedii istnieje opis biografii osoby xyz, ja zrobilam opis w jezyku polskim. jak polaczyc pozycje z angielskiej i polskiej wikipedii by uzytkownik cyztajacy w jednym jezyku po lewej stronie w oknie mogl zmienic jezyk hasla na polski?

Pan Pawmak, | edytuj kod

Szanowny Panie,

Dlaczego Pan odrzucił list prezydenta Czechosłowacji do prezydenta Polski, który próbowałem zamieścić w Wikipedii. List ten nie jest niczym chroniony.Jest publicznie dostępny. To nie są moje pretensję do Pana, tylko zwykłe pytanie michał zieleśkiewicz (dyskusja) 17:57, 3 lip 2011 (CEST) Ukłony Michał Stanisław de Zieleśkiewicz jmdez@op.pl

Przypominam, że Wikipedia jest encyklopedią, nie zaś zbiorem tekstów źródłowych. Jako repozytorium wolnych tekstów źródłowych polecam Wikiźródła. T Załatwione. Wojciech Pędzich Dyskusja 18:01, 3 lip 2011 (CEST)

Zdjęcia bratyławskich stacji kolejowych | edytuj kod

Jakiś czas temu wysłałem zdjęcia bratysławskich stacji kolejowych.Co się z nimi stało?

Gdzie wysłałeś? Załadowałeś na Wikimedia Commons, wysłałeś do OTRS, czy któremuś z użytkowników? Wojciech Pędzich Dyskusja 19:29, 4 lip 2011 (CEST)

granice międzypaństwowe | edytuj kod

Co decyduje o tym, że granica Czech i Niemiec jest jako granica czesko-niemiecka, a nie granica niemiecko-czeska, a Niemiec i Szwajcarii jako granica niemiecko-szwajcarska, a nie granica szwajcarsko-niemiecka? Jak nazywać kolejne artykuły tego typu?

Rzut monetą? Szczerze, nie widzę w tym żadnej metody ani faworyzowania. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:36, 6 lip 2011 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Pomoc:Pytania nowicjuszy/Zamieszczanie treści/archiwum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy