Pomoc:Wstęp/Raport


Pomoc:Wstęp/Raport w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Pomoc:Wstęp Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowa wersja Pomoc:Wstęp z linkami do testowania mechanizmów Wiki i testowania znajomości zasad powstała blisko rok temu. Po roku poświęciłem trochę czasu, by sprawdzić, jakie są rezultaty (o tyle, o ile dałem radę się z tym zmierzyć).

Spis treści

Kilka słów na początek | edytuj kod

 • Liczba wejść na stronę pomoc:Wstęp, podlinkowaną w kluczowym miejscu na stronie głównej, według statystyk to jest ok 100-200 dziennie.
 • Od lutego 2010 strona początkowa testu: Wikipedia:Testuj wiki (w lutym została ona skasowana, aby odciążyć bazę) do września 2010 edytowana była ok. 2500 razy.
  • Od października 2009 do lutego 2010 - ok. 2300 edycji (liczba usuniętych).
  • Odliczając 1000 edycji bota (czyszczących), mamy 1500 edycji userów (ok 10 dziennie). Linki do testów poza Wstępem są także w witajkach i były w komunikacie MediaWiki:Anoneditwarning.
  • Liczba userów zalogowanych (bez bota i IP) to ponad 600.
 • Strona końcowa testu Pomoc:Test WE/C odnotowuje 1-2 wejścia dziennie.

Wniosek - 1% wchodzących na stronę pomoc:Wstęp kończyło testy. Jednakże na ostatnią stronę można wejść z WP:Zasady i na stronę testowania mechanizmu wiki także z innych miejsc. Aczkolwiek na Wstęp też wikiwygi mogą wchodzić - z różnych powodów.

Raport | edytuj kod

Test edytowania stron | edytuj kod

Dotyczy stron testu, liczby edycji i liczby biorących udział w teście - od 08.02 do 14.09. Na podstawie statystyk ze strony http://vs.aka-online.de/cgi-bin/wppagehiststat.pl

Oczywiście nie każdy musiał wykonywać wszystkie kroki, każdy mógł edytować jedną stronę kilkukrotnie. Ale zazwyczaj jednak "skakanie" było rzadkie. +/- Kilka procent edytorów skakało. Ponieważ bot czyścił co pół godziny strony, to liczba wikipedystów "ingerujących" to było +/- ok. 1-2%.

Uwagi | edytuj kod

 • Jak można zauważyć, największy spadek jest między pierwszą a drugą stroną testu. Czyli po pierwszej edycji najwięcej ludzi rezygnowało (54%). Potem to było ok. 30% rezygnujących lub mniej.
 1. W przypadku IP, aż 69% rezygnowało. Może to wynikać z tego, ze link do testu był podwieszony przy komunikacie dla niezalogowanych, że jeśli chcą poeksperymentować, to mogą na tej stronie.
 2. Komunikat dla IP wisiał między szablonem Editnotice testu i polem edycji - więc odciągał uwagę.
 3. Szablon Editnotice przy drugim kroku zawierał kilka opcji (pierwszy tylko jedną), więc mógł być po prostu przeładowany.
 4. Ludzie chcieli tylko sprawdzić, jak to jest edytować wiki.

Jak wygląda kwestia kontynuacji edytowania w Wikipedii wśród testerów | edytuj kod

Dotyczy tylko zalogowanych - (pod IP mogły być edycje tych samych osób - zmienne IP - i dodatkowo z tego względu trudno określić, czy edytowały wcześniej/później) którzy dotarli do 6. kroku, czyli edytowały stronę WP:Już znasz wiki.

Nie zliczałem "stałych userów", którzy interweniowali w test (5 userów) i jednej nieregulaminowej pacynki (szablon na stronie usera).

Osób, które po teście zaczęły edytować nie było wiele - raptem 12, którzy wykonali 12 edycji w main. Czyli na 167 userów, po przejściu tego kroku jakieś niecało 10% zabrało się do edytowania. Nie wiadomo jednak, czy ktoś logował się po wykonaniu testu spod IP. 3 z nich można określić jako bardzo aktywnych. 6 jako aktywnych. Szału nie ma, ale przy ostatnich spadkach - w tym przypadku to się jednak liczy.

Nie sprawdzano ile osób, po przejściu powiedzmy 3 kroków włączało się w edytowanie. Być może część schodziła z testu wcześniej, aby poedytować.

Tak, czy siak - test jednak do edytowania zachęca.

 • Dodatkowe info - na 167 osób, które testowały do 6. kroku, 40 miało w chwili sporządzania raportu strony użytkownika. Większość miała standardowe strony z babelkami, informacjami czym się na wiki chce zająć itp.

Test znajomości zasad Wikipedii | edytuj kod

Co zostało zmodyfikowane | edytuj kod

 • W odniesieniu do testów edytowania stron
 1. Pomoc:Wstęp - strona została odchudzona, aby linki do testów były bardziej wyeksponowane. Poza tym widoczne pozostają linki do FAQ, pomocy, zasad i przewodników
 2. Szablon Szablon:Editnotice/Strona/Wikipedia:Testuj linki (czyli ten do drugiego kroku, gdzie łapało się już niewielu) został przycięty.
 3. Ikonki i teksty w szablonach zostały sformatowane tak, aby mniej trzeba było przewijać
 4. Szablon Szablon:Editnotice/Strona/Wikipedia:Testuj wiki został sformatowany tak, aby przynajmniej na większych rozdzielczościach przy pierwszym kroku było widać część pola edycji.
 5. Na stronie kończącej pierwszą część testu WP:Już znasz wiki wyraźniej wyeksponowana została informacja o dalszej części testu.

III część testu, czyli podmiana RBL | edytuj kod

 • Każdy z nas wybiera w wiki to co lubi/chce robić
 • Według sondażu współorganizowanego przez fundację znaczna część ludzi nie włącza się w działania, bo nie wie, przy czym mogłaby pomóc
 • Potrzeba jest wskazania obszarów, gdzie ludzie mogliby znaleźć miejsce dla siebie
  • Oczywiście na wiki nie ma czegoś takiego, jak obszary "czyste", bo zbierana wiedza to hipertekst i spotykamy się wydawałoby się przypadkowo na różnych poziomach organizacyjnych, technicznych i merytorycznych.
  • Niemniej jednak pokazanie sfer do "zagospodarowania" przy możliwości testowania wiedzy na temat wiki byłoby jakimś tam kroczkiem w kierunku kolejnych 1%. Na wikiskalach 1% wzrostu (czegokolwiek) w miesiącu to duży sukces, bo mamy jednak tendencję stabilizująco-spadkową.
 • Ścieżka wyboru jest w trakcie opracowywania... (pomysł wygląda tak - najpierw pytania - wolisz rozbudowywać treści, czy poprawiać błędy?, działać w grupie czy samemu?, znasz języki obce?, dysponujesz źródłami?, znasz się na programowaniu? itd. - potem jak w paragrafówce - do kolejnych stron meta, pomocy, projektów, kategorii, portali...)
Na podstawie artykułu: "Pomoc:Wstęp/Raport" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy