Pont de l’Alma


Na mapach: 48°51′51″N 2°18′06″E/48,864167 2,301667

Pont de l’Alma w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pierwsza figura żuawa z mostu de l’Alma

Pont de l’Alma – most w Paryżu, łączący prawy i lewy brzeg Sekwany, 9 i 16 okręg paryski. Jego nazwa pochodzi od bitwy nad Almą stoczonej podczas wojny krymskiej.

Most został wzniesiony w latach 1854-1856 pod kierownictwem inżyniera Gariela i zainaugurowany 12 kwietnia 1856 przez Napoleona III. Był to oparty na trzech filarach most łukowy, ozdobiony czterema wizerunkami żołnierzy wojny krymskiej – artylerzysty, grenadiera, piechura oraz żuawa. Najbardziej znana była ostatnia figura, która stała się nieformalnym wskaźnikiem zmian poziomu wody w Sekwanie. W momencie, gdy rzeka sięgała do stop żuawa, zatrzymywany był ruch barek na Sekwanie, zaś jej wzniesienie się do poziomu kolan oznaczało alarm powodziowy. Podczas rekordowego przyboru wód w 1910 poziom rzeki sięgał ramion żuawa. Modelem tej figury był autentyczny uczestnik wojny krymskiej, żołnierz André Louis Gody.

W latach 1970-1974 stary most rozebrano z powodu zarówno osunięcia, jak i zbyt małej szerokości utrudniającej ruch uliczny. Wówczas usunięto z niego trzy rzeźby, które umieszczono w Lasku Vincennes (piechur), miasteczku La Fère (artylerzysta), w Dijon (grenadier). Nowy most opiera się tylko na jednym filarze, na którym usytuowano powiększoną kopię figury żuawa, nie spełniającą już jednak funkcji pomiarowych (przeniesionych na Pont de Grenelle). Kamienny żuaw jest bohaterem piosenki Serge Reggianiego Le zouave du Pont de l’Alma.

Niedaleko Pont de l’Alma zginął w 1993 potrącony przez samochód poeta Jacek Bierezin[1][2].
W 1997 przy wjeździe do położonego pod mostem tunelu Alma zginęła księżna Diana Spencer. Nad tunelem, przy północnym krańcu mostu, umieszczona jest rzeźba Płomień Wolności, nazywana nieoficjalnym pomnikiem księżnej Diany.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jacek Bierezin nie żyje
  2. Jacek Bierezin czyli...stworzony do bólu

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pont de l’Alma" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy