Poprzeczne zapalenie rdzenia


Poprzeczne zapalenie rdzenia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poprzeczne zapalenie rdzenia (ang. transverse myelitis) – choroba neurologiczna spowodowana zapaleniem w rdzeniu kręgowym, które niszczy mielinę, przerywając komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym.

Spis treści

Objawy | edytuj kod

Zależą od tego, który odcinek rdzenia został zaatakowany – zazwyczaj jest to odcinek piersiowy. Choroba rozwija się w czasie od godzin do tygodni. Zaczyna się:

Są to klasyczne objawy choroby. Inne objawy to skurcze mięśni, ból głowy, gorączka, utrata apetytu. Czasami dochodzi do paraliżu, problemów z oddychaniem.

Diagnostyka | edytuj kod

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę ostry uraz rdzenia kręgowego, ostre zmiany uciskowe takie jak nowotwór, zawał rdzenia.

Leczenie | edytuj kod

Zwalcza się przyczynę uszkodzenia rdzenia, o ile udaje się ją zidentyfikować. Podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć zapalenie, stosuje się leczenie objawowe, m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitację.

Rokowanie | edytuj kod

Zdrowienie zaczyna się w czasie od 2-16 tygodni od początku choroby i może trwać do 2 lat, choć do największej poprawy dochodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. 1/3 chorych pozostaje przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Reszta powraca w pełni lub częściowo do zdrowia. W większości przypadków jest tylko jeden atak choroby. Nawroty choroby występują w większości u chorych z utajonymi chorobami, takimi jak stwardnienie rozsiane lub toczeń rumieniowaty układowy.

Bibliografia | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Poprzeczne zapalenie rdzenia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy