Porozumienie


Porozumienie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie Jarosława Gowina (Porozumienie, Porozumienie Gowina) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i republikańskim oraz akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest jej prezes Jarosław Gowin). Posiada przedstawicieli w parlamencie, głównie zasiadających w klubie PiS.

Spis treści

Historia partii | edytuj kod

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię KORWiN (Wolność)[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

9 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

12 dni później do Porozumienia przeszedł z PSL poseł Mieczysław Baszko[6].

6 lutego tego samego roku, w wyniku braku zgody sądu na rejestrację nazwy „Porozumienie”, zarząd krajowy przyjął jako pełną nazwę partii „Porozumienie Jarosława Gowina”[7] (nazwę tę zarejestrowano 22 czerwca).

W marcu 2018 wiceprezes partii, a także wiceminister cyfryzacji i poseł Marek Zagórski zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu (został następnie członkiem PiS, w związku z planami stanięcia na czele resortu cyfryzacji[8])[9].

Wśród zaprezentowanych w kwietniu kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych w tym samym roku znaleźli się dwaj działacze Porozumienia – Jacek Żalek (Białystok) i Michał Wypij (Olsztyn). Ponadto wśród kandydatów na prezydentów miast z ramienia PiS znalazł się Jakub Banaszek w Chełmie. Porozumienie samodzielnie wystawiło kandydatkę na prezydenta w Ełku, a ponadto członkowie partii wystartowali z własnych lub lokalnych komitetów (także w konkurencji do PiS) w Kaliszu (gdzie Grzegorz Sapiński nie uzyskał reelekcji), Mielcu i Tczewie. Jedynym należącym do Porozumienia prezydentem miasta został Jakub Banaszek, natomiast współpracujący z partią w ramach rady samorządowej prezydenci uzyskali reelekcję w Toruniu (niezależny Michał Zaleski) i Zamościu (startujący z ramienia PiS Andrzej Wnuk). Startujący z lokalnych komitetów członkowie Porozumienia zostali burmistrzami w Jarocinie i Skarszewach, ponadto 7 członków partii zostało wybranych na wójtów. W wyborach do sejmików kandydaci Porozumienia zdobyli 19 mandatów w 11 województwach (najwięcej w kujawsko-pomorskim i podkarpackim – po 3). Ogółem związani z partią kandydaci zdobyli kilkaset mandatów na różnym szczeblu (sam komitet Porozumienia uzyskał 3 mandaty w radach powiatów i 13 w radach gmin). Po wyborach Tomasz Urynowicz został wicemarszałkiem województwa małopolskiego, Renata Janik świętokrzyskiego, a Stanisław Derehajło podlaskiego. Działacze partii zasiedli też w zarządach województw podkarpackiego (Stanisław Kruczek, ponownie) i łódzkiego (Andrzej Górczyński). W Sejmie mandat zwolniony przez wybranego na burmistrza posła z PiS objął działacz Porozumienia Kamil Bortniczuk.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 przedstawiciele Porozumienia ponownie znaleźli się na listach PiS – uzyskali po jednym miejscu w każdym okręgu, a Adam Bielan został liderem listy w okręgu obejmującym część województwa mazowieckiego. Uzyskał on mandat w Parlamencie Europejskim jako jedyny przedstawiciel Porozumienia. Kandydaci partii uzyskali 2,25% głosów w skali kraju (4,95% na listach PiS).

W lipcu 2019 działacz Porozumienia Krzysztof Ciecióra został powołany na urząd II wicewojewody łódzkiego.

Struktura i działacze | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Prezydium Zarządu Krajowego | edytuj kod

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

Zastępca sekretarza generalnego:

  • Marcel Klinowski

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Pozostali członkowie:

W około 50-osobowym Zarządzie Krajowym partii zasiadają również jej senatorowie (Tadeusz Kopeć, Andrzej Stanisławek, Andrzej Wojtyła i Józef Zając), a także m.in. Jakub Banaszek, Piotr Dardziński, Włodzimierz Fisiak, Grzegorz Gołdynia, Helena Hatka, Renata Janik, Stanisław Kruczek, Jacek Szczot i Romuald Szeremietiew.

Rzecznikiem prasowym partii jest Kamil Bortniczuk. Młodzieżówką partii jest Młoda Prawica, na czele której stoi Jan Strzeżek.

Posłowie na Sejm VIII kadencji | edytuj kod

Były poseł Porozumienia w Sejmie VIII kadencji:

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Mieczysława Baszki, Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadają także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS) | edytuj kod

Były senator Porozumienia w Senacie IX kadencji:

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ŁukaszŁ. Makuch ŁukaszŁ., Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki, rp.pl, 20 grudnia 2017 .
  2. Jarosław Gowin o nowej formacji: w polityce najważniejsza jest gospodarka, wp.pl, 13 października 2017 .
  3. Gowin: „4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna”, wpolityce.pl, 13 października 2017 .
  4. NataliaN. Durman NataliaN., Kolejny ruch dołącza do Gowina, wp.pl, 19 października 2017 .
  5. Jarosław Gowin przedstawił nazwę nowej partii. Odczytano list prezesa PiS, wprost.pl, 4 listopada 2017 .
  6. MichałM. Olech MichałM., Poseł Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia, 300polityka.pl, 20 stycznia 2018 .
  7. OŚWIADCZENIE w sprawie artykułu pt. „Przegrał w sądzie przez o. Rydzyka” opublikowanego w dzienniku Fakt, pjg.org.pl, 16 lutego 2018 .
  8. ArturA. Grabek ArturA., Marek Zagórski będzie ministrem cyfryzacji, wprost.pl, 6 kwietnia 2018 .
  9. Podziękowanie dla Marka Zagórskiego, pjg.org.pl, 30 marca 2018 .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Porozumienie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy