Porozumienie


Porozumienie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie Jarosława Gowina (Porozumienie, Porozumienie Gowina, PJG) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i republikańskim oraz akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest od października 2020 Jarosław Gowin; wcześniej był on nim do kwietnia 2020, a od kwietnia do września 2020 ugrupowanie na tej funkcji reprezentowała Jadwiga Emilewicz). Posiada przedstawicieli w parlamencie, zasiadających w klubie PiS.

Spis treści

Historia partii | edytuj kod

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię KORWiN (Wolność)[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

9 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

12 dni później do Porozumienia przeszedł z PSL poseł Mieczysław Baszko[6].

6 lutego tego samego roku, w wyniku braku zgody sądu na rejestrację nazwy „Porozumienie”, zarząd krajowy przyjął jako pełną nazwę partii „Porozumienie Jarosława Gowina”[7] (nazwę tę zarejestrowano 22 czerwca).

W marcu 2018 wiceprezes partii, a także wiceminister cyfryzacji i poseł Marek Zagórski zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu (został następnie członkiem PiS, w związku z planami stanięcia na czele resortu cyfryzacji[8])[9].

Wśród zaprezentowanych w kwietniu kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych w tym samym roku znaleźli się dwaj działacze Porozumienia – Jacek Żalek (Białystok) i Michał Wypij (Olsztyn). Ponadto wśród kandydatów na prezydentów miast z ramienia PiS znalazł się Jakub Banaszek w Chełmie. Porozumienie samodzielnie wystawiło kandydatkę na prezydenta w Ełku, a ponadto członkowie partii wystartowali z własnych lub lokalnych komitetów (także w konkurencji do PiS) w Kaliszu (gdzie Grzegorz Sapiński nie uzyskał reelekcji), Mielcu i Tczewie. Jedynym należącym do Porozumienia prezydentem miasta został Jakub Banaszek, natomiast współpracujący z partią w ramach rady samorządowej prezydenci uzyskali reelekcję w Toruniu (niezależny Michał Zaleski) i Zamościu (startujący z ramienia PiS Andrzej Wnuk). Startujący z lokalnych komitetów członkowie Porozumienia zostali burmistrzami w Jarocinie i Skarszewach, ponadto 7 członków partii zostało wybranych na wójtów. W wyborach do sejmików kandydaci Porozumienia zdobyli 19 mandatów w 11 województwach (najwięcej w kujawsko-pomorskim i podkarpackim – po 3). Ogółem związani z partią kandydaci zdobyli kilkaset mandatów na różnym szczeblu (sam komitet Porozumienia uzyskał 3 mandaty w radach powiatów i 13 w radach gmin). Po wyborach Tomasz Urynowicz został wicemarszałkiem województwa małopolskiego, Renata Janik świętokrzyskiego, a Stanisław Derehajło podlaskiego. Działacze partii zasiedli też w zarządach województw podkarpackiego (Stanisław Kruczek, ponownie) i łódzkiego (Andrzej Górczyński). W Sejmie mandat zwolniony przez wybranego na burmistrza posła z PiS objął działacz Porozumienia Kamil Bortniczuk.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 przedstawiciele Porozumienia ponownie znaleźli się na listach PiS – uzyskali po jednym miejscu w każdym okręgu, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan został liderem listy w okręgu obejmującym część województwa mazowieckiego. Uzyskał on mandat w Parlamencie Europejskim jako jedyny przedstawiciel Porozumienia. Kandydaci partii uzyskali 2,25% głosów w skali kraju (4,95% na listach PiS).

W lipcu 2019 działacz Porozumienia Krzysztof Ciecióra został powołany na urząd II wicewojewody łódzkiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 kandydaci Porozumienia ponownie znaleźli się na listach PiS. Działacze partii wystartowali niemal we wszystkich okręgach do Sejmu oraz w pięciu do Senatu. W okręgu poznańskim listę PiS do Sejmu otworzyła Jadwiga Emilewicz, a w okręgu olsztyńskim rekomendowany przez partię Wojciech Maksymowicz. Mandaty poselskie w tych wyborach uzyskali Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk, Stanisław Bukowiec, Michał Cieślak, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz, Magdalena Sroka, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Wypij i Jacek Żalek[10]. Do Senatu reelekcję uzyskali Tadeusz Kopeć i Józef Zając.

24 października 2019 partia podpisała porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów (kontynuującym tradycje dawnej partii PPChD)[11].

W listopadzie 2019 partia podpisała porozumienie koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską. Przedstawiciele partii weszli w skład drugiego rządu Mateusza Morawieckiego: Jarosław Gowin ponownie objął funkcję wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jadwiga Emilewicz natomiast objęła tekę ministra rozwoju. Działacze Porozumienia rozszerzyli ponadto swoją reprezentację na stanowiskach wiceministrów.

W styczniu 2020 stanowiska II wicewojewodów przypadły kolejnym działaczom Porozumienia. Objęli je Marcin Sekściński w województwie podlaskim, Aleksander Socha w warmińsko-mazurskim i Maciej Bieniek w wielkopolskim. 27 stycznia do partii przystąpił drugi z prezydentów miast, Dariusz Polowy (Racibórz)[12].

W wyborach prezydenckich w 2020 Porozumienie poparło urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, a działacze partii znaleźli się w jego sztabie wyborczym (m.in. Adam Bielan jako rzecznik). W kwietniu 2020 w obliczu epidemii COVID-19 w Polsce ugrupowanie zaproponowało zmianę Konstytucji RP poprzez przedłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata z brakiem możliwości reelekcji. W wyniku braku poparcia politycznego dla inicjatywy zmiany terminu wyborów prezydenckich Jarosław Gowin złożył rezygnację z funkcji rządowych[13]. Na stanowisku wicepremiera zastąpiła go wiceprezes partii Jadwiga Emilewicz[14], natomiast na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek[15]. W wyniku majowego porozumienia Jarosława Gowina z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim[16], nie doszło do przewidzianego na ten miesiąc głosowania, po czym rozpisane zostały nowe wybory, w których Andrzej Duda zwyciężył w II turze.

26 września 2020 Jadwiga Emilewicz zrezygnowała z członkostwa w partii[17]. Tego samego dnia, po sporach wewnątrz koalicji rządzącej, podpisano nową umowę koalicyjną[18]. 10 dni później doszło do rekonstrukcji rządu, w wyniku której na stanowisko wicepremiera wrócił Jarosław Gowin, obejmując urząd ministra rozwoju, pracy i technologii. Drugim członkiem Rady Ministrów z Porozumienia został Michał Cieślak, który został ministrem bez teki[19]. 19 października z rządu odwołany został Wojciech Murdzek, którego ministerstwo zostało zlikwidowane.

Struktura i działacze | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Władze | edytuj kod

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

Zastępca sekretarza generalnego:

 • Marcel Klinowski

Skarbnik:

 • Paweł Skotarek

Rzecznik prasowy:

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Posłowie na Sejm IX kadencji | edytuj kod

Wszyscy posłowie Porozumienia zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zasiadają także w klubie PiS.

Była poseł Porozumienia w Sejmie IX kadencji:

Senatorowie X kadencji | edytuj kod

Obaj senatorowie Porozumienia zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj zasiadają także w klubie PiS.

Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (z listy PiS) | edytuj kod

Posłowie na Sejm VIII kadencji | edytuj kod

Inny poseł Porozumienia w Sejmie VIII kadencji:

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Mieczysława Baszki, Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadali także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS) | edytuj kod

Były senator Porozumienia w Senacie IX kadencji:

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydenci miast | edytuj kod

Młodzieżówka | edytuj kod

Organizacją młodzieżową partii jest Młoda Prawica (wcześniej młodzieżówka Polski Razem), na czele której stoi Jan Strzeżek.

Przypisy | edytuj kod

 1. ŁukaszŁ. Makuch ŁukaszŁ., Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki, rp.pl, 20 grudnia 2017 .
 2. Jarosław Gowin o nowej formacji: w polityce najważniejsza jest gospodarka, wp.pl, 13 października 2017 .
 3. Gowin: „4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna”, wpolityce.pl, 13 października 2017 .
 4. NataliaN. Durman NataliaN., Kolejny ruch dołącza do Gowina, wp.pl, 19 października 2017 .
 5. Jarosław Gowin przedstawił nazwę nowej partii. Odczytano list prezesa PiS, wprost.pl, 4 listopada 2017 .
 6. MichałM. Olech MichałM., Poseł Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia, 300polityka.pl, 20 stycznia 2018 .
 7. OŚWIADCZENIE w sprawie artykułu pt. „Przegrał w sądzie przez o. Rydzyka” opublikowanego w dzienniku Fakt, pjg.org.pl, 16 lutego 2018 .
 8. ArturA. Grabek ArturA., Marek Zagórski będzie ministrem cyfryzacji, wprost.pl, 6 kwietnia 2018 .
 9. Podziękowanie dla Marka Zagórskiego, pjg.org.pl, 30 marca 2018 .
 10. Informacje na portalu Twitter. 14 października 2019.
 11. EdytaE. Roś EdytaE., Porozumienie Jarosława Gowina podpisało w czwartek porozumienie o współpracy z SPChD, pap.pl, 24 października 2019 .
 12. Racibórz: Prezydent Dariusz Polowy przystąpił do partii Porozumienie, portalsamorzadowy.pl, 27 stycznia 2020 .
 13. Jarosław Gowin: Podaję się do dymisji, wprost.pl, 6 kwietnia 2020 .
 14. Prezydent powołał nową wicepremier. Emilewicz zastąpiła na tym stanowisku Gowina, polsatnews.pl, 9 kwietnia 2020 .
 15. Wojciech Murdzek Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezydent.pl, 16 kwietnia 2020 .
 16. UrszulaU. Gwiazda UrszulaU., PatrykP. Michalski PatrykP., Jest wspólne oświadczenie J. Kaczyńskiego i J. Gowina w sprawie wyborów, rmf24.pl, 6 maja 2020 .
 17. Wicepremier Emilewicz: podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia, pap.pl, 26 września 2020 .
 18. Porozumienie koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy przypieczętowane, onet.pl, 26 września 2020 .
 19. Rekonstrukcja rządu. Prezydent Duda zaprzysiągł nowych ministrów, rp.pl, 6 października 2020 .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Porozumienie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy