Port Frombork


Na mapach: 54°21′34″N 19°40′39″E/54,359444 19,677500

Port morski Frombork w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Port Frombork) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port morski Frombork – mały port morski nad Zalewem Wiślanym na Warmii, położony w woj. warmińsko-mazurskim, we Fromborku. Port stanowi bazę dla floty rybackiej i posiada niewielkie nabrzeże dla jachtów. Jest przystankiem dla statków żeglugi pasażerskiej, które kursują na Zalewie Wiślanym.

W porcie funkcjonuje morskie przejście graniczne, na którym odbywa się ruch osobowy i towarowy. W sezonie letnim czynna jest komunikacja promowa z Krynicą Morską i portami rosyjskimi (Bałtyjsk, Kaliningrad).

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Port Frombork znajduje się na południowym wybrzeżu Zalewu Wiślanego, zwanym Wybrzeżem Staropruskim, w północno-zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, w północno-zachodniej części miasta Frombork.

Granice portu we Fromborku zostały ostatnio określone w 2011 r.[1]

Do zachodniej części portu przylega zamulony basen, który zamyka kilkusetmetrowy pirs. Stanowi on nieczynną przystań jachtową.

Infrastruktura | edytuj kod

Basen portowy zimą

Kotwicowiska portu przy pławie "FRO" mają głębokość techniczną 2,2 m oraz obejmują powierzchnię 1,1 km²[3]. Do portu od pławy prowadzi tor podejściowy o głębokości technicznej 2,4 m, szerokości w dnie 30 m oraz długości 0,5 km do prawej główki wejściowej[3]. Do portu mogą wchodzić statki o zanurzeniu do 1,5 m oraz jachty do 1,7 m[4].

Port stanowi podłużny kanał portowy zakończony szerszym basenem portowym przy końcu. Port posiada dwa falochrony, których głowice są pomalowane w skośne żółto-czarne pasy. Falochron wschodni o długości 61 m posiada na swojej głowicy czerwoną kolumnę z galerią, natomiast zachodni o długości 91 m kolumnę zieloną[3][5]. Wschodnie umocnienia brzegowe przy falchronie wschodnim mają długość 89 m[3].

Katedra we Fromborku góruje ponad panoramą miasta i stanowi znak nawigacyjny widoczny z dużej odległości. W oknie wieży kościelnej przy katedrze znajduje się czerwone światło, które jest nabieżnikiem tylnym. Stawą nabieżnikową przednią jest kratowa wieża z trójkątem ze światłem czerwonym, która jest umiejscowiona na końcu basenu portowego[5].

W narożniku nabrzeża Czołowego i Zachodniego znajduje się wyciąg dla łodzi[2].

Przy głowicy zachodniej po obu stronach cumuje biała flota. Na zachodnim falochronie znajduje się także punkt odprawy granicznej[5]. Przy wschodnich nabrzeżach basenu portowego cumują kutry rybackie, a w południowo-zachodniej części jest niewielkie nabrzeże dla jachtów i tutejszego klubu jachtowego "Dal"[5].

Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Frombork. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni.

Miejscowe statki rybackie pływają z sygnaturą FRO na burcie.

Historia | edytuj kod

Rycina z Altes und neues Preussen

W 1953 r. formalnie został ustanowiony port morski we Fromborku[6]. W 1972 roku wybudowano na zachód od starego basenu portowego nowy basen pasażersko-jachtowy. Nowy basen portowy miał tworzyć kilkusetmetrowy pirs, który zbudowano dla białej floty oraz dla jachtów. W nowym basenie pojawił się problem falowania i ruchów wody wywołanych przez statki pasażerskie, które spowodowały zamulanie się wejścia. Zamuliła się także i zarosła trzciną część brzeżna portu[5].

W 2005 r. wokół zachodniego falochronu i wejścia do portu (tj. dawnych granic portu), urząd morski ustanowił przystań morską, której obszar de facto powiększał formalnie powierzchnię portu[7]. Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2011 r. włączyło już ten obszar przystani w granice portu morskiego[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 kwietnia 2011 r. ws. ustalenia granicy portu morskiego we Fromborku od strony lądu (Dz.U. z 2011 r. nr 99, poz. 571)
  2. a b Zarządzenie Nr 15 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 15 lipca 2005 r. ws. określenia akwenów portowych oraz ogólnodostępnych obiektów urządzeń i instalacji wchodzących w skład infrastruktury portowej każdego portu innego niż porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i przystani morskich (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2005 r. Nr 79, poz. 1593)
  3. a b c d Zarządzenie Nr 14 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 15 lipca 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2005 r. Nr 79, poz. 1592)
  4. Wydział Pomiarów Morskich: Frombork. Urząd Morski w Gdyni. [dostęp 2009-04-29].
  5. a b c d e Piotr Salecki: Frombork. ZalewWislany.pl. [dostęp 2009-04-29].
  6. Rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 20 listopada 1952 r. ws. ustalenia granicy terytorialnej morskiego portu rybackiego we Fromborku (Dz.U. z 1953 r. nr 10, poz. 38)
  7. Zarządzenie Nr 8 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 21 marca 2005 r. ws. określenia granicy morskiej przystani we Fromborku (Dz. Urz. Woj. Warmińsko-mazurskiego z 2005 r. Nr 34, poz. 500)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Port Frombork" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy