Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi


Na mapach: 13°40′52″N 100°44′50″E/13,681111 100,747222

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bangkok-Suvarnabhumi Airport - widok z zewnątrz Bangkok-Suvarnabhumi Airport Bangkok-Suvarnabhumi Airport

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (ang.: Suvanabhumi Airport, lub (New) Bangkok International Airport, kod IATA: BKK, kod ICAO: VTBS) – międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od Bangkoku. Jest największym portem lotniczym Tajlandii i jednym z największych na świecie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 września 2006, kiedy przejął rolę lotniska międzynarodowego i desygnację BKK od portu lotniczego Bangkok-Don Muang (obecnie desygnowanego kodem DMK).

Port Suvarnabhumi może obecnie obsłużyć 45 mln pasażerów, a docelowo, po dodaniu 2 dróg startowych - 100 mln.

Niedawno na jego nowych drogach startowych i drogach kołowania odkryto usterki nawierzchni związane z przenikaniem wody do warstw ich konstrukcji. Roboty związane z naprawami i przeciążenie ruchem pasażerskim spowodowały przeniesienie krajowego ruchu lotniczego z powrotem na lotnisko Don Muang.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Planowanie drugiego międzynarodowego lotniska w Bangkoku rozpoczęło się na początku lat 60 XX wieku. Od początku był to powolny proces.

8000 akrów (32 km²) ziemi na potrzeby portu lotniczego zostało zakupione w 1973 roku, ale powstanie studenckie 14 października tego samego roku, z konsekwencją obalenia rządu Thanom Kittikachorn i projekt został odłożony na półkę. Po serii wzlotów i upadków, przedsiębiorstwo New Bangkok International Airport (NBIA) powstał w 1996 roku. Ze względu na niestabilność polityczną i gospodarczą, w szczególności po azjatyckim kryzysie finansowym z roku 1997, budowa rozpoczęła się sześć lat później w styczniu 2002. przez rząd Thaksina Shinawatry. Lotnisko znajduje się w nisko położonych bagnach, dawniej znany jako Nong Ngu Hao (tajski: หนอง งูเห่า, Bagna Kobry). W roku 2005 nadzór nad budową i zarządzanie została przekazana Airports of Thailand PLC, a firma NBIA została rozwiązana.

Specyfikacja | edytuj kod

Koszt budowy szacuje się na 155 miliardów bahtów (3,8 mld USD). Port lotniczy ma dwa równoległe pasy startowe (60 m szerokości, 4000 m i 3700 m długości) oraz dwie równoległe drogi kołowania[2]. Posiada w sumie 120 miejsc postojowych (51 rękawów i 60 bramek), a pięć z nich może obsługiwać Airbusa A380. W głównym budynku terminala pasażerskiego, o zdolności do obsługi 76 operacji lotniczych na godzinę, znajduje się strefa lotów międzynarodowych i krajowych, choć w różnych części hali. W początkowej fazie będzie w stanie obsługiwać 45 milionów pasażerów, oraz 3 mln ton ładunków rocznie. Nad podziemną stacją kolejową, a przed budynkiem terminalu pasażerskiego znajduje się hotel z 600 pokojami prowadzony przez Accor Group pod marką Novotel. Pomiędzy hotelem lotniska i budynkiem terminalu są dwa 5-piętrowe parkingi o łącznej pojemności 5000 samochodów.

Faza druga lotniska

Długoterminowe plany obejmują cztery pasy startowe oraz dwa główne terminale, dwa terminale satelitarne oraz terminal tanich linii lotniczych. Ich łączna pojemność będzie w stanie obsłużyć ponad 150 milionów pasażerów i 6,4 mln ton ładunków rocznie. Drugi etap rozbudowy lotniska, który polega na budowie budynku satelitarnego na południe od głównego terminalu ma się rozpocząć w ciągu 3-5 lat.

Airports of Thailand PLC (AOT), właściciel i operator lotniska Suvarnabhumi, ogłosiło w dniu 21 lipca 2006, że oddzielny terminal dla tanich przewoźników (LCC) zostanie zbudowane na lotnisku kosztem 600 mln bahtów (15,8 mln USD). Terminal będzie zlokalizowany w pobliżu Pirsu A głównego terminalu. Będzie w stanie obsłużyć ponad 20 mln pasażerów rocznie[3]. Jego koncepcja obsługi będzie wzorowana na terminalach LCC z Kuala Lumpur i Singapuru-Changi. Jednak Port lotniczy Don Mueang jest ponownie w użyciu i jest używany przez niektóre krajowe tanie linie lotnicze i istnieją obawy, czy terminal LCC w Suvarnabhumi będzie potrzebny.

Linie lotnicze i połączenia | edytuj kod

Kierunki rozkładowe | edytuj kod

Czartery | edytuj kod

Cargo | edytuj kod

Transport | edytuj kod

Kolej | edytuj kod

23 sierpnia 2010 został otwarty Suvarnabhumi Airport Link, po wielu latach opóźnienia, kosztem 30 mld bahtów[4]. Airport Rail Link (ARL) jest obsługiwany przez SRTET, spółkę zależną Kolei Tajskich. Linia posiada standardowy rozstaw toru i ma 28,6 km długości i znajduje się w większości na wiadukcie. Biegnie głównie wzdłuż istniejących linii kolejowych oraz równolegle do autostrady nr 7 i Si Rat Expressway. Istnieje krótki odcinek podziemny, w pobliżu terminalu lotniska.

Airport Rail Link kursuje codziennie od 6 do 24. Jedna podróż w obie strony kosztuje od 15 do 45 bahtów lub 150 bahtów na City Line i Express Line. Przejazd pociągiem na linii Express (non-stop do Makksan) i City Line (sześć przystanków do Phaya Thai) zajmuje odpowiednio 15 do 27 minut. Stacja Suvarnabhumi znajduje się w głównym budynku terminalu (poziom B1, dwa piętra poniżej hali przylotów).

Autobus | edytuj kod

Port lotniczy posiada 4 linie AirPort Express łączące go z centrum Bangkoku. Autobusy są klimatyzowane, z dużą przestrzenią bagażową. Podróżni mogą wsiadać do autobusu na pierwszym piętrze terminala. Cztery następujące trasy:

Dodatkowo, 12 tras miejskich klimatyzowanych autobusów obsługiwanych przez Bangkok Mass Transit Authority (BMTA) obsługują lotnisko. Autobusy miejskie oferują tańsze połączenia za 35 bathów, w porównaniu z autobusem ekspresowym. 12 następujących tras:

Samochodem | edytuj kod

Lotnisko posiada 5 głównych dróg dojazdowych. Wśród nich najbardziej dogodną trasą jest autostrada Bangkok Chon Buri (Autostrada nr 7). Innym głównym dojazdem do lotniska jest znajdująca się w prowincji Samut Prakan autostrada z Bang do Bang Pakong.

Taxi | edytuj kod

Taksówki są dostępne na parterze lotniska, na niższym poziomie hali przylotów.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.airportthai.co.th/th/irweb/thai/investor_th.html
  2. Bangkok Post, New Bangkok Airport – Now Aiming For July 2006 Opening
  3. AoT to spend Bt800 billion to upgrade Suvarnabhumi Airport
  4. Airport Link to start commercial operation Aug 23
Kontrola autorytatywna (międzynarodowy port lotniczy):
Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy