Port lotniczy Fukuoka


Na mapach: 33°35′09″N 130°27′02″E/33,585833 130,450556

Port lotniczy Fukuoka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Fukuoka (jap. 福岡空港 Fukuoka kūkō) (IATA: FUK, ICAO: RJFF) – międzynarodowy port lotniczy położony na południowy wschód od centrum Fukuoki. Jest największym portem lotniczym na wyspie Kiusiu, w Japonii.

Lotnisko znajduje się w Hakata-ku, na południowy wschód od centrum miasta. Związane jest z resztą miasta Fukuoka metrem i drogami. Podróż metra z lotniska do dzielnicy biznesowej zajmuje mniej niż dziesięć minut.

Port lotniczy Fukuoka jest czwartym co do wielkości lotniskiem osobowym w Japonii. W 2006 roku obsłużył 18,1 miliona pasażerów, odbyło się 137 tys. startów i lądowań[1].

Jest tylko jeden pas startowy o długości 2800 metrów, a lotnisko jest otoczone terenami mieszkalnymi i podejście przypomina stare lotnisko w Hongkongu Kai Tak.

W połowie lat 90, Delta Air Lines obsługiwała lot non-stop między Fukuoką i Portland. Trasa została usunięta z powodu presji finansowej, Fukuoka stracił pierwsze i jedyne bezpośrednie połączenia do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, Delta i Hawaiian Airlines uruchomi bez przerwy połączenie pomiędzy Fukuoka i Honolulu z Deltą na początku sezonowych usług 28 grudnia 2011 r. oraz z Hawaiian Airlines 17 kwietnia 2012 r. (w oczekiwaniu na zgodę rządu japońskiego).

Schemat Lotniska

Spis treści

Alternatywne lotnisko | edytuj kod

Fukuoka z ambicjami, by stać się centrum dla firm i osób w Azji Wschodniej i byłego burmistrza Pana Hirotaro Yamasaki było, aby Igrzyska Olimpijskie w 2016 odbyły się w Fukuoce i Kiusiu, a ruchu lotniczy przesunąć w głąb lądu lub na sztuczną wyspę, aby pomieścić większy ruch.

Linie lotnicze i połączenia | edytuj kod

Krajowe | edytuj kod

Międzynarodowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Fukuoka Airport Study Commission – Comprehensive Study of Fukuoka Airport.
Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Fukuoka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy