Port lotniczy Hajfa


Na mapach: 32°48′34″N 35°02′35″E/32,809444 35,043056

Port lotniczy Hajfa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Hajfa (hebr. נמל התעופה חיפה, Namal HaTe'ufa Haifa) (IATA: HFA, ICAO: LLHA) – port lotniczy położony w mieście Hajfa w północnym Izraelu. Jest nazywany Portem Lotniczym U. Michaeli.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Lotnisko w Hajfie zostało wybudowane w 1934 przez brytyjskie władze Mandatu Palestyny. Było to pierwsze międzynarodowe lotnisko w Palestynie. Służyło ono brytyjskiej armii oraz iracko-brytyjskiemu przedsiębiorstwu naftowemu APS. W 1936 uruchomiono połączenie pasażerskie z Bejrutem i Cyprem, a w 1938 z Włochami. Podczas II wojny światowej w 1940 zawieszono loty cywilne, a lotnisko przekształcono w bazę Królewskich Sił Powietrznych na Bliskim Wschodzie.

W 1948 nastąpiło ponowne otworzenie lotniska dla lotów pasażerskich. Jako pierwsze, linie lotnicze Cyprus Airways uruchomiły połączenie z Cyprem.

W 1994 lotnisko otrzymało status międzynarodowy, jednak już w 1995 podjęto decyzję o jego sprzedaży. Terenem lotniska interesowały się firmy budowlane oraz przemysł lotniczy, jednakże nigdy nie doszło do sprzedaży. W 1996 izraelskie linie lotnicze Israir Airlines rozpoczęły loty krajowe z Hajfy, podnosząc rangę i zyski lotniska. W następnych latach Royal Wings uruchomił połączenia z Jordanią, a Scorpio z Egiptem. W 1998 otworzono nowy terminal pasażerski.

Linie lotnicze i połączenia | edytuj kod

Port lotniczy obsługuje w większości krajowe loty do Ejlatu, Jerozolimy i Tel Awiwu, oraz międzynarodowe połączenia z Jordanią i Turcją. Istnieją plany rozbudowy lotniska i wydłużenia pasa startowego.

Komunikacja | edytuj kod

Przy lotnisku przebiegają autostrada nr 22 i droga ekspresowa nr 4 (Netiw ha-Asara-Kefar Rosz ha-Nikra).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Porty lotnicze w Izraelu

Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Hajfa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy