Port lotniczy Jomo Kenyatta


Na mapach: 1°19′09″S 36°55′40″E/-1,319167 36,927778

Port lotniczy Jomo Kenyatta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa połączeń

Port lotniczy Jomo Kenyatta – międzynarodowe lotnisko położone 15 km od Nairobi. Jest największym portem lotniczym Kenii i 7. w Afryce. Port został otwarty w 1958. W 2004 obsłużył 3 999 711 pasażerów. Jest to najruchliwszy port lotniczy Afryki Wschodniej i 6. w Afryce. Lotnisko nosi imię po pierwszym premierze Kenii Jomo Kenyatta.

Lotnisko znajduje się w Embakasi, na przedmieściach, na południowy wschód od Nairobi (15 km od centrum miasta). W pobliżu przebiega Autostrada Mombasa, która jest główną drogą łączącą Nairobi i lotnisko. W planach jest uruchomienie połączenia kolejowego[1].

Lotnisko jest głównym węzłem Kenya Airways i Fly540.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Port lotniczy Nairobi-Embakasi został otwarty w maju 1958 przez ostatniego gubernatora Kenii, Evelyn Baring. Lotnisko miało zostać otwarte przez królową Elżbietę, jednak była ona opóźniona w Australii i nie mogła dokonać ceremonii[2].

Później terminal zbudowano po drugiej stronie pasa startowego i lotnisko został przemianowane na Jomo Kenyatta International Airport. Stary terminal jest czasami określany jako Old Embakasi Airport i jest używany przez Kenijskie Siły Powietrzne[3].

Linie lotnicze i połączenia | edytuj kod

Terminal Cargo

Cargo | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "Kenya Broadcasting Corporation: - KBC News"
  2. Nairobi Airports
  3. GroundSupportWorldWide.com – The Creation of an African Aviation Epicenter
Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Jomo Kenyatta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy