Port lotniczy Katowice-Pyrzowice


Na mapach: 50°28′27″N 19°04′48″E/50,474167 19,080000

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Terminal B Stanowiska odpraw w terminalu B

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, od stycznia 2009 roku używający również marki Katowice Airport[2], kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Pyrzowice, około 45 kilometrów na północ od centrum Katowic, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Znajduje się na terenie dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Port lotniczy Katowice dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).

MPL Katowice, używający obecnie marki „Katowice Airport”, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy wsiami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe:

 • 14/32 o długości 1000 metrów
 • 04/22 o długości 1500 metrów
 • 09/27 o długości 1449 metrów

Drogi startowe miały ok. 50 metrów szerokości i pokryte były nawierzchnią bitumiczno-betonową (inne źródła: asfaltowo-bazaltową). Najczęściej używana była droga startowa na kierunku 09/27, prawdopodobnie ze względu na usytuowanie na kierunku wschód-zachód i przewagę wiatrów zachodnich w tym rejonie. Obecnie w tym miejscu wybudowana jest droga startowa lotniska cywilnego.

Do lotniska doprowadzono bocznicę kolejową z Miasteczka Śląskiego oraz Zawiercia. Jako zaplecze zostały wybudowane trzy hangary oraz skład bomb. Obsługa lotniska i piloci zakwaterowani byli w prefabrykowanych drewnianych domkach, rozebranych w latach 1979–1980, oraz barakach.

Lotnisko jako część poligonu doświadczalnego Schendek należało do największych lotnisk niemieckich w latach II wojny światowej. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 20 tys. ha. Początkowo nosiło ono nazwę Tarnowitz, a po śmierci 17 listopada 1941 gen. pilota Ernsta Udeta, asa Luftwaffe, zostało przemianowane na Udetfeld. W pierwszym okresie istnienia służyło ono przede wszystkim obronie przeciwlotniczej Górnego Śląska. Pełniło ono także funkcję lotniska etapowego dla samolotów transportowych, latających z zaopatrzeniem na front wschodni.

Do utworzenia tu lotniska doświadczalnego przyczynił się niemiecki konstruktor H.G. Moeller, pracujący w zawierciańskich fabrykach zbrojeniowych. Lotnisko zostało wyposażone w urządzenia obsługujące pionierskie myśliwce z napędem rakietowym Messerschmitt Me 163 Komet wersje A i B, powołano tu także szkołę pilotażu tych samolotów. Z jej absolwentów utworzono dwie eskadry samolotów Messerschmitt Me 163 oraz zaczątek trzeciej. Z bazy korzystali także kadeci ze szkół lotniczych z Rudnik oraz Częstochowy. Z lotniska realizowano także loty bojowe nad Warszawę w czasie powstania warszawskiego. Na lotnisku przeprowadzano także próby z granatnikiem Panzerschreck.

18 stycznia 1945 roku Niemcy opuścili lotnisko bez walki. Częściowo zaminowali je oraz zniszczyli pas startowy poprzez detonację ładunków wybuchowych ułożonych na pasach startowych. Lotnisko zostało zajęte 23 stycznia 1945 roku i odbudowanie przez lotnictwo radzieckie. Zlikwidowali oni częściowo drogi startowe 14/32 i 04/22 (pozostałości widoczne są do dziś w północno-wschodniej części lotniska). Wzdłuż drogi startowej 09/27 zbudowali ziemny awaryjny pas startowy oraz zasypali leje po bombach i ładunkach wybuchowych. Ślady po lejach, ze względu na odmienną kolorystykę roślinności, widać było z powietrza do czasu kiedy w 2015 roku wybudowano nową drogę startową.

W 1948 roku lotnisko zostało przejęte przez polskie Wojska Lotnicze z przeznaczeniem na lotnisko zapasowe. W latach 1949–1951 lotnisko zostało przystosowane do potrzeb samolotów odrzutowych. W 1951 roku zlokalizowano tu 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK, wyposażony w samoloty odrzutowe MiG-19 (później MiG-21). Pułk został rozwiązany w 1987 roku. W jego miejsce powołano 1 batalion zabezpieczenia oraz Bazę Statków Powietrznych, której zadaniem była likwidacja zbędnych dla wojska samolotów. W latach 90 XX w. na lotnisku stacjonowała 2 eskadra 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego ze Wrocławia – Strachowic. Ostatni lot wojskowego samolotu z lotniska (był to MIG-21) miał miejsce w maju 1999 roku, a w grudniu tego roku rozwiązano Bazę Statków Powietrznych.

W 1964 roku oddano na lotnisku nowy pas startowy, z którego odbył się pierwszy lot samolotu pasażerskiego. Regularne loty zainaugurowano 6 października 1966 roku, kiedy PLL „LOT” uruchomił połączenie z Warszawą. W 1969 roku, na udostępnionej przez wojsko 11-hektarowej działce, zbudowano pierwszy terminal pasażerski. Przez następnych kilka lat loty pasażerskie korzystały z infrastruktury wojskowej. Koegzystencja ta trwała do początku 2000 roku (równolegle funkcjonowało lotnisko cywilne i wojskowe), po czym lotnisko przeszło pod zarząd cywilny. 1 maja 1994 roku otwarto Przejście graniczne Katowice-Pyrzowice i GPK SG w Katowicach-Pyrzowicach (przekształcona na PSG w Katowicach-Pyrzowicach), kiedy to pyrzowickie lotnisko uzyskało status międzynarodowego portu lotniczego[4]. Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko również używa umiędzynarodowionej anglojęzycznej marki Katowice Airport.

W 2005 roku w Pyrzowicach wylądował największy i najcięższy samolot transportowy świata – sześciosilnikowy An-225 Mrija. W czerwcu 2011 roku na lotnisku wylądowały 2 towarowe Boeingi 747 400 BCF w celu wykonania lotu do Buenos Aires z ładunkiem 160 t, a w końcu września 2011 roku na lotnisku po raz pierwszy pojawił się Boeing 747-400 w wersji pasażerskiej z 430 pasażerami na pokładzie.

28 maja 2015 roku w Katowicach oddano do użytku nową drogę startową. Liczy ona 3200 m długości oraz 45 metrów szerokości (dodatkowo istnieją dwa 7,5-metrowe pobocza)[5]. Pierwszym samolotem, który wystartował z nowego pasa startowego był rejs Wizz Air do Londynu-Luton o godzinie 6:10. Ostatnim samolotem lądującym na starej drodze startowej (2800 m) był o godz. 0.36 rejs Wizzaira z Doncaster[6].

20 października 2019 otwarto nową wieżę kontroli lotów. Wieża ma 46 metrów wysokości i na dzień otwarcia była najwyższą wieżą kontroli lotów w Polsce. Sala operacyjna mieści się na wysokości 41 metrów i jest podobna do zainstalowanej na lotnisku w krakowskich Balicach[7]

Charakterystyka | edytuj kod

Poczekalnia w terminalu A przed renowacją Airbus A320 Wizz Air głównej linii operującej z Pyrzowic, gotowy do kołowania Iljuszyn Ił-76TD podczas kołowania na lotnisku w Pyrzowicach

Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie. W obszarze ciążenia tego portu lotniczego mieszka około 11 milionów osób, w tym mieszkańcy spoza województwa śląskiego: okolic Opola, Łodzi, Krakowa, czeskiej Ostrawy.

Terminale | edytuj kod

Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 29200 m² i przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie[3] (przepustowość godzinowa: 1170 pasażerów). Otwarcie części ogólnodostępnej i strefy przylotów terminalu B odbyło się 9 lipca 2007 roku, strefy odlotów – 30 lipca 2007 roku. Aktualnie (stan na 05.2020) terminal jest w trakcie rozbudowy. Najnowszy terminal C przeznaczony tylko do przylotów został otwarty 18 czerwca 2015 roku[8].

Port lotniczy posiada jeden terminal cargo. Jego powierzchnia wynosi 5378 m². Użytkownikami terminalu są m.in. DHL, Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, TNT Express i UPS. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce w Polsce po warszawskim im. F. Chopina. Według statystyk ULC przewieziono 3856 ton w 2004, 5618 ton w 2005, 6113 ton w 2006, 7782 ton w 2007[9], a w 2018 roku 18543 ton.

Wyposażenie techniczne | edytuj kod

W porcie lotniczym Katowice Airport w użytku jest system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System) THALES 420[10]. Jest to urządzenie kategorii pierwszej, czyli prowadzące od granicy zasięgu do wysokości 60 m (200 stóp) nad płaszczyzną drogi startowej przy widzialności (RVR – runway visual range) 800 m (2400 stóp). Koszt inwestycji zrealizowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej wyniósł 3 mln zł.

Podstawowe dane techniczne pyrzowickiego ILS[10]:

 • Zasięg (pokrycie) ILS dla odbioru kierunku lądowania wynosi 18 NM.
 • System składa się z dwóch zespołów urządzeń:
  • Nadajnik kierunku: Localizer (LLZ); Marka i parametry urządzenia: THALES 421; częstotliwość pracy 109.9 MHz, moc 25 W
  • Nadajnik ścieżki schodzenia: Glide Path (GP); Marka i parametry urządzenia: THALES 422; częstotliwość pracy 333,8 MHz, moc 2 W
 • Dodatkowo zestaw ILS jest uzupełniony o radiolatarnię DME do pomiaru odległości. Marka i parametry urządzenia: THALES 415; częstotliwość pracy 997 MHz, moc 100 W.
 • Lotnisko posiada również dwie radiolatarnie NDB – dalszą: „KTC” 285 kHz i bliższą: „KTW” 326 kHz.

Baza operacyjna | edytuj kod

W Pyrzowicach bazę operacyjną przez cały rok mają samoloty sześciu linii: Blue Panorama Airlines, Enter Air, Ryanair Sun, Smartwings, Smartwings Poland i Wizz Air. LOT posiada bazę w Katowicach w sezonie letnim.

Połączenia drogowe i kolejowe | edytuj kod

Liczba miejsc postojowych na położonym najbliżej terminali pasażerskich parkingu wynosi 1210[3].

Bezpośrednio do portu prowadzi droga wojewódzka nr 913. W pobliżu istnieją bezkolizyjne węzły Pyrzowice-Lotnisko, który łączy drogę 913 z drogą ekspresową S1 i portem, oraz Pyrzowice, który łączy autostradę A1 z drogą S1. Droga wojewódzka 913 krzyżuje się także z drogą krajową nr 78 łączącą województwo świętokrzyskie z granicą polsko-czeską w Chałupkach.

Autostrada A1 obecnie umożliwia szybkie dotarcie do portu lotniczego z południa województwa śląskiego, z Częstochowy oraz z Czech, ponadto w Gliwicach krzyżuje się z autostradą A4 (łączącą wschód i zachód południowej części Polski).

Kursują tu bezpośrednie połączenia autobusowe między innymi z Katowic, Krakowa, Gliwic, Częstochowy i Ostrawy.

Większość linii autobusowych docierających na lotnisko obsługuje PKM Świerklaniec na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

W listopadzie 2018 roku podpisano umowę, w ramach której zrealizowany zostanie projekt, który połączy autostradę A1, lotnisko w Pyrzowicach, a niebawem także Polskę ze Słowacją[11].

Metropolitalne linie lotniskowe

AP1, AP2, AP3 i AP4 – takie oznaczenie mają metropolitalne linie lotniskowe, łączące główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Organizatorem ich jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. Autobusy rozpoczęły regularnie kursować na trasach w czwartym kwartale 2018 roku[12]. Ich kursowanie zostało zawieszone wiosną 2020 r. w następstwie pandemii.

Do lotniska dojeżdżają z Bytomia autobusy linii 17 i 85, a także ze Świerklańca, Tarnowskich Gór i Siewierza linii 738. Prócz tego w pojedynczych kursach dojeżdża autobus 53 z Piekar Śląskich oraz w dni nauki szkolnej autobus 717. Podróż tymi liniami można odbyć na podstawie zwykłych biletów ZTM - w odróżnieniu od linii AP1, AP2, AP3 i AP4, w których obowiązuje podwyższona opłata.

Kolej | edytuj kod

Lotnisko w Pyrzowicach znajduje się nieopodal linii kolejowej 182 łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Linia ta zostanie zrewitalizowana i zelektryfikowana, co umożliwi dojazd koleją na lotnisko od strony Zawiercia (z Katowic przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Łazy lub Zawiercie), a także od strony Tarnowskich Gór (z Katowic przez Chorzów Miasto, Bytom i Tarnowskie Góry). Ukończenie prac planowane jest w 2022 roku[13].

Linie lotnicze i kierunki lotów | edytuj kod

Kierunki lotów regularnych | edytuj kod

(nie zawiera lotów czarterowych)

Katowice-PyrzowiceAlesundAlgheroAmsterdamAtenyBarcelona-El PratBergenBirminghamBoloniaBrindisiBristolCastellónChaniaCorkChersońDoncaster/SheffieldDortmundDublinEdynburgEindhovenFrankfurtGöteborgHeraklionKijów-ŻulianyKijów-BoryspolKolonia/BonnKorfuKutaisiLarnakaLiverpoolLondyn-LutonLondyn-StanstedMalmöMediolan-BergamoManchesterMonachiumOdessaOslo-TorpPafosRzym-CiampinoSalonikiSplitStavangerSztokholm-SkavstaWarszawa-Chopin↙ TeneryfaReykjavík-KeflavikKataniaMaltaPodgoricaCharkówLwówMalagaBurgasSantanderGazipaşaRodosIzmirAntalya Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice w Europie i na Wyspach Kanaryjskich Ejlat-OwdaTel Awiw-Ben GurionAbu Zabi Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice w Azji

Kierunki lotów cargo | edytuj kod

Katowice-PyrzowiceKijów-BoryspolKolonia/BonnLiègeLipsk/HalleParyż-Charles de GaulleStuttgartWarszawa Kierunki lotów CARGO z lotniska Katowice-Pyrzowice

Kierunki lotów czarterowych | edytuj kod

Katowice-PyrzowiceBurgasWarnaDubrownikErcanPafosPodgoricaAraxosAtenyChaniaHeraklionKawalaKefaloniaKorfuKosRodosSalonikiSamosZakintosBatumiAlicanteBarcelona-El PratBarcelona-GironaIbizaMajorkaMalagaTel Awiw-Ben GurionFaroAntalyaBodrumDalamanIzmirLamezia TermeOlbiaReggio Calabria Kierunki lotów czarterowych do Europy z lotniska Katowice-Pyrzowice SalHurghadaMarsa AlamSzarm el-SzejkTabaFuerteventuraGran CanariaLanzaroteTeneryfa-PołudnieAgadirMaderaDżerbaEnfidhaMonastyrMombasa Kierunki lotów czarterowych do Afryki z lotniska Katowice-Pyrzowice

Statystyki ruchu | edytuj kod

Katowice Airport jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2003 roku na lotnisku zaczęły operować tanie linie lotnicze. Dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacząco wzrosła. Liczba pasażerów wzrosła z 257 tys. w 2003 roku do 1,08 mln w 2005 roku. Do 2009 roku liczba pasażerów rosła najszybciej spośród wszystkich polskich portów. Spowolnienie gospodarcze w 2009 roku spowodowało zatrzymanie tej tendencji. Po warszawskim Okęciu, lotnisko w Pyrzowicach ma największą ilość połączeń czarterowych. Najwięcej samolotów z MPL Katowice jest odprawianych przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air. 8 października 2008 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło dwumilionowego pasażera w jednym roku.

W 2014 roku, odprawiono w Katowice Airport 2 695 732 pasażerów, w ramach ruchu czarterowego odprawiono 985 827 osób oraz odprawiono 16,5 tysiąca ton frachtu lotniczego[39]. 21 grudnia 2015 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło trzymilionowego pasażera w jednym roku.

1996-2018 | edytuj kod

2020 | edytuj kod

Rozwój portu | edytuj kod

Od 2010 r. trwa rozbudowa infrastruktury lotniska, obejmującej rozbudowę terminali, rozbudowę płyty postojowej, wybudowano nową, 3200-metrową drogę startową, równoległą do dawnej 2800-metrowej. Po zbudowaniu kosztem 101 mln zł nowej drogi startowej, stara zmieniła zastosowanie na drogę kołowania. Inwestycja pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej” kosztować będzie 416 mln zł (przy dofinansowaniu ze środków UE w wysokości ponad 157 mln zł), a jej zakończenie planowane jest na rok 2014[40]. Realizacja tej inwestycji przyniesie w efekcie powstanie ponad 357 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych oraz przebudowę 156,5 tys. m. kw. starych.

26 czerwca 2013 roku zakończyła się trwająca od czerwca 2011 r. budowa nowej płyty postojowej z 15 stanowiskami o powierzchni ponad 110 tys. m². Zmodernizowano także drogi kołowania umożliwiające poruszanie się szerokokadłubowym samolotom wielkości Boeinga 747[41]. Od października 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. przewidziana była rozbudowa bagażowni. Wymieniony został cały system przesyłu bagażu ze stanowisk odprawy biletowo-bagażowej do bagażowni, której powierzchnia po zakończeniu rozbudowy wzrosła dwukrotnie. Zainstalowane były nowe taśmociągi i skanery do kontroli bagażu. Inwestycję zrealizował konsorcjum firm Hochtief Polska oraz Dimark SA[42].

Zakończono także budowę hali odbioru bagażu. Nowa hala przylotów została wybudowana na zachód od terminalu pasażerskiego B wzdłuż zachodnich stanowisk płyty postojowej nr 1. Jest to jednokondygnacyjny obiekt o kubaturze ok. 48 300 metrów sześciennych, długości ok. 160 metrów i wysokości prawie 8 metrów. Bryła budowli architektonicznie nawiązuje do oddanej w czerwcu 2012 roku rozbudowanej części terminalu pasażerskiego A. Nowe powierzchnie w terminalach A i B uwolnione dzięki przeniesieniu do nowej hali obsługi wszystkich pasażerów przylatujących do Pyrzowic zostaną wykorzystane do powiększenia stref odlotów w wymienionych częściach terminali, co także wpłynie na wzrost komfortu obsługi pasażerów odlatujących. r[8].

Prowadząca również była przebudowa terminalu A (non-Schengen) polegająca na przekształceniu hali przylotów na halę odlotów, która zostanie połączona ze starą częścią. W wyniku przebudowy wielokrotnie wzrośnie powierzchnia hali odlotów. Na czas przebudowy w terminalu A czynne są tylko stanowiska check-in natomiast kontrola bezpieczeństwa zarówno pasażerów poruszających się w strefie schengen, jak i lecących poza jej granice odbywa się w Terminalu B którego infrastruktura została tymczasowo dostosowana do dwóch typów ruchu (schengen i non-schengen). Zakończenie przebudowy planowane na wiosnę 2016. 13 marca 2017 roku rozpoczęto budowę wieży kontroli lotów o wysokości 46 metrów[43].

Aktualnie prowadzona jest przebudowa terminalu pasażerskiego B, dzięki jego modernizacji roczna przepustowość lotniska zwiększy się z 6mln pasażerów do 8mln. Od kwietnia terminal został całkowicie wyłączony z użytku, aktualnie ruch wylotowy odbywa się z terminalu A oraz terminalu tymczasowego T, który powstał na skutek przekształcenia dawnego terminalu towarowego Cargo 1. Dzięki przebudowie terminalu B uzyskamy dodatkowe 10 stanowisk nadania bagażu(check-in), 2 stanowiska kontroli bezpieczeństwa, a także dodatkowe 6 geate'ów umieszczonych na 3 zewnętrznych klatkach schodowych. Ciekawą zmianą było przesunięcie fasady terminalu o 17 metrów, aby zrównać remontowany terminal z oddanym do użytku w 2015 roku terminalem C. Po modernizacji terminal zyska wygląd podobny do tego jako znamy już z pozostałych dwóch terminali A oraz C. Prace te planowo zakończą się w II kwartale 2021 roku

Incydenty i awaryjne lądowania | edytuj kod

 • 27 października 2007 roku Boeing 737, wyczarterowany przez ONZ, zniszczył część świateł podczas zbyt niskiego podejścia do lądowania. Bez ofiar i rannych.
 • 12 marca 2013 roku Boeing 737 linii Travel Service, lot 7137, wyjechał poza pas startowy podczas lądowania w opadach śniegu. 176 pasażerów i 6 członków załogi bez ofiar i rannych.
 • 5 lipca 2014 roku samolot Bombardier CRJ-700 linii lotniczej Lufthansa CityLine wylądował na będącym w budowie nowym pasie startowym. Bez ofiar i rannych.
 • 6 czerwca 2015 roku w Boeingu 737-800 linii Travel Service podczas startu pękła opona. Samolot miał lecieć z Katowic na Korfu. 195 osób na pokładzie bez ofiar i rannych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. https://www.katowice-airport.com/pl/lotnisko/statystyki-roczne
 2. TomaszT. Głogowski TomaszT., Pyrzowice to teraz Airport Katowice. Z logo, Wyborcza.pl, 7 stycznia 2009 [dostęp 2009-10-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-15]  (pol.).
 3. a b c Terminal przylotowy | Blog Katowice Airport, blog.katowice-airport.com [dostęp 2020-07-09]  (pol.).
 4. Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach (pol.). W: Śląski Oddział Straży Granicznej – PSG w Katowicach-Pyrzowicach [on-line]. slaski.strazgraniczna.pl, 2016-09-22. [dostęp 2017-01-14].
 5. Pyrzowice: Pierwsze loty z nowego pasa (pol.). RynekInfarstruktury.pl, 2015-05-28. [dostęp 2017-05-27].
 6. Na lotnisku Katowice oddano do użytku nową drogę startową, Onet.pl, 25 lipca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-05-28] .
 7. Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach jest najwyższa w Polsce. Zaczął się shadow mode | Dziennik Zachodni, dziennikzachodni.pl [dostęp 2019-11-19]  (pol.).
 8. a b Altair Agencja Lotnicza.
 9. a b „Liczba obsłużonych pasażerów i przesyłek oraz wykonanych operacji lotniczych w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych w latach 2004–2007”. Urząd Lotnictwa Cywilnego 15 stycznia 2007. Dział: Statystyki. Link sprawdzony 2007-01-16.
 10. a b Nowy ILS w MPL Katowice (pol.). www.katowice-airport.com, 2008-11-07. [dostęp 2009-10-06].
 11. Ekspresowo i bezpiecznie do Pyrzowic – Katowice informacje, mojekatowice.pl [dostęp 2018-11-27] .
 12. Autobus na lotnisko. KZK GOP ogłosił przetarg – Katowice informacje, mojekatowice.pl [dostęp 2018-11-27] .
 13. Pociągi do Pyrzowic pojadą przez Bytom i Zawiercie (pol.). KurierKolejowy.pl, 2017-05-22. [dostęp 2017-05-27].
 14. Air Cairo, www.flyaircairo.com [dostęp 2018-07-05] .
 15. a b c d e f Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-14] .
 16. Booking – SunExpress, www.sunexpress.com [dostęp 2018-07-05]  (ang.).
 17. https://booking.ellinair.com/FlightBooking/Search?sid=bb4dbba6-e2c4-41e8-8f49-43c4a1422573, booking.ellinair.com [dostęp 2019-04-08] .goły link w tytule
 18. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 19. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 20. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 21. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 22. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 23. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 24. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 25. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 26. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 27. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 28. Pasazer.com: Ryanair: Z Katowic polecimy do Aten, Pasazer.com [dostęp 2017-01-31] .
 29. Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-21] .
 30. Katowice: Nie będzie lotów do Turynu, Ellinair wznowi loty do Salonik, Pasazer.com [dostęp 2019-03-09] .
 31. Smartwings przejmie polskie połączenia Travel Service – Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2018-07-05] .
 32. https://www.pasazer.com/news/43867/wizz,air,z,katowic,do,abu,dhabi.html
 33. AnnaA. Żuchlińska AnnaA., Wizz Air: Z Katowic do Liverpoolu, pasazer.com [dostęp 2016-01-21]  (pol.).
 34. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Splitu, Pasazer.com [dostęp 2017-03-09] .
 35. a b c PawełP. Cybulak PawełP., Wizz Air: Cztery nowe kierunki z Katowic, pasazer.com [dostęp 2016-09-06]  (pol.).
 36. DominikD. Sipiński DominikD., Wizz Air poleci z Katowic na Kanary, pasazer.com [dostęp 2016-04-20]  (pol.).
 37. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Castellon, Pasazer.com [dostęp 2019-02-25] .
 38. PawełP. Cybulak PawełP., Wizz Air: Z Katowic do Santander i Alesund, Pasazer.com, 14 marca 2019 .
 39. Najlepszy rok w historii Katowice Airport. 2015-01-05. [dostęp 2016-04-26].
 40. Karbowski Adam: Rozbudowa infrastruktury lotniczej w Polsce, w: „Budownictwo, technologie, architektura”. Nr 4 (48)/2009, s. 37–39, ISSN 1644-745X.
 41. Zakończenie budowy nowej płyty postojowej. [dostęp 2013-06-26].
 42. Pyrzowice: rozbudowa bagażowni, możliwe utrudnienia, Onet.pl, 30 września 2013 [dostęp 2013-09-30] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-03] .
 43. Dorota Niećko: Nowa wieża w Pyrzowicach.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Katowice-Pyrzowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy