Port morski Elbląg


Na mapach: 54°10′N 19°23′E/54,166667 19,383333

Port morski Elbląg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Port morski w Elblągu, 2010

Port morski Elblągport morski w woj. warmińsko-mazurskim, w Elblągu, położony na Żuławach Wiślanych, nad rzeką Elbląg, w odległości 6 km od jej ujścia do Zalewu Wiślanego[2].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Teren portu obejmuje powierzchnię 470 ha[2]. Granice portu zostały określone w 2013 roku[3].

Obszar rzeki Elbląg do granic portu ma status morskich wód wewnętrznych.

Przystanie jachtowe w Porcie Elbląg:

 • Jachtklub Wodnik
 • przystań jachtowa Harcerski Ośrodek Wodny Bryza
 • Ognisko Sportów Wodnych Fala
 • przystań kajakowa Energetyk

Historia | edytuj kod

W średniowieczu historia portu w Elblągu była związana ze Związkiem Hanzeatyckim, z którym wymiana stanowiła 90% globalnych obrotów. Największy historyczny obrót towarowy portu odnotowano w 1936 roku - pół miliona ton w wyniku poprawy koniunktury w III Rzeszy. Po drugiej wojnie światowej i po przejęciu Elbląga przez Polskę, ze względu na uwarunkowania polityczne port nie wrócił już do swej dawnej roli portu morskiego[4]. Formalnie, dopiero w 1952 roku, ustanowiono port morski [5].

W czerwcu 2015 roku władze Zarządu Portu Morskiego w Elblągu zaprezentowały strategię, w której określono trzy specjalizacje: zalewowa i śródlądowa turystyka wodna, wymiana towarowa z obwodem kaliningradzkim oraz morskie i śródlądowe przewozy dedykowane. W strategii zawarto również program inwestycyjny dla elbląskiego portu, którego łączną wartość określono na ponad 1 mld zł. Wśród niezbędnych inwestycji wskazano: budowę kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, przebudowę wejścia do portu, budowę bocznicy kolejowej oraz terminalu przeładunkowego, budowę nowego mostu na rzece Elbląg w Nowakowie, rozbudowę terminalu przeładunkowego przy ul. Radomskiej wraz z instalacją suwnicy oraz budowę obrotnicy dla statków przy wejściu z rzeki Elbląg do Kanału Jagiellońskiego. Jako przewidywany termin realizacji wymienionych inwestycji wskazano rok 2020[6][7].

Największą szansę rozwoju elbląskiego portu upatruje się w przekopie Mierzei Wiślanej, co pozwoliłoby uniknąć żeglugi przez Cieśninę Pilawską, kontrolowaną przez władze rosyjskie.

Instytucje w Porcie Elbląg | edytuj kod

 • Zarząd Portu Morskiego w Elblągu
 • Kapitanat Portu Elbląg
 • Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu
 • Morski Oddział Straży Granicznej w Elblągu
 • Urząd Celny w Elblągu
 • Hanza Shipping – agencja morska

Ruch graniczny w porcie odbywa się poprzez morskie przejście graniczne Elbląg.

Infrastruktura portowa | edytuj kod

Łączna długość nabrzeży w porcie Elbląg wynosi 2,5 km, w tym 0,3 km nabrzeża pasażerskiego. W porcie znajduje się 5 basenów, stocznia remontowa, suwnica o udźwigu 150 ton, obrotnica statków o długości 120 metrów, bocznica kolejowa oraz terminale przeładunkowy i pasażerski[2].

Działalność | edytuj kod

W listopadzie 2007 Zarząd Portu Morskiego w Elblągu, wraz z władzami miasta zainicjował projekt Bałtycka Ukraina, który w swoim założeniu przewiduje m.in. budowę w Elblągu ukraińskiego kompleksu portowego. Inicjatywa nie wyszła ostatecznie poza fazę planów.
W 2008 roku Urząd Morski w Gdyni zanotował 14 zawinięć jednostek, które z Morza Bałtyckiego przez Cieśninę Piławską, dotarły do portu w Elblągu. Statki wykonały rejsy na trasach do europejskich miast: Antwerpii, Gdańska, Hamburga oraz Kaliningradu. Ruch towarowy w porcie Elbląg obsłużyły dwie jednostki: MV Tanais oraz MV Barbara D[8]. W 2010 przywrócono żeglugę pasażerską między portami: Elbląg-Krynica Morska-Elbląg, którą obsługiwał statek MS Anita[9].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Główny Urząd Statystyczny – port.elblag.pl – Przeładunki
 2. a b c Dane ogólne – Strona internetowa Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.
 3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. ws. ustalenia granicy portu morskiego w Elblągu od strony lądu (Dz.U. z 2013 r. poz. 656).
 4. Historia portu, www.port.elblag.pl [dostęp 2021-01-20]  (pol.).
 5. Rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 16 lutego 1952 r. (Dz.U. z 1952 r. nr 18, poz. 111).
 6. W jakim kierunku pójdzie port w Elblągu? W jego strategii określono trzy specjalizacje – info.elblag.pl, info.elblag.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
 7. STRATEGIA ROZWOJU PORTU MORSKIEGO W ELBLĄGU, 2015 [dostęp 2021-01-20] .
 8. info.elblag.pl: Kontrowersyjny raport zamiast odpowiedzi przyniósł wiele pytań.
 9. Nie stój w korkach! Z Elbląga do Krynicy Morskiej popłyniesz w dwie strony już za 35 złotych - Dziennik Elbląski, dziennikelblaski.pl [dostęp 2021-01-20] .
 10. Port Morski – Zarząd Portu Morskiego sp. z o.o.
 11. Przeładunki: Port Elbląg- reaktywacja – Gospodarka morska.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Porty i przystanie morskie województwa warmińsko-mazurskiego

Na podstawie artykułu: "Port morski Elbląg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy