Portal:Architektura/Artykuł miesiąca


Portal:Architektura/Artykuł miesiąca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Portal:Architektura Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Kwiecień 2008 | edytuj kod

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Jest typem zamku miejskiego od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i będącego zarazem najsilniejszym elementem jego obwarowań. Pełnił także rolę śląskiej warowni granicznej, strzegąc granicy dzielnicowej i państwowej na Białej.

Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i przekształcał się on coraz bardziej w rezydencję szlachecką, stanowiąc od 1572 r. centrum administracyjno-gospodarcze państwa bielskiego (od 1752 r. Księstwo Bielskie) oraz siedzibę jego właścicieli. Na skutek licznych przebudów zatarte zostały jego dawne cechy stylowe. Ostatnia z nich miała miejsce w latach 1855-1864 (wtedy powstała m.in. eklektyczna fasada zwrócona ku pl. Bolesława Chrobrego).

Przeczytaj cały artykuł | Archiwum

Marzec 2008 | edytuj kod

Burj Dubaj w budowie

Burj Dubai (ar. برج دبي trl. Burğ Dubayy, trb. Burdż Dubaj pol. "Wieża Dubajska") – wieżowiec budowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Wysokość budynku utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy, choć nieoficjalnie szacuje się, że wynosić będzie 808 lub 818 metrów, ale, według budowniczych, może ulec zmianie, jeśli zajdzie taka potrzeba (tytuł najwyższego budynku zostanie zagrożony przez konkurentów). Nieznana jest liczba kondygnacji, choć oczekuje się, że budynek będzie posiadał od 160 do 189 pięter (na drugą z liczb wskazują zdjęcia panelu sterującego windy na oficjalnej stronie wieży). Budowa rozpoczęła się 15 kwietnia 2005 roku. Obecnie (choć nieukończony) jest najwyższym wieżowcem na świecie (tytuł ten odebrał 21 lipca 2007 Taipei 101, położonemu w stolicy Tajwanu drapaczowi o wysokości 509,2 metrów).

Przeczytaj cały artykuł

Luty 2008 | edytuj kod

Katedra w Magdeburgu

Katedra p.w. Św. Katarzyny i Św. Maurycego w Magdeburgu (niem. Dom zu Magdeburg St. Mauritius und Katharina) - wczesnogotycka katedra, znajdująca się w Magdeburgu.

Zbudowany niemal w całości z kamienia zespół katedralny tworzy katedra i przylegający od południa zespół zabudowań monasterium kanonickiego, skupiony wokół czworobocznego wirydarza. Katedra to gotycka trójnawowa bazylika, orientowana, składa się z wielobocznie zamkniętego dwuprzęsłowego prezbiterium z obejściem, ponad którym znajduje się empora - korytarz biskupi, transeptem i pięcioprzęsłowym korpusem nawowym zamkniętym masywem wieżowym.

Przeczytaj cały artykuł... 

Styczeń 2008 | edytuj kod

Plan Twierdzy Zamość z 2 połowy XVII w.

Twierdza Zamośćfortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 15791618 na polecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swojej historii przeszła 5 oblężeń. Pierwszym z nich była obrona przed wojskami kozacko-tatarskimi w czasie powstania Chmielnickiego. Kolejne to oblężenie szwedzkie z 1656 i wojsk Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich w 1809 roku. Najdłuższym, trwającym aż 10 miesięcy, było rosyjskie oblężenie w 1813 roku. Po raz ostatni Zamość bronił się w czasie powstania listopadowego, kiedy to jako ostatni punkt oporu uległ Rosjanom. Forteca została zdobyta szturmem tylko raz, przez wojska polskie, w 1809 r. Zlikwidowana została w 1866 roku.

Przeczytaj cały artykuł... 

Na podstawie artykułu: "Portal:Architektura/Artykuł miesiąca" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy