Portal:Astronomia/Sylwetka


Portal:Astronomia/Sylwetka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Portal:Astronomia Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej stronie znajdują się odnośniki do skrótów biografii, które znalazły się lub mają się znaleźć w ramce Sylwetka badacza na stronie portalu astronomicznego. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić któryś z czerwonych linków w kalendarzu poniżej, wpisz na odpowiedniej stronie wstęp (lub fragment wstępu) wybranego artykułu.

Aktualny artykuł | edytuj kod

William Cranch Bond

William Cranch Bond (ur. 9 września 1789 w Falmouth (Maine), zm. 29 stycznia 1859 w Cambridge (Massachusetts)) – amerykański astronom i wynalazca.

Był samoukiem. Astronomią zainteresował się po obejrzeniu zaćmienia Słońca w 1806 roku. W 1838 wybudował obserwatorium Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. W 1840 roku został mianowany pierwszym astronomem-obserwatorem w Harvard College. Od 1847 był pierwszym dyrektorem Harvard College Observatory. W 1850 roku wykonał pierwszy rozpoznawalny dagerotyp Księżyca oraz Wegi, a w 1857 pierwszą fotografię Księżyca. Odkrywca, wspólnie z synem G. Philipsem (1825–1865) Hyperiona – ósmego satelity Saturna (1848) oraz wewnętrznego pierścienia, zwanego pierścieniem C lub pierścieniem krepowym. Niezależnie odkrył wiele komet.

przeczytaj cały artykuł | poprzednie sylwetki...


Artykuły na kolejne miesiące | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Portal:Astronomia/Sylwetka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy