Portal:Fantastyka


Portal:Fantastyka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Edytuj zawartość portalu

Wybrany artykuł

Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, zwana potocznie Nagrodą Zajdla lub Zajdlem – polska coroczna nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez uczestników konwentu Polcon najlepszym polskim utworom literackim wydanym w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie i wręczenie nagród odbywa się co roku, podczas Polconu.

Nagroda Fandomu Polskiego ma swój początek w powołanej na spotkaniu klubów fantastyki w 1984 roku w Łodzi nagrodzie Sfinks. W 1985 w Świnoujściu ustalono, że nagroda przyznawana będzie na każdym Polconie. Pierwszym laureatem został Janusz A. Zajdel za powieść Paradyzja. Zajdel zmarł 19 lipca 1985 i po jego śmierci, decyzją klubów, Nagroda otrzymała swoją obecną nazwę. Wręczana jest zazwyczaj przez Jadwigę Zajdel, wdowę po pisarzu, która objęła nad nią honorowy patronat.

Czytaj więcej...

Wybrana grafika

Okładka książki Księżniczka Marsa autorstwa Edgara Rice'a Burroughsa z amerykańskiego wydania

Wybrany cytat

Co by się z nami stało, gdybyśmy naprawdę mogli współczuć innym, z nimi czuć, za nich cierpieć? To, że ludzkie boleści, strachy, cierpienia rozpadają się ze śmiercią osobni­czą, że nic nie pozostaje po wzlotach, upadkach, orgaz­mach i torturach, jest godnym pochwały darem ewolu­cji, która upodobniła nas do zwierząt. Gdyby po każ­dym nieszczęśliwym, umęczonym pozostawał choć jeden atom jego uczuć, gdyby tak rosło dziedzictwo po­koleń, gdyby choć skra mogła przeniknąć z człowieka do człowieka, świat byłby pełen ryku przemocą wy­dartego z kiszek. Stanisław Lem, „Głos Pana

Wybrana biografia

Anna Dorota Brzezińska (ur. 8 czerwca 1971 w Opolu) – polska pisarka fantasy.

Absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Była współwłaścicielką Agencji Wydawniczej Runa. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

W Internecie używa pseudonimu Sigrid. Wyszła za mąż za Grzegorza Wiśniewskiego. Mieszka w Warszawie.

Debiutowała w roku 1998 opowiadaniem A kochał ją, że strach, opublikowanym w „Magii i Mieczu”, za które otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodę tę otrzymała również za powieść Żmijowa harfa i za opowiadanie Wody głębokie jak niebo. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce (wydanych w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny). W kwietniu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo, zawierający siedem utworów, których akcja rozgrywa się w krainie wzorowanej na renesansowej Italii.

Czytaj więcej...

Wybrana postać

Palpatine, Imperator Sheev Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z głównych antagonistów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

Po raz pierwszy, epizodycznie, Palpatine pojawia się w filmie Imperium kontratakuje, odgrywany przez aktorkę Elaine Baker (głosu użycza mu Clive Revill). Niemniej był zapowiedziany już w części IV (pierwsza według daty wydania) jako ten, który rozwiązał Senat. Począwszy od Powrotu Jedi postać tę odgrywa Ian McDiarmid.

Na potrzeby przygotowanego w 2004 roku wydania DVD Imperium kontratakuje scenę z Palpatine’em nakręcono na nowo, tym razem z udziałem McDiarmida.

Czytaj więcej...

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Terra Novaamerykański serial science fiction, którego premiera nastąpiła 26 września 2011 na antenie amerykańskiej telewizji FOX, zaś w Polsce premiera odbyła się 2 października tego samego roku również na kanale FOX.

6 marca 2012 stacja FOX oznajmiła, iż nie planuje realizować drugiego sezonu serialu. Seria miała zostać anulowana, lecz dwa dni później serialem zainteresowała się stacja Netflix. 27 marca tego samego roku stacja wydała oświadczenie, że rezygnuje ze współpracy. 20th Century Fox zaznaczył, że istnieje możliwość kontynuacji w sytuacji zakupu serialu przez inną sieć.

Fabuła

Akcja serialu zaczyna się w roku 2149, kiedy życie na Ziemi jest zagrożone całkowitym wyginięciem (ze względu na zanieczyszczenie powietrza i przeludnienie). Podczas eksperymentu naukowcy przypadkowo odkrywają dziurę w czaso-przestrzeni, która prowadzi 85 milionów lat w przeszłość do równoległej rzeczywistości. Organizowana jest loteria, której zwycięzcy, zwani pielgrzymami, w grupach przenoszą się w przeszłość do kolonii zwanej Terra Nova. Wśród nich jest rodzina Shannonów.

Czytaj więcej...

Wybrany film

Piąty element (ang. The Fifth Element) – film science-fiction produkcji francuskiej z 1997 roku w reżyserii Luca Bessona.

Tytuł

Polskie tłumaczenie angielskiego tytułu The Fifth Element nie oddaje w pełni zamysłu reżysera. Film ukazuje miłość jako jeden z żywiołów (ang. element).

Fabuła filmu

Akcja rozpoczyna się w 1914 roku w pobliżu egipskiej świątyni. Na Ziemię przybywają Mondoshawanowie, sprawujący opiekę nad czterema żywiołamiwodą, ogniem, ziemią, wiatrem – zwanymi w filmie elementami. Elementy są to cztery kamienie ustawione dookoła Piątego Elementu wyzwalające Światło Stworzenia.

Następnie akcja filmu przenosi się do roku 2263. W stronę Ziemi zmierza nieznany obiekt, którego nie da się zniszczyć. Z pomocą przybywają Mondoshawanowie, ale ich statek zostaje zestrzelony przez Mangalorów, wrogo nastawionej do Ziemian rasy. Ziemscy naukowcy z wraku statku odzyskują żywe komórki, z których udaje im się sklonować żywą istotę, Leeloo. Ta jednak ucieka z laboratorium i przez przypadek wpada do taksówki Korbena Dallasa, byłego majora sił specjalnych.

Czytaj więcej...

Nagrody w dziedzinie fantastyki

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Wybrany wyróżniony artykuł

Galadriela (ur. 1362 rok Dwóch Drzew) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, kobieta z rasy elfów, z królewskiego rodu plemienia Ñoldorów. Córka Finarfina i Eärweny, siostra Finroda Felagunda, Aegnora i Angroda.

Uważana za jedną z największych Eldarów, wymienianą obok Lúthien, może ustępującą jedynie Fëanorowi, chociaż mądrzejszą od niego. Jej rola i znaczenie wzrastały wraz z tworzeniem mitologii Śródziemia, trudne jest więc pogodzenie wszystkich wątków i szczegółów z jej życia.

Jej pragnienie władzy doprowadziło do tego, że opuściła Aman, udając się na kontynent Środziemia po zatruciu Dwóch Drzew w tym samym czasie co Fëanor i wszyscy namówieni do wyprawy po Silmarile. Przybyła do Doriathu, gdzie otrzymywała rady i nauki od Meliany. Po zakończeniu Pierwszej Ery pozostała w Śródziemiu wraz ze swoim małżonkiem Celebornem i z nim po jakimś czasie osiedliła się w Lothlórien, którego była władczynią aż do końca Trzeciej Ery. Przez tysiąclecia Lothlórien było chronione dzięki Nenyi, Pierścieniowi Wody, który Galadriela otrzymała od Celebrimbora. W czasie Wojny o Pierścień udzieliła gościny Drużynie Pierścienia, a po obaleniu Saurona odpłynęła na Zachód.

Tolkien stworzył jej postać w czasie pisania Władcy Pierścieni i dodał ją później do Silmarillionu. Opracował wiele wersji historii Galadrieli, różniących się pod wieloma względami: różnie opisano powody odpłynięcia z Amanu do Śródziemia oraz pierwotnego odrzucenia zezwolenia na powrót, różnie określone są czas i miejsce spotkania z Celebornem (oraz jego pochodzenie), wreszcie pojawia się wątek wędrówek po Śródziemiu przed ostatecznym zamieszkaniem w Lothlórien. Wersja zamieszczona w Silmarillionie jest próbą pogodzenia tych wersji, później jednak Christopher Tolkien opublikował wahania ojca w Niedokończonych opowieściach, gdzie napisał, że „nie ma w historii Śródziemia drugiej równie zawiłej opowieści, jak ta traktująca o Galadrieli i Celebornie”.

Postać Galadrieli pojawia się w licznych dziełach pochodnych, m.in. w filmie Ralpha Bakshiego, filmowych trylogiach Władcy Pierścieni i Hobbita, radiowej serii audycji z 1981 i w grach komputerowych.

Czytaj więcej...

Wybrany artysta fantastyczny

Harold S. De Lay (ur. 13 maja 1876 w South Charleston, zm. 14 sierpnia 1950 w Nowym Jorku wg innych źródeł 6 sierpnia 1947) - amerykański malarz, ilustrator i twórca komiksowy Złotego Wieku.

Jego wczesne prace to m.in. ilustracje dla Technical World Magazine, 10 story book, do Thirty-One Years on the Plains and in the Mountains Williama F. Drannana, Life in the mines C.H. Simpsona, With Lyon in Missouri Byrona A. Dunna, The Quest of the Silver Fleece W.E.B. Du Boisa, The Short-Stop Zane'a Grey'a i "646" and the Troubleman Charlesa H. Olivera. Wykonał także pięć ilustracji do Daughters of Destiny Franka Bauma. W tamtym okresie pracował także jako grafik reklamowy, m.in. dla Elgin National Watch Company.

W latach 30. XX wieku pracował dla magazynów pulpowych, robiąc okładki do Golden Fleece i Weird Tales. Wykonał także szereg ilustracji, m.in. do prozy Roberta Howarda (począwszy od Czarnego Canaan), w tym do serii opowiadań o Conanie Barbarzyńcy - także do słynnych Czerwonych ćwieków

Czytaj więcej...

Kartka z kalendarza

3 sierpnia

Urodzili się:

Juliana Horatia Ewing (1841-1885) • H. C. Bunner (1855-1896) • Michel Verne (1861-1925) • Bertrand L. Shurtleff (1897-1967) • Tibor Gergely (1900-1978) • Manfred Langrenus (1903-1980) • Clifford D. Simak (1904-1988) • Leonard Huizinga (1906-1980) • Walter Van Tilburg Clark (1909-1971) • John Bartlow Martin (1915-1987) • P. D. James (1920-2014) • Frank De Felitta (1921) • Robert Maguire (1921-2005) • Arthur Roth (1925-1993) • Mary Calhoun (1926) • Robert L. Short (1932-2009) • J. Ray Van Scyoc (1933-2007) • Richard E. Peck (1936) • Grzegorz Rosiński (1941) • Jean Alessandrini (1942) • Steven Millhauser (1943) • Morris Berman (1944) • Winkie Pratney (1944) • John DeChancie (1946) • Linda Howard (1950) • Margaret Bechard (1953) • Alix Berenzy (1957) • Mike Penick (1960) • Uschi Zietsch (1961) • Adam Copeland (1970) • Yoshitoshi ABe (1971) • Trevor Pryce (1975) • Nickolaus A. Pacione (1976) • Evangeline Lilly (1979) • Aaron Dembski-Bowden (1980) • Freddy Fogarty (1981) • Guy Salvidge (1981) • Kristin Dearborn (1982)

Zmarli:

Eugène Sue (1804-1857) • Linley Sambourne (1844-1910) • Joseph Conrad (1857-1924) • Partridge of Sintaluta (1862-1931) • Colette (1873-1954) • E. F. Spanner (1888-1953) • Royal W. Jimerson (1895-1958) • John Lymington (1911-1983) • Evgeni Brandis (1916-1985) • Dorothy Salisbury Davis (1916-2014) • Maeve Gilmore (1917-1983) • Raymond E. Banks (1918-1996) • Françoise d'Eaubonne (1920-2005) • Federico Peltzer (1924-2009) • Flannery O'Connor (1925-1964) • John Gardner (1926-2007) (1926-2007) • Colin Kapp (1928-2007) • S. W. Barton (1928-2013) • Daphne Castell (1929-1983) • Edward Whittemore (1933-1995) • Dave Van Arnam (1935-2002) • Frank Sadler (1939-2011) • William Sleator (1945-2011) • Geo. W. Proctor (1946-2008) • Susan Michaud (1964-2006)

Nadchodzące konwenty

Portal:Fantastyka/Nadchodzące konwenty/08

Wybrany utwór literacki

Pieprzony los Kataryniarza – polska powieść fantastyczna z nurtu politycznego cyberpunk autorstwa Rafała Ziemkiewicza, wydana w 1995 roku. Książkę opublikowało wydawnictwo superNowa, zaś w 2003 nakładem Wydawnictwa MT ukazała się edycja w małym formacie z poprawkami autora.

Fabuła

Akcja powieści rozgrywa się na początku XXI wieku w Polsce, która jest obiektem rywalizacji międzynarodowych koncernów i służb specjalnych. Tytułowy bohater, Robert, jest kataryniarzem. Wychowany w patriotycznej rodzinie, walczył kiedyś z komunizmem, pracował też dla prawicowych rządów, potem rozczarowany światem polityki przeszedł do biznesu. Robert, poruszając się w cyberprzestrzeni przypadkowo odkrywa plany dotyczące przyszłych losów Europy Środkowej, w tym Polski, a wiedza ta prowadzi go do dalszych niebezpiecznych odkryć.

Czytaj więcej...

Wybrany komiks

Thorgalbelgijska seria komiksowa z gatunku fantasy, której twórcami są Grzegorz Rosiński, polski rysownik, oraz Jean Van Hamme, belgijski scenarzysta komiksowy, filmowy i pisarz. Van Hamme jest autorem scenariuszy do tomów 1–29, Yves Sente do tomów 30–34, Xavier Dorison do tomu 35., a Yann (Yann Le Pennetier) do tomu 36.

Głównym bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson, który wychowuje się wśród wikingów, nie jest jednak jednym z nich. Thorgal jest bowiem „gwiezdnym dzieckiem” – jego rodzice nie mieszkali na Ziemi – i tylko przez przypadek trafia jako niemowlę do kraju wikingów. Oni też nadają mu imię – posłaniec Thora (Thorgal), boga piorunów i syn Aegira (Aegirsson), władcy wód – ponieważ niemowlę znaleziono na brzegu morza po potężnym sztormie.

Czytaj więcej...

Literatura

 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Indeks

Indeks artykułów

Fantastyka - Fantastyka naukowa - Fantasy - High fantasy - Low fantasy - Horror - Gore - Baśń - Bajka - Mitologia - Powieść przygodowa - Utopia - Dystopia - Steampunk - Cyberpunk - Splatterpunk - Historia alternatywna - Dziwny Zachód

Fandom - Klub fantastyki - Konwent - Gry fabularne

Anime - Komiks - Hugo - Nebula

 

Kategorie

Lista


Drzewo

FantastykaPortale związane z fantastykąArtyści fantastyczniCzasopisma fantastyczneFandomFantastyczne światyFantastyka według narodowościFantastyka według rokuFilmy fantastyczneGatunki fantastykiIstoty i stworzenia fantastyczneKonwenty fantastykiKrytycy fantastykiLiteratura fantastycznaMotywy w fantastyceNagrody w dziedzinie fantastykiPostacie z utworów fantastycznychRedaktorzy fantastykiStrony internetowe o fantastyceTelewizyjne seriale fantastyczneUtopieWikiprojekt Fantastyka  

Wyróżnione Artykuły

    Medalowe artykuły: American Horror Story: Roanoke · Ant-Man (film) · Antoni Lange · Arrakis (Diuna) · Avengers: Koniec gry · Chrono Trigger · Doktor Strange · Half-Life 2 · Ico · Iron Man · Iron Man 2 · Lista postaci serialu Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster · Mirror’s Edge · Rewrite (gra komputerowa) · Rudyard Kipling · Spider-Man: Homecoming · Spider-Man: Daleko od domu · Strażnicy Galaktyki (film) · Strażnicy Galaktyki vol. 2 · Thor · Thor: Mroczny świat · Thor: Ragnarok · Victor Hugo · Wiedźmin · William Shakespeare
    Dobre artykuły: Alone in the Dark · Beyond Good & Evil · Hobbit, czyli tam i z powrotem · Nortowie · John Ronald Reuel Tolkien · Galadriela · Rivendell · Amnesia: Mroczny obłęd · Another World · BioShock · Call of Duty: Ghosts · Doktor Who - seria 8 (2014) · Doktor Who – seria 10 (2017) · Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster · Dragon Age: Początek · Far Cry 3: Blood Dragon · Half-Life · Half-Life: Blue Shift · Half-Life: Opposing Force · Hearthstone · Icewind Dale II · Jedenasty Doktor · Jestem legendą · Kakashi Hatake · Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay · Little Big Adventure · Neverwinter Nights · Observer · Opowieść wigilijna (Doktor Who) · Peter Jackson’s King Kong · Podróż (gra komputerowa) · Podwójne życie Weroniki · Rayman · Rayman 2: The Great Escape · Rękopis znaleziony w Saragossie (film) · Sanatorium pod Klepsydrą (film) · Space Invaders · Space Science Fiction Magazine · Stanisław Lem · StarCraft: Ghost · Star Wars: Knights of the Old Republic · The Elder Scrolls IV: Shivering Isles · Wiedźmin 2: Zabójcy królów · Więźniowie wyobraźni · Wolfenstein: The New Order

Nowe artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

na Commons na Wikinews na Wikicytatach

Inne portale Wikipedii

Na podstawie artykułu: "Portal:Fantastyka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy