Portal:Film


Portal:Film w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kinematografia to dziedzina działalności związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej". W Wikipedii mamy już ok. 58000 artykułów związanych z kinematografią, w tym 171 wyróżnionych (118 dobrych i 53 medalowe).

Edytuj zawartość portalu

Wybrany wyróżniony artykuł

Nowa Fala (fr. La Nouvelle Vague) – zaliczany do filmowego modernizmu nurt artystyczny w kinematografii francuskiej, którego okres trwania szacowany jest na lata 1959–1965. Nazwa terminu pochodzi od tytułu artykułu francuskiej dziennikarki Françoise Giroud, która opisywała fundamentalne zmiany światopoglądowe najnowszej generacji młodzieży w stosunku do poprzedniego pokolenia. Nową Falą przyjęło określać się filmy odzwierciedlające przemiany obyczajowe w gaullistowskiej Francji, ale również dzieła wnoszące do rodzimej kinematografii nowatorskie środki wyrazu.

Zasadniczo jako twórców Nowej Fali wskazuje się osoby pochodzące z dwóch środowisk artystycznych. Pierwszym z nich byli „janczarzy” z czasopisma „Cahiers du cinéma”, którzy równolegle oddawali się twórczości artystycznej (m.in. Jean-Luc Godard, François Truffaut, Claude Chabrol, Éric Rohmer, Jacques Rivette). Drugim zaś – członkowie nurtu Rive Gauche, który większą uwagę przywiązywał do eksperymentów formalnych związanych z literaturą (m.in. Alain Resnais, Agnès Varda, Louis Malle, Jacques Demy, Georges Franju). Katalizatorem nurtu okazały się reformy francuskiej branży kinematograficznej w postaci mecenatu państwowego (premia za jakość) oraz zmiany dyskursu okołofilmowego; na znaczeniu zyskała przede wszystkim pozycja reżysera filmowego jako autora posługującego się środkami filmowymi odrębnymi od innych sztuk, do czego walnie przyczyniła się polityka autorska prowadzona przez redakcję „Cahiers”.

Począwszy od sezonu 1959/1960, kiedy sukces komercyjny i artystyczny odniosły takie filmy jak Kuzyni (1959) Chabrola, 400 batów (1959) Truffauta, Do utraty tchu (1960) Godarda oraz Hiroszima, moja miłość (1959) Resnais’go, nurt nabrał impetu, przyczyniając się do narodzin podobnych tendencji w licznych kinematografiach narodowych. Choć we Francji wygasł około 1965 w związku z malejącym zainteresowaniem ze strony widzów i krytyków, jego wpływ rozciąga się od amerykańskiego Nowego Hollywood po duńską Dogmę 95.

Nowa Fala (kino francuskie)

Archiwum

Wybrana wyróżniona sylwetka

Wybrana ilustracja

Sundance Film Festival – największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA, odbywający się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.

Wybrana wyróżniona lista

Lista postaci serialu Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster – lista fikcyjnych postaci występujących w serialu animowanym Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster autorstwa Craiga McCrackena, emitowanym przez Cartoon Network w latach 2004–2009.

Oś fabularną serialu stanowi pomysł, wedle którego wymyśleni przez dzieci przyjaciele pojawiają się w rzeczywistości, a gdy dzieci dorastają, porzucone przez nich twory wyobraźni trafiają do przeznaczonego dla nich domu opieki. Dla zapewnienia porządku i stałości zestawienia uwzględniono w nim wyłącznie postacie, które wystąpiły w co najmniej trzech odcinkach i miały jednocześnie dedykowany im co najmniej jeden odcinek, z jednoczesnym uwzględnieniem tytułowej postaci serialu.

Głównym bohaterem serialu jest Bloo, zmyślony przyjaciel wymyślony przez chłopca Maksa. Bloo trafia do tytułowego ośrodka dla wytworów ludzkiej wyobraźni, kierowanego przez ekscentryczną panią Foster i stworzonego przez nią pedantycznego Pana Zająca. Do innych głównych postaci serialu należą zmyśleni przyjaciele Chudy, Eduardo i Koko, a także odpowiadająca za porządki w ośrodku wnuczka pani Foster, Franka. W niektórych odcinkach serialu pojawiają się zmyśleni przyjaciele Ser i Jackie Kaktus, dziewczynka Goo oraz Tadek, brat Maksa. W poszczególnych epizodach przewijają się inne, mniej istotne dla fabuły postacie. Bohaterowie serialu spotkali się na ogół z pozytywnym przyjęciem przez krytyków.

Czytaj więcej...

Ostatnio edytowane

Niedawno edytowane artykuły z dziedziny kinematografii (ostatnie 500 edycji)

Aktualności

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis) Aktor infobox (opis) Serial (opis)

Kategorie

KinematografiaKinematografia według państwListy związane z kinematografiąLudzie związani z kinematografiąCytaty filmoweCzasopisma filmoweDystrybutorzy filmowiFestiwale filmoweFilmoznawstwoFilmyGatunki filmoweHistoria kinematografiiKinaKinematografia niezależnaMuzyczne albumy wideoMuzyka filmowaNagrody filmoweNagrody telewizyjnePostacie filmoweStrony internetowe o filmachStudia opracowań dubbinguSzkoły filmoweSztuka wideoTechnika filmowaTelewizyjne stacje filmoweWytwórnie filmoweZawody filmowe

Czy wiesz, że

Kalendarium filmowe

Wybrany cytat

  • Film to pewna maszyna. Jak rusza, to za każdym razem jest taka sama – czy to dramat, czy komedia, czy to dzieje się w zimie, czy w lecie, czy to jest film trochę większy, czy mniejszy, czy gra Polański, czy ktoś inny. To pewna rzeczywistość, której wszyscy muszą się podporządkować. — Andrzej Wajda

Wyróżnione arykuły

Listy na medal | edytuj kod

Artykuły na medal | edytuj kod

Dobre Artykuły | edytuj kod

Byłe Artykuły na medal | edytuj kod

Byłe Dobre Artykuły | edytuj kod

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Na podstawie artykułu: "Portal:Film" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy