Portal:Hiszpania/Szablony


Portal:Hiszpania/Szablony w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Portal:Hiszpania Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Główne | edytuj kod w encyklopedii

Artykuł miesiąca | edytuj kod

Bitwa o Teruel to całość operacji militarnych mających miejsce podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej w mieście Teruel i okolicach między 15 grudnia 1937 i 20 lutego 1938..


Poprzednie artykuły miesiąca | edytuj kod

Grafika miesiąca | edytuj kod


Pająk przed Muzeum Guggenheima w Bilbao.


Poprzednie grafiki miesiąca | edytuj kod

Czy wiesz, że... | edytuj kod


Kategorie | edytuj kod

Komunikat:stuby | edytuj kod

Hiszpania | edytuj kod w encyklopedii

Geografia | edytuj kod

Saragossa (hiszp. Zaragoza) - miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 607 tysięcy mieszkańców (1994), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa.


Geografia HiszpaniiGeografia CeutyDrogi w HiszpaniiFlagi hiszpańskich wspólnot autonomicznychGóry HiszpaniiGranice HiszpaniiHiszpańskie terytoria w Afryce PółnocnejJaskinie w HiszpaniiJeziora w HiszpaniiGeografia MelilliMiejscowości w HiszpaniiParki i ogrody w HiszpaniiParki narodowe w HiszpaniiPodział administracyjny HiszpaniiPółwyspy w HiszpaniiPrzylądki HiszpaniiRegiony HiszpaniiRezerwaty przyrody w HiszpaniiRzeki w HiszpaniiStanowiska archeologiczne w HiszpaniiWulkany w HiszpaniiWyspy HiszpaniiGeografia Wysp KanaryjskichZatoki HiszpaniiHistoria i polityka | edytuj kod

Dąbrowszczacy – przyjęta w historiografii polskiej nazwa grupy polskich uczestników wojny domowej w Hiszpanii w latach 19361939, walczących w składzie brygad międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko wojskom gen. Francisco Franco. W hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936 – 1939, ogółem po stronie republikańskiej walczyło ok. 5000 obywateli polskich.


Historia HiszpaniiHistoria Hiszpanii według epokAntyfaszystowski ruch oporu w HiszpaniiBitwy w historii HiszpaniiHeraldyka hiszpańskaHistoria lokalna HiszpaniiHistoria Wysp KanaryjskichHistoryczne państwa na Półwyspie IberyjskimHiszpania (prowincja rzymska)Hiszpańska rodzina królewskaInternowani w HiszpaniiJudaizm i Żydzi w HiszpaniiKatastrofy w HiszpaniiKonstytucje HiszpaniiKrainy historyczne HiszpaniiKultury archeologiczne HiszpaniiHiszpańskie monetyOblężenia w historii HiszpaniiPretendenci do tronu HiszpaniiRekonkwistaStanowiska archeologiczne w HiszpaniiTraktaty międzynarodowe HiszpaniiUczestnicy wojny trzydziestoletniej (strona hiszpańska)Władcy hiszpańscyWojny w historii HiszpaniiWybory w HiszpaniiWystawy światowe w HiszpaniiZabytki HiszpaniiZamachy terrorystyczne w Hiszpanii

Kultura i sztuka | edytuj kod

Francisco Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746, zm. 15 kwietnia 1828 w Bordeaux), malarz królewski na dworze hiszpańskim za panowania Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona.


Hiszpańscy artyściHiszpańskie aktorkiHiszpańscy aktorzyHiszpańscy autorzy komiksówHiszpańscy fotografowieHiszpańscy ekspresjoniściHiszpańscy malarzeHiszpańscy muzycyHiszpańscy pisarzeHiszpańscy reżyserzyHiszpańscy rytownicyHiszpańscy rzeźbiarzeHiszpańskie tancerki

Sport | edytuj kod

Fernando Alonso (ur. 29 lipca 1981 w Oviedo) - hiszpański kierowca wyścigowy, Mistrz Świata Formuły 1 (najmłodszy w historii) w barwach teamu Renault, wcześniej m.in. trzykrotny mistrz Hiszpanii i wicemistrz Europy w kartingu, a także mistrz Serii Nissan.


Sport w HiszpaniiSport w Hiszpanii według dyscyplinySport w Hiszpanii według miastSport w Kraju BaskówSport w KataloniiSport na Wyspach KanaryjskichDivisión de Honor w baseballuHiszpańscy działacze sportowiHiszpania na igrzyskach paraolimpijskichHiszpańskie organizacje sportoweHiszpania na igrzyskach olimpijskichIgrzyska Śródziemnomorskie 2005Igrzyska Śródziemnomorskie 2018Obiekty sportowe w HiszpaniiHiszpańskie reprezentacje narodoweHiszpańscy sportowcyTory w Formule 1 w HiszpaniiHiszpańscy trenerzy

Baskonia | edytuj kod w encyklopedii

Geografia | edytuj kod

Baskonia (Kraj Basków, bask. Euskal Herria, Euskadi, hiszp. Vascongadas, Pais Vasco) — kraina historyczna i obszar autonomiczny w północnej Hiszpanii, położony nad Zatoką Biskajską.


Geografia Kraju Baskówbrak podkategorii

Historia i polityka | edytuj kod

Juan Sebastián Elcano (spotykane też del Cano lub Elkano) (Getaria, Gipuzkoa, Hiszpania, 1476Ocean Spokojny, 4 sierpnia 1526) Baskijski odkrywca w służbie Hiszpanii. Kontynuator wyprawy Ferdynanda Magellana od 21 grudnia 1521.


Kultura i sztuka | edytuj kod

Język baskijski (bask., zależnie od dialektu, euskara, euskera, eskuara, üskara) - język Basków zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion górali pirenejskich (90% w Hiszpanii). Jego przynależność genetyczna nie została do tej pory ustalona, ale z pewnością nie jest to język indoeuropejski.


Sport | edytuj kod

Xabi Alonso (wł. Xabier Alonso Olano, ur. 25 listopada 1981) - hiszpański piłkarz narodowości baskijskiej grający na pozycji środkowego pomocnika.


Sport w Kraju BaskówBaskijscy sportowcyBaskijscy działacze sportowiPiłka nożna w Kraju BaskówBaskijscy trenerzy

Katalonia | edytuj kod w encyklopedii

Geografia | edytuj kod

Lleida (wym. ['ʎejðə], wymowa uproszczona: "Ljejda", hiszp. Lérida ['leriða]) - miasto w środkowej Katalonii nad rzeką Segre, ok. 160 km od Barcelony. 120 tys. mieszkańców. Stolica powiatu (comarca) Segrià oraz prowincji Lleida. Najważniejsze miasto katalońskie w głębi lądu. Tradycyjny ośrodek rolniczy, od drugiej połowy XX w. również przemysłowy (przetwórstwo) i usługowy.


Historia i polityka | edytuj kod

Królestwo Aragonii - Aragonia była frankijskim państwem feudalnym (Jaca) zanim przekształciła się w królestwo, zjednoczone w 925 roku z Królestwem Pampeluny. Powstały wówczas kraj podbił Saragossę w 1918. Wydzielone z Nawarry, Królestwo Aragonii zostało proklamowane w 1035. Ostatecznie zlikwidowano je w 1707.


Kultura i sztuka | edytuj kod

Montserrat Caballé (ur. 12 kwietnia 1933 w Barcelonie) - hiszpańska śpiewaczka (sopran koloraturowy). Rozgłos zyskała dzięki realizacjach oper bel canto, w operach Belliniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Łącznie ma w swoim repertuarze ponad sto partii operowych, liczne partie oratoryjne oraz utwory kameralne, w tym około 800 pieśni.


Sport | edytuj kod

FC Barcelona (w skrócie zwana Barça) - klub sportowy z Barcelony założony 29 listopada 1899 roku przez Hansa Gampera. Głównym stadionem klubu jest Camp Nou. Fani FC Barcelona nazywani są cules. Klub prócz sekcji piłki nożnej posiada również wiele innych sekcji sportowych m.in. koszykówki, piłki ręcznej, hokeja na lodzie oraz na trawie, futbolu amerykańskiego, lekkiej atletyki, łyżwiarstwa figurowego. W każdej dyscyplinie klub zdobywał najwyższe trofea krajowe oraz europejskie.

Na podstawie artykułu: "Portal:Hiszpania/Szablony" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy