Portal:Nauki ścisłe i przyrodnicze


Portal:Nauki ścisłe i przyrodnicze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Nauki ścisłe i przyrodnicze w polskojęzycznej Wikipedii

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi,
umożliwiający łatwiejszy dostęp do zagadnień związanych z tymi gałęziami nauki w polskojęzycznej Wikipedii.

Po prawej stronie znajdują się kategorie poszczególnych dziedzin wiedzy. Zaprezentowane zostały też wyróżnione, głównie ze względu na jakość, artykuły. Jeżeli uważasz, że brakuje jakiejś dziedziny wiedzy, albo chciałbyś pomóc w opiece nad którymś z portali, zapraszamy na stronę dyskusji.

Odśwież

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc, szanowny czytelniku, w rozwijaniu haseł związanych z poniżej przedstawionymi naukami. Przy każdej z nich zamieściliśmy odpowiednie strony odnoszące się do współpracy. Zapraszamy także do wikiprojektów.

Matematyka | edytuj kod

eKategorieWikiprojekt MatematykaDydaktyka matematykiHistoria matematykiListy związane z matematykąDziedziny matematykiEdukacja matematycznaFilozofia matematykiKonkursy matematyczneLiteratura matematycznaMatematycyNagrody i wyróżnienia matematyczneNiezmiennikiOprogramowanie matematyczneOrganizacje matematyczneOtwarte problemy matematykiOznaczenia matematyczneParadoksy w matematycePopularyzacja matematykiRozrywka matematycznaStałe matematyczneTerminologia matematycznaTwierdzenia matematyczneWydziały matematyki eWyróżniony artykuł Animacja własności korelacji rangowej.

Korelacja rang Spearmana (lub: korelacja rangowa Spearmana, rho Spearmana) – w statystyce jedna z nieparametrycznych miar monotonicznej zależności statystycznej między zmiennymi losowymi.

Pierwotny pomysł korelowania rang był już znany wcześniej i pochodził od Bineta i Henriego, jednak współczynnik ten został solidnie opisany i rozpropagowany dopiero w 1904 roku przez angielskiego psychologa Charlesa Spearmana. Zauważył on, że w wielu badaniach nie da się zastosować klasycznego współczynnika korelacji lub daje on nieistotne wyniki ze względu na nadmiar obserwacji odstających.

Spearman zdefiniował swój współczynnik jako zwykły współczynnik korelacji Pearsona, liczony dla rang zmiennych (stąd nazwa współczynnik korelacji rang). Obecnie stosowanych jest kilka jego wersji, nieznacznie różniących się od siebie. Ich wartości są identyczne w przypadku, gdy obserwacje każdej zmiennej w próbie nie powtarzają się.

Korelacja rangowa przyjmuje zawsze wartości z przedziału [-1,+1]. Ich interpretacja jest podobna do klasycznego współczynnika korelacji Pearsona, z jednym zastrzeżeniem: w odróżnieniu od współczynnika Pearsona, który mierzy liniową zależność między zmiennymi, a wszelkie inne związki traktuje jak zaburzone zależności liniowe, korelacja rangowa pokazuje dowolną monotoniczną zależność (także nieliniową).

czytaj dalej | Archiwum
Portal:Matematyka Polecamy artykuły

Medalowe artykuły:

Dobre Artykuły:


Wikiprojekt:Matematyka

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Astronomia | edytuj kod

eKategorieDziedziny astronomiiListy związane z astronomiąAsteryzmyAstronomia w PolsceAstronomiczne jednostki odległościAstronomiczne projekty badawczeAstronomowieAtlasy niebaGwiazdozbioryHipotezy astronomiczneHistoria astronomiiKalendarzeKatalogi astronomiczneLiteratura astronomicznaMeteorytykaNagrody astronomiczneObiekty astronomiczneOdkrycia astronomiczneOprogramowanie astronomiczneOrganizacje astronomicznePlanetariaPomniki związane z kosmosemPrzyrządy astronomiczneStrony internetowe o astronomiiZdarzenia astronomiczne eWyróżniony artykuł Proxima Centauri

Proxima Centauri (łac. proxima – najbliższa) – gwiazda typu czerwony karzeł, znajdująca się około 4,24 lat świetlnych (40 bilionów km) od Ziemi, w gwiazdozbiorze Centaura. Została odkryta w 1915 przez Roberta Innesa. Jest najbliższą Słońca gwiazdą, jednak jej blask jest zbyt słaby, aby można ją było dostrzec gołym okiem. Znajduje się w odległości ok. 0,205 roku świetlnego (13 000 au) od układu podwójnego Alfa Centauri i najprawdopodobniej stanowi razem z nim układ potrójny, a okres orbitalny wynosi 550 000 lat.

Dzięki niewielkiej odległości tej gwiazdy od Ziemi udało się bezpośrednio zmierzyć jej rozmiar kątowy i na tej podstawie określić jej średnicę na około 1/7 średnicy Słońca. Ponieważ jej masa wynosi około 1/8 masy Słońca, jej średnia gęstość jest około 40 razy większa niż gęstość Słońca.


przeczytaj cały artykuł | poprzednie miesiące...


Portal:Astronomia Polecamy artykuły

Medalowe artykuły:

Dobre Artykuły:


Wikiprojekt:Astronomia

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Biologia | edytuj kod

eKategorieHistoria biologiiListy związane z biologiąPublikacje biologiczneAnatomiaAstrobiologiaBiogeografiaBioinformatykaBiolodzyBiologia glebyBiologia komórkiBiologia molekularnaBiologia rozroduBiologia rozwojuBotanikaEwolucjaFilogenetykaFizjologiaGenetykaHistologiaHydrobiologiaKriobiologiaMikrobiologiaMorfologia (biologia)MykologiaNeurobiologiaNomenklatura biologicznaPaleontologiaStowarzyszenia biologiczneTypologia organizmówZoologia eWyróżniony artykuł

Pustynnica katolicka, żaba katolicka (Notaden bennettii) – gatunek australijskiego płaza bezogonowego z rodziny Limnodynastidae, zaliczany wcześniej do żółwinkowatych, a pierwotnie do ropuchowatych. Młode osobniki cechuje charakterystyczne umaszczenie z ciemnym krzyżem na jaskrawożółtym tle na grzbietowej stronie tułowia. Płaz zamieszkuje bardzo suche siedliska. Większą część życia spędza zagrzebany w ziemi, do czego rozwinął liczne przystosowania. Na powierzchnię wychodzi po obfitych deszczach, po których też następuje rozród zwierzęcia. Kijanki dojrzewają szybko. Z uwagi na duży obszar występowania w Nowej Południowej Walii i Queenslandzie oraz nieznaną, ale niemałą liczebność populacji, nie grozi mu wyginięcie, a IUCN przyznaje mu status LC (najmniejszej troski). Ciąg dalszy...

Medalowe artykuły WikipediiArtykuły nominowane do wyróżnienia


Portal:Biologia
Zoologia
Dinozaury
Paleontologia Polecamy artykuły

Medalowe artykuły:

Botanika:

Zoologia:

Paleozoologia:

Kryptozoologia:

Dobre Artykuły:

Genetyka:

Anatomia:

Mikrobiologia:

Mykologia:

Botanika:

Rośliny:

Zoologia:

Batrachologia i herpetologia:

Entomologia:

Ichtiologia:

Ornitologia:

Teriologia:

Paleozoologia:

Kryptozoologia:


Wikiprojekty Zoologia i Botanika

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Chemia | edytuj kod

eKategorieListy związane z chemiąAparatura chemicznaBezpieczeństwo chemiczneBroń chemicznaChemia kwasów i zasadChemicyHistoria chemiiIndywidua chemiczneIzomeriaLiteratura chemicznaNagrody Polskiego Towarzystwa ChemicznegoNauki chemiczneNomenklatura chemicznaOrganizacje chemicznePirotechnikaPrawa i równania chemicznePrzemysł chemicznyReakcje chemiczneSubstancje chemiczneUkład okresowyWiązania chemiczneWłaściwości chemiczneWydziały chemii eWyróżniony artykuł Jeziora węglowodorowe na Tytanie

Węglowodory to organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze tylko atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.

Węglowodory są podstawowym składnikiem ropy naftowej, która stanowi ich podstawowe źródło w przemyśle. Innym źródłem węglowodorów są procesy tzw. suchej destylacji drewna i zgazowywania węgla. Oprócz tego węglowodory o złożonej budowie pełnią rozmaite role w organizmach żywych (np. karotenoidy).

czytaj dalej | ArchiwumPortal:Chemia Polecamy artykuły

Medalowe artykuły:

Dobre Artykuły:


Wikiprojekt:Chemia

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Fizyka | edytuj kod

eKategorieListy związane z fizykąDziedziny fizykiFizycyHistoria fizykiKonkursy fizyczneLiteratura fizycznaNagrody fizyczneNarzędzia fizykiOrganizacje związane z fizykąParadoksy w fizyceFizyka w PolscePopularyzacja fizykiPrawa fizykiPróżniaUkłady fizyczneWłaściwości fizyczne eWyróżniony artykuł Tęcza we mgle wodnej powstałej przy wodospadzie Takakkaw Falls w Kanadzie

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce oświetla krople wody w atmosferze ziemskiej. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła, załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.

Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza.

Światło widzialne jest postrzegalną wzrokiem częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach) na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk.

Pomimo faktu, że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, tradycyjnie uznaje się, że kolorami tęczy są: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygowy i fioletowy (wewnątrz łuku).

czytaj dalej | Archiwum
Portal:Fizyka Polecamy artykuły

Medalowe artykuły:

Dobre Artykuły:


Wikiprojekt:Fizyka

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Medycyna | edytuj kod

eKategorieKategorie według specjalności lekarskichListy związane z medycynąBioetykaChorobyDiagnostyka medycznaEksperymenty medyczneEmbriologiaEntomologia medyczna i weterynaryjnaFarmakologiaFilozofia medycynyHistoria medycynyInterpłciowość w medycynieLekarzeLiteratura medycznaLogopediaMedycyna niekonwencjonalnaMetody leczniczeNagrody w dziedzinie medycynyOrganizacje medyczneOszustwa medyczneMedycyna w PolscePrawo medycznePreparaty medycznePrzedsiębiorstwa medycznePrzyrządy i narzędzia medycznePsychosomatykaSpecjalności lekarskieSystem opieki zdrowotnejTerminologia medycznaUczelnie medyczneZabiegi medyczneZawody medyczneZdrowie eWyróżniony artykuł Stwardnienie zanikowe boczne-parkinsonizm/zespół otępienny – przewlekła choroba neurodegeneracyjna o niewyjaśnionej etiologii. Choroba może przyjmować dwie postaci, często występujące obok siebie u członków tej samej rodziny lub u jednej osoby: podobną do stwardnienia zanikowego bocznego i podobną do choroby Parkinsona z cechami otępienia. Choroba jest szczególnie częsta u plemienia Czamorro zamieszkującego wyspę Guam, w którego języku pierwsza z postaci choroby nazywana była lytico, a druga – bodig. Chorobę opisano również na półwyspie Kii w Japonii, gdzie określana była jako choroba Murō, i w zachodniej części Nowej Gwinei (Irian Jaya). W patogenezie schorzenia postulowano udział neurotoksyn sagowca Cycas circinalis (C. micronesica), zwłaszcza β-metylamino-L-alaniny (BMAA), zawartej także w mięsie żywiących się nasionami sagowca nietoperzy. Być może predyspozycja do niej uwarunkowana jest mutacjami w genie TRPM7 kodującym białko kanału jonowego.Medalowe artykuły WikipediiArtykuły nominowane do wyróżnienia
Portal:Nauki medyczne Polecamy artykuły

Medalowe artykuły

Choroby:

Diagnostyka:

Leczenie:

Historia medycyny:

Farmacja:

Dobre Artykuły

Choroby:

Diagnostyka:

Leczenie:

Farmacja:

Pozostałe:


Wikiprojekt:Nauki medyczne

Zapraszamy do współpracy

Najnowsze artykuły


Na podstawie artykułu: "Portal:Nauki ścisłe i przyrodnicze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy