Portal:Pallotyni


Portal:Pallotyni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska Pallotyni     w polskojęzycznej Wikipedii

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego czyli pallotynami, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą tematyką.

Pallotyni to jeden z największych katolickich zakonów męskich w Polsce. Księża i bracia zajmują się generalnie pracą duszpasterską, promując ideę Apostolstwa Powszechnego, które głosi, że każdy ochrzczony jest odpowiedzialny za zbawienie swoje i drugiego człowieka.

W roku 2007 pallotyni obchodzili jubileusz 100-lecia pobytu na ziemiach polskich.

więcej informacji o pallotynach Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Witold Urbanowicz (ur. 14 maja 1945 w Zarzeczu Jeleniewskim na Suwalszczyźnie) - polski ksiądz pallotyn mieszkający i pracujący we Francji; malarz, grafik, rzeźbiarz i fotograf (również pod pseudonimem Vito Vandost).

Witold Urbanowicz w 1962 roku wstąpił do nowicjatu Księży Pallotynów w Otwocku. W latach 1965-1967 odbywał służbę w jednostkach specjalnych LWP. 11 czerwca 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie w Ołtarzewie pod Warszawą. W tym samym roku wyjechał do Francji. Jego zainteresowania to: teatr, fotografia, film i astronomia. Maluje i rzeźbi od czasów seminaryjnych. Był odpowiedzialny za działalność edytorską pallotyńskiego wydawnictwa Éditions du Dialogue (1972-1995) w Paryżu - graficzne opracowywanie ponad 30 książek i albumów, m.in.: Księgi Hioba i Apokalipsy (tłum. Czesław Miłosz), oraz miesięcznika Nasza Rodzina. Jest autorem (samoukiem) ponad 500 obrazów, Drogi Krzyżowej w XII-wiecznym kościele w Herblay pod Paryżem, rzeźby Chrystusa w kaplicy domu pallotynów w Osny. Projektant witraży kościoła Bożego Ciała we Wrocławiu, kościoła św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, kaplicy w pallotyńskiej prokurze w Brukseli.

Był duszpasterzem polonijnym w parafii Les Mureaux 1973-1988; wicesuperiorem Regii Miłosierdzia Bożego we Francji oraz kierownikiem ds. personelu w drukarni pallotynów (Imprimerie de Busagny) w Osny pod Paryżem (1993-1995).

czytaj dalej... | archiwum


Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Pallotyni w projektach siostrzanych

Przypisy
Na podstawie artykułu: "Portal:Pallotyni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy