Portal:Polska


Portal:Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

 < Portale < Geografia < Europa < Polska

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Polska, Rzeczpospolita Polska – zdecentralizowane państwo unitarne położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy).
Za umowną datę założenia państwa polskiego jest często przyjmowany rok 966, kiedy władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo. Polska stała się królestwem w roku 1025, a w 1569 r. zawiązano unię z Litwą. Przez większą część swojej historii, Polska była państwem wieloetnicznym i wielowyznaniowym.

Państwo przetrwało do roku 1795, kiedy jego terytorium zostało podzielone pomiędzy trzech zaborców: Królestwo Prus, Imperium Rosyjskie i Austrię (tzw. rozbiory Polski). Polska odzyskała niepodległość w 1918 po I wojnie światowej. Podczas II wojny światowej kraj był okupowany przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki. W trakcie działań wojennych i w wyniku polityki okupacyjnej agresorów zginęło ponad 6 milionów obywateli Polski. Po wojnie Polska znalazła się pod silnym wpływem ZSRR. W 1989 r. nastąpiła zmiana ustroju politycznego na demokrację parlamentarną i gospodarczego na gospodarkę rynkową.

Więcej przeczytasz...

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

  1. Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz.U. z 2007 r. nr 180, poz. 1280)
 Ilustracje i media   Wiadomości   Informacje turystyczne   Teksty źródłowe   Cytaty   Definicje słownikowe  Na podstawie artykułu: "Portal:Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy