Portal:Poznań


Portal:Poznań w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Poznań-nawigacja: Portal  |  Projekt  |  Kategoria  |  Do napisania


 < Portale < Geografia < Polska < Poznań

Portal: Poznań

Poznań (łac. Posnania, niem. Posen, jidysz פּױזן Poyzn, w szczególnych chwilach używana nazwa Stołeczne Miasto Poznań) – jedno z najstarszych i największych polskich miast, położone nad rzeką Wartą, między Berlinem i Warszawą.

W średniowieczu pełnił funkcję stolicy państwa oraz siedziby władców. Centrum miasta zaznaczone jako Poznań – historyczny zespół miasta rozporządzeniem Prezydenta RP z 2008 uznanano za pomnik historii.

Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Piąte pod względem ludności miasto w Polsce. Węzeł drogowy i kolejowy, znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Ławica.

Więcej na temat ...

Wybrany artykuł edytuj

Netguru – polskie przedsiębiorstwo informatyczne, tworzące oprogramowanie i oferujące usługi doradztwa informatycznego, założone w 2008 roku, z siedzibą główną w Poznaniu, z oddziałami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Białymstoku. Prowadzi projekty z dziedziny projektowania i rozwoju oprogramowania, zarówno dla start-upów we wczesnej fazie rozwoju, jak i korporacji, z czego większość usług dotyczy projektowania usług internetowych.

Od 2013 roku Netguru deklaruje roczny wzrost na poziomie ok. 100 procent. Firma trzykrotnie znalazła się w prowadzonym przez Deloitte rankingu Technology Fast 50 Central Europe. W 2016 roku osiągnęła 28,2 mln złotych przychodu oraz 5,1 mln złotych zysku netto, a 2017 rok firma zamknęła z obrotami na poziomie około 40 mln złotych.

Przeczytaj cały artykuł

Wybrana ilustracja edytuj

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej

Wybrana wyróżniona sylwetka edytuj

Sasha Strunin lub Alexandra Strunin, właściwie Aleksandra Igoriewna Strunina (ros. Александра Игоревна Струнина, ur. 27 października 1989 w Leningradzie) – polska piosenkarka pochodzenia rosyjskiego; członkini Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Popularność zyskała dzięki występom w zespole The Jet Set (2005–2008), z którym wydała jeden album studyjny zatytułowany Just Call Me (2006) i reprezentowała Polskę z utworem „Time to Party” w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007. W 2009 rozpoczęła solową działalność muzyczną i wydała popowy album Sasha zawierający przebój „To nic kiedy płyną łzy”. Po zakończeniu jego promocji ograniczyła obecność w mediach i rozpoczęła poszukiwanie nowego kierunku muzycznego, czego efektem była wydana niezależnie w 2013 EP-ka Stranger z muzyką elektroniczną. W 2015 nawiązała współpracę z trębaczem jazzowym i kompozytorem Garym Guthmanem, z którym nagrała dwa albumy studyjne utrzymane w stylistyce jazzowej: Woman in Black (2016) i Autoportrety (2019).

Z wykształcenia fotograf, zajmuje się również tworzeniem sztuk wizualnych. Ponadto wzięła udział w kilku projektach aktorskich, między innymi grając w serialach Pierwsza miłość (2010) i Na Wspólnej (2018).

Przeczytaj cały artykuł


Wyróżnione artykuły edytuj

Artykuły na medal

Marian RejewskiSasha StruninPrzemysł IIZNTK Poznań 207M

Dobre artykuły

HCP 115NHCP PumaHCP 123NJózef WybickiKatastrofa lotnicza w Poznaniu (1952)LuisenschuleModertrans PoznańModerus AlfaModerus Beta (nowy tramwaj)Moderus Beta (zmodernizowany tramwaj)Nowa Synagoga w PoznaniuSolaris TraminoPoznańskie Zakłady Naprawcze Taboru KolejowegoZNTK Poznań Regio TrampI Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Miasta partnerskie edytuj

Hanower - miasto partnerskie od 29 października 1979 roku Toledo - miasto partnerskie od 6 kwietnia 1991 roku

Wykaz miast, które ustaliły porozumienie o partnerstwie z Poznaniem

Aktualności edytuj


Czy wiesz, że edytuj

. … Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski?

  • … W Poznaniu, na pl. Wolności, została zlokalizowana pierwsza stacja benzynowa w Polsce?
  • … Poznań jako jedyne miasto w Polsce posiada dwa ogrody zoologiczne?

Podział administracyjny Poznania edytuj

Podział administracyjny Poznania

W obrębie Poznania utworzono 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami. Mieszkańcy każdego z nich wybierają radę osiedla, która jest organem uchwałodawczym i składa się z 15 (lub 21) członków. Organem wykonawczym jednostek jest zarząd osiedla. Na czele zarządu stoi przewodniczący zarządu osiedla. Osiedla reprezentują lokalne wspólnoty mieszkańców, a także mają dbać o: ład przestrzenny, porządek i bezpieczeństwo, utrzymanie lokalnych dróg, chodników i parkingów, lokalną infrastrukturę techniczną, stan środowiska naturalnego, rozwój kultury, sportu i rekreacji.

W latach 1954 - 1990 Poznań podzielony był na pięć dzielnic administracyjnych.

Przeczytaj cały artykuł

Kategorie edytuj

PoznańArboreta i ogrody botaniczne w PoznaniuArchitektura w PoznaniuEdukacja i nauka w PoznaniuGeografia PoznaniaGospodarka PoznaniaHarcerstwo w PoznaniuHistoria PoznaniaJudaica w PoznaniuKultura w PoznaniuLudzie związani z PoznaniemOgród Zoologiczny w PoznaniuPolityka w PoznaniuReligia w PoznaniuSport w PoznaniuStraż pożarna w PoznaniuSymbole Miasta PoznaniaTransport w PoznaniuUrbanistyka PoznaniaWojsko w PoznaniuWydarzenia w Poznaniu

Inne portale edytuj

Portale polskich miast:

Portale zagranicznych miast:

Inne projektyedytuj

Inne Wikiportale

Na podstawie artykułu: "Portal:Poznań" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy