Portal:Wielkie Los Angeles/Ludzie/archiwum


Portal:Wielkie Los Angeles/Ludzie/archiwum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Portal:Wielkie Los Angeles‎ | Ludzie Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Genie (ur. 18 kwietnia 1957) – kobieta, która do trzynastego roku życia była więziona w swoim pokoju bez kontaktu z otoczeniem. Została odkryta przez władze Los Angeles 4 listopada 1970. Jest jednym z najsłynniejszych dzikich dzieci, jej przypadek posłużył do weryfikacji hipotezy okresu krytycznego. "Genie" to pseudonim nadany dziewczynie przez opiekujących się nią lekarzy i terapeutów.

Historia Genie została ukazana w dokumencie The Secret of the Wild Child z 1994 roku[1] oraz w filmie fabularnym Ptaszek w klatce z 2001. Przeczytaj cały artykuł...


Joan Crawford, właśc. Lucille Fay LeSueur (ur. 23 marca 1904 w San Antonio, zm. 10 maja 1977 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Mildred Pierce.

Mając 19 lat, wygrała konkurs taneczny, a w 1925 r. wybrała się do Hollywood. W jej drugiej produkcji jej nazwisko brzmiało Joan Crawford. Za tytułową rolę Mildred Pierce dostała jedynego Oscara. Potem otrzymała jeszcze 2 nominacje.


Przeczytaj cały artykuł...


Joseph Roland "Joe" Barbera (ur. 24 marca 1911 w Nowym Jorku, zm. 18 grudnia 2006 w Los Angeles) – amerykański rysownik, twórca kreskówek, który wraz z Williamem Hanna założył w 1957 własną wytwórnię Hanna-Barbera.

Pochodził z rodziny sycylijskiej. Ostatnią kreskówkę, którą stworzył, jest Kudłaty i Scooby Doo na tropie.

Przeczytaj cały artykuł...


James Newton Howard (ur. 9 czerwca 1951 w Los Angeles[2]) – amerykański kompozytor muzyki filmowej. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej[3].

Howard urodził się w Los Angeles. Przez całą swoją karierę kompozytora/autora piosenek, napisał muzykę do filmów o różnym stylu i gatunkach, otrzymując wiele nagród i nominacji. Zaczął uczyć się muzyki już jako dziecko i chodził do Thacher School w Olay, Music Academy of the West w Santa Barbara i ćwiczył granie na fortepianie na USC w Kalifornii. Po ukończeniu studiów, Howard dołączył do zespołu Eltona Johna na przełomie lat 70. i 80. Aranżował także smyczki do piosenek Don't Go Breaking My Heart i Sorry Seems To Be The Hardest Word. Grał również jako drugi klawiszowiec do kilku albumów Eltona takich jak Rock of The Westies (1975), Blue Moves (1976), 21 At 33 (1980) i The Fox (1981). Po koncertowaniu z Johnem, Howard podjął współpracę z Crosby, Stills and Nash, zanim zajął się tworzeniem muzyki filmowej w połowie lat 80. Następnie na krótko wrócił do współpracy z Eltonem Johnem podczas jego trasy koncertowej w Australii w grudniu 1987 - Howard prowadził orkiestrę wykonującą jego i Paula Buchmastera symfoniczne aranżacje utworów Johna. (Interesujące, zwłaszcza, że większość soundtracków Howarda jest dyrygowana przez innych).
Był krótko mężem Rosanny Arquette (1986-87).

Przeczytaj cały artykuł...


Tim Holt (ur. 5 lutego 1918 – zm. 15 lutego 1973 roku) był amerykańskim aktorem filmowym, najlepiej znanym ze swej roli w filmie Skarb Sierra Madre z roku 1948.

Po zagraniu kilku drugoplanowych ról, w roku 1938 Holt otrzymał propozycję wystąpienia u boku gwiazdora Harry'ego Careya w filmie The Law West of Tombstone. Był to pierwszy z licznych westernów, w jakich grał w latach czterdziestych XX wieku. W tym samym czasie gwiazdką westernów została jego siostra, Jennifer Holt.

Po odtworzeniu postaci młodego porucznika Blancharda w klasycznym westernie z roku 1939 Dyliżans, Tim Holt dostał jedną z głównych ról w filmie Orsona Wellesa The Magnificent Ambersons (1942). Zagrał również nazistę w Hitler's Children (1943). Zaraz po ukończeniu tego filmu został powołany do United States Army Air Forces i zasłużył się w wojnie na Pacyfiku jako członek załogi (bombardier) superfortecy B-29.

Preczytaj więcej...


Chuck Adams[4] (ur. 23 kwietnia 1971 w Pacific Palisades) – amerykański tenisista. W zawodowej karierze wygrał jeden turniej rangi ATP World Tour.

Najwyższe miejsce w rankingu ATP osiągnął 6 lutego 1995 roku, kiedy to zajmował 34. miejsce, natomiast najwyższe miejsce w rankingu deblistów osiągnął 15 lipca 1991 roku, kiedy to był na 313. miejscu. Związany jest z amerykańską tenisistką, Ashley Harkleroad, która niegdyś była jego podopieczną. Para ma dwoje dzieci. W całej karierze Adams zarobił 818 519 $[4].

Przeczytaj cały atykuł...


Brandon Spencer Lee Call (ur. 17 listopada 1976 w Torrance) – amerykański aktor dziecięcy.

Zadebiutował w wieku 7 lat gościnnym występem w serialu Simon & Simon. Po nim przyszły kolejne mniejsze role w filmach telewizyjnych i serialach. Pierwszą zauważoną rolą były jednak występy w operze mydlanej Santa Barbara w latach 1985–1987.

Popularny stał się jednak dopiero w 1989 za sprawą postaci Hobbiego Buchanona w pierwszym sezonie serii Słoneczny patrol, a pozycję jego umocnił sitcom.

Przeczytaj cały atykuł...


Angelina Jolie, właśc. Angelina Jolie Voight (ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, ambasador dobrej woli UNHCR oraz członkini Rady Stosunków Międzynarodowych, zdobywczyni Oscara, trzech Złotych Globów i Nagrody Gildii Aktorów Filmowych.

Choć na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1982 roku, grając u boku swego ojca Jona Voighta w filmie Szukając wyjścia, prawdziwą karierę filmową rozpoczęła dekadę później od niskobudżetowej produkcji pt. Cyborg 2: Szklany cień (1993). Jej pierwszą znaczącą rolą była postać Kate Libby w Hakerach (1995). Następnie wystąpiła w docenionym przez krytyków filmie biograficznym George Wallace (1997) oraz w obrazie pt. Gia (1999). W roku 2000 Jolie otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w dramacie Przerwana lekcja muzyki (1999). Międzynarodową sławę zyskała dzięki roli bohaterki popularnej serii gier komputerowych Lary Croft w filmie Lara Croft: Tomb Raider (2001) i Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia(2003). Od tamtej pory stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej opłacanych aktorek Hollywood

Przeczytaj cały artykuł...


Harry Norman Turtledove (ur. 14 czerwca 1949) – historyk i autor powieści historycznych, fantasy i science fiction, najbardziej znany z utworów należących do gatunku historii alternatywnej. Jego żoną jest Laura Frankos, pisarka science fiction, siostra pisarza fantasy Stevena Frankosa. Ma trzy córki: Alison, Rachel i Rebeccę. W latach 1986-1987 był skarbnikiem Science Fiction Writers of America.

Turtledove urodził się w Los Angeles w rodzinie żydowskiej. Zaczął studia na Caltech, gdzie oblał pierwszy rok, po czym rozpoczął studia na UCLA, gdzie w 1977 r. zrobił doktorat z historii Bizancjum. W 1979 r. wydał dwie pierwsze powieści, Wereblood i Werenight, pod pseudonimem Eric G. Iverson. Turtledove wyjaśnił później, że jego redaktor uznał, że ludzie nie uwierzą, że "Turtledove" to prawdziwe nazwisko autora i że powinien użyć bardziej nordyckiego nazwiska. Pisał pod nazwiskiem Iverson do roku 1985, kiedy opublikował Herbig-Haro i And So to Bed pod własnym nazwiskiem. Inny z jego wczesnych pseudonimów to Mark Gordian. Niedawno Turtledove zaczął również publikować powieści historyczne pod pseudonimem H. N. Turtletaub.

Przeczytaj cały artykuł...


Erika Maya Eleniak (ur. 29 września 1969 w Glendale) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

Początkowo Eleniak zagrała kilka ról w produkcjach telewizyjnych, między innymi w Charles in Charge (1984) oraz Broken Angel (1988). W 1989 roku zdecydowała się na pozowanie do zdjęć do czasopisma dla panów Playboy. Pojawiła się na dwóch okładkach pisma. W tym samym roku Eleniak wygrała rolę w serialu TV Słoneczny patrol, gdzie zagrała w nim przez 3 sezony, ostatecznie opuszczając obsadę serialu w 1992 roku. W tym samym roku wystąpiła w kasowym przeboju kinowym Liberator. Kolejne lata nie przyniosły podobnego sukcesu.

Przeczytaj cały artykuł...


Albert Brooks, właściwie Albert Lawrence Einstein (ur. 22 lipca 1947 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy.

Syn aktorskiej pary Thelmy Leeds i Harry'ego Parke'a.

Przeczytaj cały artykuł...


James Kenneth Hahn (ur. 3 lipca 1950 roku) - burmistrz Los Angeles w latach 2001-2005.

Doktor nauk prawnych, absolwent Pepperdine University. Od 1975 roku (z przerwą na lata 1979-81) zatrudniony we władzach miejskich Los Angeles. W wyborach burmistrza w 2001 roku wygrał z Antonio Villaraigosa. W wyborach z 2005 roku z nim przegrał. Po złożeniu urzędu zatrudniony w prywatnym sektorze.

W trakcie kadencji Jamesa Hahna zanotowano znaczący spadek przestępczości.Pod koniec pełnienia przez niego urzędu Los Angeles znalazło się na drugim miejscu jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa wśród dużych miast USA.

Przeczytaj cały artykuł


Tyra Lynne Banks (ur. 4 grudnia 1973 w Los Angeles) – amerykańska modelka, aktorka, piosenkarka i osobowość telewizyjna, od 2005 roku jest prowadzącą talk-show The Tyra Banks Show.

Znana również jako prowadząca i jurorka telewizyjnego reality show Zostań top modelką (2003).

W wieku siedemnastu lat w 1990 roku podpisała kontrakt z nowojorskim odziałem agencji IMG.

Przeczytaj cały artykuł


Earvin „Magic” Johnson, Jr. (ur. 14 sierpnia 1959 w Lansing, Michigan) – amerykański koszykarz, grający w drużynie Los Angeles Lakers w latach 80. i na początku 90. XX wieku. Po zdobyciu tytułów mistrzowskich w szkole średniej i w college'u, Johnson został wybrany z pierwszym numerem w drafcie NBA 1979 przez Los Angeles Lakers. W swym debiutanckim sezonie zdobył mistrzostwo i nagrodę najbardziej wartościowego gracza finałów NBA.

Przeczytaj cały artykuł


Sage Moonblood Stallone (ur. 5 maja 1976 w Los Angeles, zm. 13 lipca 2012 w Studio City) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Był synem Sylvestra Stallone.

Jako dziecko, pojawiał się gościnnie w telewizyjnym programie Gorgeous Ladies of Wrestling, wraz z babcią Jackie, która promowała serię.

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Rocky V (1990), gdzie wcielił się w postać Roberta Balboe Jr. syna tytułowego bohatera, którego grał jego prawdziwy ojciec Sylvester Stallone. Wspólnie z nim wystąpił jeszcze w filmie Tunel (1996), po czym zajął się drobniejszymi rolami w kilku innych produkcjach. Nie zagrał jednak w szóstej odsłonie serii Rocky.

Przeczytaj cały artykuł


Shaquille Rashaun „Shaq” O’Neal (ur. 6 marca 1972 w Newark, New Jersey) – były koszykarz amerykański grający w lidze NBA na pozycji centra, czterokrotny mistrz NBA: trzykrotnie z zespołem Los Angeles Lakers i raz z Miami Heat, w sezonie 2007/08 przeszedł do Phoenix Suns, a w sezonie 2009/10 grał w Cleveland Cavaliers. W sierpniu 2010 roku podpisał kontrakt na 2 sezony z Boston Celtics. Mistrz olimpijski i mistrz świata.

Przeczytaj cały artykuł


Zooey Claire Deschanel (ur. 17 stycznia 1980 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka i aktorka.

Swój filmowy debiut Zooey miała w 1999 roku, w filmie Lawrence’a KasdanaMumford i niedługo po tym stała się znana dzięki zapadającym w pamięć drugoplanowym rolom w takich filmach jak: U progu sławy (Almost Famous, 2000), Nowy (The New Guy, 2002), Wielkie kłopoty (Big Trouble, 2002) oraz Życiowe rozterki (The Good Girl, 2002). Następnie zaczęła grać główne role m.in. w ekranizacji powieści Douglasa AdamsaAutostopem przez Galaktykę (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 2000) oraz w takich filmach jak: Dziewczyny z krwi i kości (All the Real Girls, 2003), Elf (Elf, 2003), Oby do wiosny (Winter Passing, 2005), Miłość na zamówienie (Failure to Launch, 2006) oraz Zdarzenie (The Happening, 2008).

Przeczytaj cały artykuł


Randy Newman (ur. 28 listopada 1943 w Los Angeles w Kalifornii) - amerykański kompozytor, wokalista, pianista i kompozytor muzyki filmowej.

W 2000 roku wraz z Eltonem Johnem nagrał utwór It's Though To Be A God na potrzeby animowanego filmu Droga do El Dorado.

Wielokrotnie nominowany do Oscara (12 razy do 2007), zdobywca Oscara w 2002 roku za piosenkę "If I Didn't Have You" do filmu Potwory i spółka

Przeczytaj cały artykuł


David Crosby (ur. 14 sierpnia 1941 w Los Angeles) – amerykański muzyk folkowy znany ze swych występów w grupach Byrds i Crosby, Stills and Nash oraz z kariery solowej. Crosby był jednym z pionierów kalifornijskiej odmiany folk rocka opartej na akustycznym brzmieniu i wielogłosowych harmoniach wokalnych. Kariera muzyczna Davida Crosby'ego była często przerywana koniecznością odwykowego leczenia jego uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Przeczytaj cały artykuł


Carrie Frances Fisher (ur. 21 października 1956) – aktorka i pisarka amerykańska.

Mając lat 12 wyjechała z matką do Las Vegas. Chodziła do szkoły średniej w Beverly Hills, ale opuściła ją i została aktorką. Debiutowała rolą tancerki w musicalu Irene, wystawionym na Broadwayu. Niedługo potem zapisała się do londyńskiej szkoły aktorskiej.

Jej najbardziej znaną rolą jest rola księżniczki Lei w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen (epizody IV-VI). Jej partnerami byli m.in. Harrison Ford (Han Solo) i Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi).

Przeczytaj cały artykułRichard Crenna (ur. 30 listopada 1926 w Los Angeles, zm. 17 stycznia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Największą popularność przyniosła mu rola pułkownika Sammuela Trautmana w serii filmów Rambo z Sylvestrem Stallone w tytułowej roli. Postać pułkownika świetnie sparodiował później w komediach Hot Shots! 2 (1993) oraz Ści(ą)gany (1998).

Przeczytaj cały artykułJessica Marie Alba (ur. 28 kwietnia 1981 r. w Pomonie) – amerykańska aktorka.

Zainteresowanie aktorstwem odkryła w sobie jako pięciolatka. W wieku dwunastu lat zagrała pierwszy raz w przedstawieniu szkolnym, a po dziewięciu miesiącach miała już swojego agenta.

Zadebiutowała w komedii Obóz marzeń jako Gail. W roku 1996 uczęszczała na zajęcia w Atlantic Theatre Company w Nowym Jorku i uczyła się u założyciela teatru, aktora Williama H. Macy'ego, oraz dramaturga Davida Mameta. W 1998 zagrała epizody w serialach Brooklyn South, Beverly Hills 90210 i Statek miłości. Dziś znana jest z głównej roli w serialu Cień anioła, a także z występów w filmach Sin City: Miasto Grzechu (Sin City, 2005), Fantastyczna Czwórka (Fantastic Four, 2005), Słownik snów (The Sleeping Dictionary, 2002) i Błękitna głębia (Into the Blue, 2005) oraz w roli głównej w filmie Honey.

Przeczytaj cały artykułThora Birch (ur. 11 marca 1982 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, na przełomie tysiącleci uważana za jedną z najwybitniejszych gwiazd młodego pokolenia.

Jedną z jej najważniejszych ról był udział w filmie American Beauty oraz pierwszoplanowa kreacja w filmie Bunkier, oprócz tego wystąpiła w wielu produkcjach telewizyjnych. Za rolę w filmie Ghost World była nominowana do Nagrody Złotego Globu.

Przeczytaj cały artykułNoah Leslie Hathaway (ur. 13 listopada 1971 w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Syn Roberta Hathawaya, po części Indianina, i Judy Ringler. Kiedy miał dwa lata pojawił się w pięćdziesięciu reklamach. W wieku siedmiu lat wystąpił w serialu sci-fi ABC Battlestar Galactica (1978-79) jako Boxey. W wieku dwunastu lat został wybrany do roli Atreyu w dramacie fantasy Wolfganga Petersena Niekończąca się opowieść (Die Unendliche Geschichte, 1984), za którą otrzymał nagrodę Saturna i zdobył popularność wśród młodszych widzów.

Przeczytaj cały artykułShiri Freda Appleby (ur. 7 grudnia 1978 r. w Los Angeles w Kalifornii, USA) − amerykańska aktorka, znana najbardziej z roli Liz Parker w serialu telewizyjnym Roswell: W kręgu tajemnic.

Rozpoczęła karierę aktorską w wieku czterech lat, występując w reklamach Cheerios i M&M's. Zagrała epizodyczne role w wielu telewizyjnych serialach, m.in. Doogie Howser (1989), Ostry dyżur (1994), Słoneczny patrol (1989), Xena (1995), Siódme niebo (1996) i Beverly Hills, 90210 (1990). W końcu dostała role Liz Parker w serialu Roswell: W kręgu tajemnic, która uczyniła ją popularną aktorką młodego pokolenia.

Shiri wystąpiła w teledyskach Bon Jovi It's My Life, Gavina DeGraw I Don't Want to Be oraz Sense Field Save Yourself.

Przeczytaj cały artykuł


  1. Secret of the Wild Child (ang.). pbs.org, 1997-03-04. [dostęp 2011-04-13].
  2. Joshua Kondek, Ira Mark Milne, Angela Yvonne Jones: Contemporary Theatre, Film and Television, Tom 23. Gale Cengage Learning, 1999, s. 233. ISBN 978-0-7876-3159-8.
  3. James Newton Howard Biography (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2009-10-26].
  4. a b Chuck Adams (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 4 grudnia 2009].
Na podstawie artykułu: "Portal:Wielkie Los Angeles/Ludzie/archiwum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy