Portia de Rossi


Portia de Rossi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portia Lee James DeGeneres (ur. jako Amanda Lee Rogers 31 stycznia 1973 w Horsham) – profesjonalnie znana jako Portia De Rossi - australijska aktorka, występowała w roli prawniczki Nelle Porter w serialu Ally McBeal.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się 31 stycznia 1973 roku w Horsham w Australii, jako drugie dziecko Margaret i Barry’ego Rogersów; ma starszego brata Michaela. Dorastała w leżącym niedaleko Melbourne miasteczku Geelong, w dzielnicy Grovedale. Od dziecka grała w reklamach TV i pracowała jako modelka. Mając 15 lat zdecydowała się zmienić imię na Portia de Rossi. W 2005 roku w wywiadzie dla magazynu The Advocate aktorka wyjawiła, że imię Portia zaczerpnęła z dzieła Williama Szekspira Kupiec wenecki, natomiast włoskie nazwisko wydawało jej się niespotykane i wyrafinowane[1].

Studiowała prawo na University of Melbourne, ale przerwała studia, decydując się na karierę aktorską. Po sukcesie jej australijskiego filmu Syreny, w 1994 roku, przeprowadziła się do Los Angeles. W 1996 roku wyszła za mąż za reżysera filmów dokumentalnych, Mela Metcalfe, co, jak wyznała, miało pomóc jej w zdobyciu zielonej karty. Stała się znana szerokiej publiczności wraz z pojawieniem się serialu Ally McBeal.

W tym okresie aktorka zachorowała na anoreksję, obawiała się również publicznego ujawnienia swojej homoseksualnej orientacji.

W latach 2000-2004 była związana z piosenkarką Francescą Gregorini. W 2004 roku związała się z aktorką i komiczką Ellen DeGeneres i oficjalnie wyznała, że jest lesbijką. Panie pobrały się 16 sierpnia 2008 roku w ogrodzie wspólnego domu w Beverly Hills. Na prywatną ceremonię zaproszono jedynie dziewiętnaście osób[2]. Dnia 6 sierpnia 2010 wystąpiła do Sądu Najwyższego Los Angeles z wnioskiem o zmianę nazwiska na Portia Lee James DeGeneres[3]. Decyzja została rozpatrzona pozytywnie 23 września 2010 roku. Niemniej jednak aktorka zawodowo pozostała przy nazwisku Portia de Rossi.

Miesiąc później aktorka wydała swą pierwszą książkę zatytułowaną Unbearable Lightness. Opowiada w niej o swojej wieloletniej (wygranej) walce z anoreksją[4].

Działa na rzecz mniejszości seksualnych, m.in. w szeregach organizacji Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD)[5].

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Portia Heart & Soul
  2. Portia heart & soul , The Advocate. (ang.)
  3. Portia to Ellen: I Want to Be a DeGeneres! (ang.). W: TMZ.com [on-line]. [dostęp 6 października 2011].
  4. „I would starve myself daily 300 calorie diet”
  5. „Kathy Griffin, bishop Gene Robinson, milk, desperate housewives, the new adventures of old Christine, the Ellen Degeneres show, aquí y ahora honored at 20th Annual Glaad Media Awards presented by IBM”, PinkNews.co.uk. Dostęp: 2 sierpnia 2009 r. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Portia de Rossi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy