Portret Ginevry Benci


Portret Ginevry Benci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portret Ginevry Benci – obraz namalowany w latach 1478–1480 przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci w czasie jego pobytu we Florencji w latach 1472–1482. Jest to jedyny obraz pędzla Leonarda da Vinci, który znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Technika | edytuj kod

Portret był jednym ze wczesnych eksperymentów artysty z techniką olejną. Wskazują na to pewne fałdy na powierzchni obrazu.

Przedstawienie | edytuj kod

„Piękno zdobi cnotę”, fragment obrazu z krzewem jałowca, rewers

Do imienia modelki nawiązuje na obrazie ciemny krzew jałowca (wł. ginepro). Na odwrocie umieszczono emblemat wielbiciela Ginevry Bernarda Bembo. Bohaterka obrazu była znana w kręgach rodziny Medyceuszy za sprawą swojej twórczości lirycznej i twórczości dramatycznej i cnotliwego życia. Artysta ukazał melancholijne rysy i porcelanową subtelność twarzy kobiety, której wzrok jest skierowany ku obserwatorowi. Według legendy malarz zakochał się w Ginevrze, co jest jednak mało prawdopodobne. Leonardo prawdopodobnie malował Ginevrę, gdy miała 16 lat. Ujął ją w pozie trzy czwarte.

Artysta wprowadził innowację do koncepcji przedstawienia modelki. Przedstawił dziewczynę na otwartym planie w tle, gdy tymczasem inny artyści ukazywali jeszcze kobiety schronione w swoich domach, w których niekiedy przez okno widoczny był krajobraz.

Historia | edytuj kod

Z biegiem czasu obraz został ucięty z dołu, przez co z dzieła zniknęły ręce Ginevry.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (obraz):
Na podstawie artykułu: "Portret Ginevry Benci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy