Porty lotnicze Berlina


Lotniska w Berlinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Porty lotnicze Berlina) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lokalizacja lotnisk w Berlinie

Lotniska w BerlinieBerlin, stolica Niemiec, obsługiwany jest przez dwa duże porty lotnicze: Schönefeld (Flughafen Schönefeld), Tegel (Flughafen Tegel). Do października 2008 roku na terenie Berlina działało trzecie lotnisko Tempelhof (Flughafen Tempelhof). Berlińskimi lotniskami zarządza spółka Berliner Flughäfen.

Spis treści

Lotnisko Tempelhof | edytuj kod

 Osobny artykuł: Port lotniczy Berlin-Tempelhof.

Położone jest bardzo blisko centrum miasta. W związku z rozbudową lotniska Schönefeld funkcjonowało tylko do końca października 2008 roku. Początkowo miał być zamknięty 31 października 2004, ale decyzja o zamknięciu została zmieniona niedługo przed tym terminem.

Lotnisko Tegel | edytuj kod

 Osobny artykuł: Port lotniczy Berlin-Tegel.

Położony jest w zachodniej części miasta, w dzielnicy Tegel. Ma 47 połączeń lotniczych do 21 państw. Korzysta z niego blisko 10 mln pasażerów rocznie. Powstał po II wojnie światowej w czasie blokady Berlina przez ZSRR. Rozbudowany i zmodernizowany w latach 70. zaczął stopniowo zastępować lotnisko w Tempelhof i był głównym portem lotniczym Berlina Zachodniego. Podobnie jak Tempelhof ma zostać zlikwidowany po zakończeniu rozbudowy lotniska Schönefeld (planowo w 2013).

Lotnisko Schönefeld | edytuj kod

 Osobne artykuły: Port lotniczy Berlin-SchönefeldPort lotniczy Berlin-Brandenburg.

Port lotniczy Schönefeld położony na południe od centrum Berlina, już za granicami miasta, był jedynym lotniskiem dla Berlina Wschodniego. Obecnie trwa budowa nowego portu lotniczego położonego na południe od Schönefeld i wykorzystującego południowy pas startowy tego lotniska. Po zakończeniu prac będzie nosił nową nazwę – Międzynarodowy Port Lotniczy Berlin-Brandenburgia (Flughafen Berlin-Brandenburg International) i zostanie jedynym czynnym portem lotniczym w Berlinie.

Nieczynne lotniska w Berlinie | edytuj kod

Podstawowe statystyki (2001) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Porty lotnicze Berlina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy