Posiłek w szkole i w domu


Posiłek w szkole i w domu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Posiłek w szkole i w domu – polski, wieloletni rządowy program społeczny na lata 2019–2023[1].

Program został przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do realizacji we wszystkich województwach. Z budżetu państwa ma zostać wyasygnowane na ten cel 2,75 miliarda złotych. Program ma objąć 1,2 miliona osób[1], a adresowany jest do osób starszych, niepełnosprawnych, o niskich dochodach oraz dzieci i uczniów, wychowujących się w rodzinach będących w trudnej sytuacji. Pozostaje spójny z planem Morawieckiego[2].

Do realizacji przewidziano wsparcie finansowe gmin w zakresie udzielenia pomocy w formie posiłków, świadczeń pieniężnych (zasiłki celowe na żywność lub posiłki) czy rzeczowych (produkty żywnościowe). Wsparcie adresowane jest do dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych, które spełnią odpowiednie warunki zawarte w ustawie o pomocy społecznej. Komponentem programu jest też zapewnienie młodzieży w wieku szkolnym gorącego posiłku serwowanego w szkolnej stołówce. Właściwy wojewoda będzie mógł zwiększyć dotację do 5 procent dla gmin, które zapewnią posiłek w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach. Wsparcie to będzie udzielane organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe w różnych formach. Środki te przeznaczyć będzie można np. na doposażenie i podniesienie standardu funkcjonujących już stołówek lub na adaptację na takie stołówki innych pomieszczeń[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b opr. Krzysztof Podwójcic, Diariusz polityki społecznej, w: Polityka Społeczna, nr 10/2018, s. 45, ISSN 0137-4729.
  2. a b Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, „Posiłek w szkole i w domu”. Szczegóły programu
Na podstawie artykułu: "Posiłek w szkole i w domu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy