Postapokalipsa


Fantastyka postapokaliptyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Postapokalipsa)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 gru 2019. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Scena z filmu postapokaliptycznego Ostatnia kobieta na Ziemi

Fantastyka postapokaliptyczna (postapokalipsa, postapo) – wizja, konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie[1]. Ze względu na niewielkie różnice, związane głównie z odstępem czasowym od katastrofy, co rzutuje na przenikanie się wątków, gatunek jest ściśle – a w niektórych utworach nierozerwalnie – powiązany z fantastyką apokaliptyczną.

Spis treści

Realia | edytuj kod

W książkach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii lub katastrofie ekologicznej. Ziemia staje się wówczas niegościnnym pustkowiem, gdzie niedobitki ludzi egzystują w oparciu o pozostałości zniszczonej cywilizacji, starając się przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków. Katastrofa nie musi zresztą dotyczyć całej Ziemi. Do konwencji postapo zaliczają się także utwory dotyczące skutków nawet lokalnych katastrof, jednak na tyle poważnych, że pozostają po nich obszary spełniające założenia postapo (S.T.A.L.K.E.R.)

Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu pustkowie pełne ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (Jestem legendą).

Wykorzystywane motywy | edytuj kod

Najczęściej wykorzystywane motywy w fantastyce postapokaliptycznej[2]:

  • Samotność. Bohater lub bohaterowie, w przerażająco wielkim i pustym świecie, starają się przetrwać zachowując wspomnienia o dawnej cywilizacji (Jestem legendą).
  • Konflikt, survival. Ocalali z kataklizmu muszą zmierzyć się z mutantami, zombie, czy gangami łupiącymi i mordującymi napotkanych ludzi (Mad Max).
  • Mesjanizm, ratowanie świata. Fabuła śledzi losy wybitnych jednostek, lub grup kładących podwaliny pod odradzającą się cywilizację (Jestem legendą), ewentualnie przedstawia wydarzenia związane z próbą ratowania świata przed katastrofą (12 małp), lub próbą odwrócenia jej skutków (Matrix).
  • Wyprawa, eksploracja, wędrówka. Protagonista postawiony zostaje przed koniecznością wypełnienia zadania ważnego dla społeczności, lub władz (Ucieczka z Nowego Jorku, Ucieczka z Los Angeles), wyrusza w poszukiwaniu cennych artefaktów, bądź po prostu wędruje przez zniszczony świat (Droga).
  • Katastrofa. Bohaterowie ukazani są tuż przed, lub w trakcie trwania światowego kataklizmu (Pojutrze) i postawieni przed najbardziej podstawowymi problemami: kogo ratować i dokąd uciec.

W fabule utworów postapokaliptycznych motywy te najczęściej nie występują samodzielnie, lecz w różnego rodzaju kombinacjach. Urozmaicone są także wykorzystywane konwencje, by wymienić: utwory przygodowe, katastroficzne, horror, psychologiczne, a nawet komedie (Seksmisja).

Wybrane książki o tematyce postapokaliptycznej | edytuj kod

Wybrane filmy o tematyce postapokaliptycznej | edytuj kod

Wybrane seriale o tematyce postapokaliptycznej | edytuj kod

Wybrane gry fabularne o tematyce postapokaliptycznej | edytuj kod

Gry komputerowe o tematyce postapokaliptycznej | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Gry komputerowe o tematyce postapokaliptycznej.

Pisownia | edytuj kod

W języku polskim poprawna pisownia przymiotnika to postapokaliptyczny. Będąca kalką z języka angielskiego pisownia post-apokaliptyczny czy post apokaliptyczny jest błędna[3][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Postapo, czyli zróbmy sobie koniec świata, biblionetka.pl [dostęp 2018-12-11] .
  2. BartoszB. Adamiak BartoszB., Fantastyka postapokaliptyczna – post apo, Księgarnia Adamiak, 27 września 2018 [dostęp 2018-12-11]  (pol.).
  3. l, Witamy w PORADNI JĘZYKOWEJ, poradniajezykowa.us.edu.pl [dostęp 2017-08-25] .
  4. Przymiotnik postapokaliptyczny – Poradnia językowa PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2018-04-11]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Postapokalipsa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy