Posydiusz z Kalamy


Posydiusz z Kalamy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Posydiusz z Kalamy, Święty Posydiusz, łac Possidius Calamitanus (zm. ok. 437) – święty katolicki, Ojciec Kościoła, uczeń świętego Augustyna, autor cennego życiorysu pt. Żywot świętego Augustyna (De vita Augustini) oraz Spisu dzieł świętego Augustyna, biskup.

Spis treści

Żywot świętego | edytuj kod

Do objęcia biskupstwa Kalamy (Kalima) w Numidii w 397 roku Posydiusz należał do uczniów św. Augustyna. Później brał udział w synodach zwoływanych w Kartaginie w 403, 407, 410, 411 i 419 roku i milewskim. W swojej działalności zwalczał donatyzm i pelagianizm. Będąc wysłannikiem do cesarza Honoriusza w sprawie zaostrzenia liberalnego dla heretyków prawa, poznał św. Paulina (410 rok). W tym czasie utrzymywał listowny kontakt z św. Augustynem. W 428 roku musiał opuścić obleganą przez Wandalów Kalamę i udał się do Hippony, gdzie towarzyszył śmierci swego nauczyciela. Po powrocie na stolicę biskupią (o. 435 roku) wraz z Noatem i Sewerianem występowali przeciw propagowanemu przez króla Genzeryka arianizmowi. W 437 roku został wygnany i prawdopodobnie udał się do Italii gdzie zmarł.

Dzień obchodów | edytuj kod

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 maja.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Emil Stanula, Possydiusz z Kalamy [w:] César Vidal Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., wyd. Verbinum, Warszawa 2001.
  2. Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 63. ISBN 978-83-7558-295-6.
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 4: M-P. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, s. 682. ISBN 83-7097-671-9.
  4. Święci Augustyna: Alypiusz i Posydiusz - Prowincja Matki Bożej Dobrej Rady w Governors Hwyunstarred (USA) (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Posydiusz z Kalamy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy