Potok Ożarski


Ożarski Potok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Potok Ożarski) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ożarski Potok – potok górsko-wyżynny w Sudetach Środkowych w Górach Bardzkich, Górach Złotych i Obniżeniu Otmuchowskim w woj. dolnośląskim.

Spis treści

Przebieg i opis | edytuj kod

Potok o długości około 15 km, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej, ciek III rzędu należący do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego[1].

Źródło potoku położone na wysokości około 510 m n.p.m.[2] na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego na południowym zboczu Sokolca w Górach Złotychch w okolicach Przełęczy Kłodzkiej[1]. Potok w górnym biegu spływa bardzo stromą, zalesioną doliną, której zbocza miejscami przechodzą w skalne zręby. Po kilku km od strefy źródliskowej, na wysokości drogi krajowej nr 46, osiąga miejscowość Laski[1]. Płynąc przez Obniżenie Laskówki dość wyraźną doliną oddzielającą Góry Złote od Gór Bardzkich wzdłuż drogi lokalnej LaskiKamieniec Ząbkowicki, wśród zabudowań wiejskich w kierunku ujścia zbiera liczne mniejsze dopływy, mające źródła w południowej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich. Płynąc dość wąską doliną (Mała Kotlina) w południowej części wsi Ożary na wysokości 307 m n.p.m. osiąga granicę gminy Kamieniec Ząbkowicki[1]. Po opuszczeniu Gór Bardzkich, płynąc nadal przez Ożary, potok wpływa na Przedgórze Paczkowskie, by po kilku km znaleźć się w rejonie Obniżenia Otmuchowskiego, gdzie poniżej Ożar uchodzi do Nysy Kłodzkiej na wysokości 239 m n.p.m. W korycie potoku występują małe progi skalne. Dolina Ożarowskiego Potoku należy do ładniejszych zakątków Sudetów. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-zachodni. Jest to potok górsko wyżynny zbierający wody ze zboczy Gór Bardzkich i Gór Złotych. Wzdłuż potoku na całej prawie długości położona jest miejscowość Laski i Ożary[1]. Potok o średniej szerokości 2,0 m i głębokość 0,16 m o dnie kamienisto żwirowym w większości potok płynie przez las i łąki. W górnym biegu dziki w środkowym i dolnym biegu częściowo uregulowany o wartkim prądzie wody i średnim spadku 20,8‰.Rzeka ma reżim typowo górski i charakteryzuje się gwałtownością wezbrań i dużą zmiennością przepływów, gdyż znaczny obszar zlewni Ożarskiego Potoku stanowią obszary górskie. Krystaliczne, słabo spękane i nieprzepuszczalne podłoże o znacznym nachyleniu zboczy sprawia, że w okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe u podnóża gór. Kilkukrotnie występował z brzegów podtapiając przyległe miejscowości i zalewając okoliczne pola uprawne.

Inne spotykane nazwy potoku | edytuj kod

  • Gruda[1],
  • Potok Ożarski.

Dopływy | edytuj kod

Długi potok oraz bezimienne strumienie mające źródła na wschodnich zboczach Gór Bardzkich i zachodnich Gór Złotych[1].

Miejscowości przez które przepływa | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 176, 177. ISBN 83-85773-04-5.
  2. System rzeczny Nysy Kłodzkiej str.21
  3. Kolejka
  4. Program ochrony środowiska gminy Kamieniec Ząbkowicki str 15

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Potok Ożarski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy