Potop (powieść)


Potop (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Potop – druga z powieści tworzących Trylogię Henryka Sienkiewicza wydana w 1886 roku[1][2][3][4][5][6] (pozostałe części to Ogniem i mieczem i Pan Wołodyjowski), opowiadająca o potopie szwedzkim z lat 1655–1660.

Głównym bohaterem powieści jest młody chorąży orszański Andrzej Kmicic, który przybywa na Laudę, aby zgodnie z testamentem Herakliusza Billewicza poślubić jego wnuczkę Aleksandrę Billewiczównę. W tym też momencie rozpoczyna się powieść. Akcja przedstawia okres z lat 1655–1657.

Powieść była pierwotnie wydana w odcinkach w latach 1884–1886 w dzienniku krakowskim Czas i, z minimalnym opóźnieniem w stosunku do Czasu, także w warszawskim Słowie i Kurierze Poznańskim. Pierwsze wydanie książkowe w 1886 w Warszawie. Część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.

Spis treści

Główni bohaterowie | edytuj kod

Kmicic z Oleńką na kuligu – obraz Juliusza Kossaka (1885) Pojedynek Wołodyjowskiego z Kmicicem (rys. Stanisław Batowski Kaczor) Kmicic z Tatarami (rys. A. Piotrowski, 1901 Laudańscy pod Klewanami (rys. Wacław Boratyński)

Bohaterowie drugoplanowi | edytuj kod

fikcyjni:

historyczni:

Treść | edytuj kod

Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie Radziwiłłów – potężnego rodu magnackiego wspierającego Szwedów w ich najeździe na Rzeczpospolitą. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, postanawia się zrehabilitować. Pod przybranym nazwiskiem – Babinicz – bierze udział w obronie Jasnej Góry, własną piersią osłania króla Jana Kazimierza przed wrogami i bohatersko walczy z nieprzyjacielem do zakończenia wojny.

Pierwotnie "potop" miał oznaczać powszechne, zbrojne powstanie ludności polskiej, zalewające ze wszystkich stron wrogie wojska szwedzkie i wyzwalające w ten sposób ojczyznę[7].

Wizja sienkiewiczowska a rzeczywistość | edytuj kod

Opierając się na opisie oblężenia Jasnej Góry pióra ojca Augustyna Kordeckiego (Nowa Gigantomachia 1658), Sienkiewicz celowo pominął niektóre fakty sprzeczne z jego wizją pisania dla pokrzepienia serc, inne natomiast uwypuklił, nadając im znaczenie, które nie miało nic wspólnego z prawdziwym biegiem wydarzeń. Należy jednak pamiętać, że pisał powieść, a nie monografię historiograficzną.

Bezsprzecznym faktem historycznym jest, że twierdza jasnogórska była jednym z najsilniej ufortyfikowanych obiektów warownych I Rzeczypospolitej. Strategiczne było także jej położenie – flankowała Polskę od strony cesarskiego Śląska, skąd miała nadejść odsiecz sił Jana Kazimierza. Szwedzi rzeczywiście bezskutecznie ponawiali szturmy twierdzy. Gdy wojska szwedzkie zaprzestały oblężenia, nastąpił zwrot w dziejach potopu szwedzkiego – wierne Janowi Kazimierzowi oddziały na wieść o udanej obronie Jasnej Góry zawiązały konfederację tyszowiecką, a od strony Śląska uderzyły wojska polskie. Fakty historyczne podporządkowane są nadrzędnej idei ukazanej w Potopie, którą jest „pokrzepienie serc”. Wyjście z kryzysu i zwycięstwo dokonują się przede wszystkim na polu walki. Dostosowanie faktów do celu powieści wymagało wyostrzenia niektórych i zmniejszenia znaczenia innych. Przejaskrawiony zostaje na przykład obraz klęski i rozbicia kraju w przededniu ataku Szwedów na kraj. Chodziło o efekt artystyczny – uwydatnienie beznadziei, w której znalazła się Polska. Podobnie wyostrzony został obraz zdrady Polaków i powszechnego poddania się Szwedom. W przypadku poddania się Litwy brakowało dokładnych źródeł historycznych, dlatego też w dużej części opis ten jest zmyśleniem i kreacją Sienkiewicza. W powieści Gosiewski nie podpisał ugody kiejdańskiej, w rzeczywistości na akcie widnieje jego podpis. Przyjęcie aktu kiejdańskiego było negocjowane, nie mogło więc stanowić tak wielkiego zaskoczenia jak opisywane w powieści.

Wiadomo też, że wojsko nie zbuntowało się przeciwko Radziwiłłowi w trakcie uczty, ale znacznie później – w połowie września. Dla uwydatnienia wymowy dzieła zniekształcone zostały także motywy, które kierowały podpisaniem ugody przez Janusza Radziwiłła. W powieści kieruje nim przede wszystkim pycha i dążenie do zostania królem. W rzeczywistości na tę decyzję wpływały także okoliczności zewnętrzne, które zmuszały go do poszukiwania drogi wyjścia z trudnej sytuacji, czyli jednoczesnego zagrożenia ze strony Rosji (8 sierpnia 1655 roku zajęła Wilno) i Szwecji (10 sierpnia 1655 roku opanowała Dyneburg). W chwili podpisania ugody w Kiejdanach (1655-10-20), Warszawa (1655-09-08) i Kraków (1655-10-17) były już w rękach Szwedów.

Ekranizacje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. HenrykH. Sienkiewicz HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 1, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  2. HenrykH. Sienkiewicz HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 2, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  3. HenrykH. Sienkiewicz. HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 3, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  4. HenrykH. Sienkiewicz HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 4, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  5. HenrykH. Sienkiewicz HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 5, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  6. HenrykH. Sienkiewicz HenrykH., Potop : powieść historyczna. T. 6, wyd. 1886, polona.pl [dostęp 2018-07-07] .
  7. AndrzejA. Mencwel AndrzejA., Przedwiośnie czy Potop, albo co staram się zrobić, „Przegląd Polityczny” (150), Gdańsk: Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Kolegium Gdańskie", 2018, s. 48, ISSN 1232-6488 .

Uwagi | edytuj kod

  1. W powieści nie pada jego imię, jednak występuje tu zbieżność nazwiska z Samuelem Oskierką, dowódcą wojsk polskich podczas bitwy pod Tykocinem (1656).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Twórczość Henryka Sienkiewicza Trylogia Henryka Sienkiewicza Kontrola autorytatywna (dzieło literackie):
Na podstawie artykułu: "Potop (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy