Potyczka w Usman Khel


Potyczka w Usman Khel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Potyczka w Usmankhelstarcie polskich żołnierzy działających w ramach międzynarodowych sił ISAF i rządowych oddziałów afgańskich z grupą partyzantów talibskich, to którego doszło 10 sierpnia 2009 roku w miejscowości (Asman Hel) Usmankhel w dystrykcie (Adżristan) Ajristanie.

Spis treści

Potyczka | edytuj kod

I Faza | edytuj kod

W ramach prowadzonej od lipca operacji "Over the top", rano 10 sierpnia wyszedł na patrol polsko-afgański oddział, mający sprawdzić doniesienia o talibskim składzie broni. O godzinie 7:30 patrol został zaatakowany przez Talibów, podczas przemarszu przez miejscowość Usmankhel. Pierwsze starcie rozegrało się pomiędzy napastnikami i żołnierzami afgańskimi z patrolu. Jednak wobec zaciętej walki, do starcia włączyli się Polacy. Po przegrupowaniu, żołnierze PSZ zostali ostrzelani od tyłu i zmuszeni do zajęcia obronnych pozycji przy dwóch budynkach, skąd wezwano posiłki.

II Faza | edytuj kod

O 8:20 do broniącego się patrolu, przybyły posiłki w postaci 4 helikopterów: dwóch polskich Mi-17, które dodatkowo zabrały ze sobą 20 żołnierzy, i dwóch amerykańskich AH-64, które rozpoczęły ostrzał pozycji Talibów.

Tymczasem, podczas próby likwidacji talibskiego strzelca wyborowego, został postrzelony kapitan Daniel Ambroziński. Mimo szybkiej ewakuacji rannego poza strefę ostrzału i prób reanimacji, oficera nie udało się uratować.

Jednocześnie okazało się, że podczas wymiany ognia rannych zostało jeszcze 4 polskich żołnierzy i w wyniku tego nowy dowódca, mł. chor. Dariusz Zwolak podjął decyzję o wycofaniu się patrolu. Po przebiciu się przez pierścień talibów, o godz. 9:45 amerykański śmigłowiec zabrał rannych do bazy w Ghazni. Pozostali żołnierze powrócili do bazy o 12:45.

Następnego dnia udało się odnaleźć w rejonie starcia, ciało kpt. Ambrozińskiego, którego wcześniej nie udało się zabrać ze względu na ostrzał. Nie ujawniono jednak bliższych szczegółów. Nieznane są też dane dotyczące strat po stronie Afgańczyków i talibów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mułła winny śmierci Polaka nie żyje. TVP Info.
  2. Newsweek Polska nr. 34/2009.

Bibliografia | edytuj kod

  • Przebieg starcia dostęp: 12 sierpnia 2009
  • Newsweek Polska, nr 34/2009 (23.08.2009), s. 20.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mapa Ajristanu dostęp: 12 sierpnia 2009

Na podstawie artykułu: "Potyczka w Usman Khel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy