Power Rangers


Power Rangers w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Power Rangersserial telewizyjny dla dzieci i młodzieży oparty na japońskich serialach Super Sentai z gatunku Tokusatsu, stworzony przez Haima Sabana. Pierwszy sezon wystartował 28 sierpnia 1993 roku, w amerykańskiej telewizji Fox Kids. Po jego sukcesie co roku pojawiały się kolejne serie, produkowane niezmiennie przez Saban Entertainment. Ostatni, dziesiąty sezon stworzony przez tego producenta, Power Rangers Wild Force, miał swoją premierę w roku 2002. Od tamtej pory produkcją kolejnych sezonów Power Rangers zajęło się The Walt Disney Company, za sprawą którego powstało kolejne siedem sezonów. W 2009 roku przyszłość serialu stanęła pod znakiem zapytania – 7 marca 2009 roku w gazecie The New Zealand Herald opublikowano wiadomość, że seria RPM ma być ostatnim sezonem[1]. W 2010 roku zamiast nowej serii wyemitowano zremasterowaną wersję pierwszej, Mighty Morphin Power Rangers. Pogłoski o zakończeniu serialu okazały się jednak nieprawdziwe – 12 maja 2010 roku prawa do tego tytułu ponownie wykupiło Saban Capital Group. 40-odcinkowy 18. sezon wystartował w 2011 roku, w telewizji Nickelodeon[2]. Lionsgate i przedsiębiorstwo Saban wspólnie ogłosiły że planują stworzyć kolejny film o przygodach Power Rangerów[3][4].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o grupie osób, najczęściej nastolatków, ale także dorosłych, którzy pod postacią Power Rangerów walczą ze złem w różnej postaci. W tym celu używają specjalnego uzbrojenia oraz Zordów – gigantycznych maszyn bojowych o potężnej sile ognia, potrafiących działać samodzielnie, jak również łączyć się, tworząc jeszcze silniejszą broń. Cywilna tożsamość bohaterów zwykle jest tajemnicą, choć istnieją wyjątki, głównie wtedy, gdy Rangerzy są członkami służb publicznych, jak grupa ratunkowa (Lightspeed Redscue) czy policja (SPD). Zdarza się również, że przez przypadek inni ludzie dowiadują się, kim na co dzień są bohaterowie. Gdy produkcją serialu zajął się Disney planowano odciąć się od poprzednich sezonów. Rangerzy z Ninja Storm mieli być pierwszymi „prawdziwymi” bohaterami, podczas gdy poprzednie drużyny miały istnieć tylko w komiksach czy w telewizji, oczywiście w serialowym uniwersum. To jednak nie spodobało się fanom Power Rangers. Z uwagi na ich niezadowolenie, w następnych seriach zaniechano tego pomysłu. W drugim disneyowskim sezonie, Dino Grzmocie, znalazł się odcinek przybliżający historię sabanowskich Rangerów, a w jednej z głównych ról w serialu wystąpił Jason David Frank, ponownie wcielając się w kultowego Tommy’ego Olivera.

Podobieństwa pomiędzy seriami | edytuj kod

Pomiędzy poszczególnymi seriami Power Rangers występują istotne podobieństwa w fabule, z których najważniejsze prezentuje poniższa lista:

Nowi Rangerzy w drużynie | edytuj kod

Motyw ten pojawia się w każdym kolejnym sezonie – spośród wszystkich 17. serii nie było takiej, w której nie zmieniłby się początkowy stan drużyny. Zazwyczaj zmiany w składzie polegają na dojściu kolejnego wojownika (już w pierwszym sezonie Mighty Morphin Power Rangers do pierwszych pięciu Wojowników dołączył szósty), a czasami na przekazaniu mocy przez Wojownika innej postaci (co po raz pierwszy pojawiło się w drugim sezonie Mighty Morphin Power Rangers, gdy Jason, Zack i Trini oddali moce kolejno Rocky’emu, Adamowi i Aishy).

Biały Ranger z Mighty Morphin Power Rangers

Przebieg walki | edytuj kod

Prawie w każdym odcinku serialu przebieg walki pomiędzy Wojownikami a ich przeciwnikiem wygląda właściwie tak samo. Po początkowej walce wręcz i użyciu podręcznej broni przeciwnik przyjmuje ogromny rozmiar, przez co bohaterowie zmuszeni są użyć swoich Zordów, najczęściej łącząc je w Megazorda. Po tej fazie walki zwykle następuje zniszczenie / pojmanie wroga.

Występy gościnne | edytuj kod

Kolejnym popularnym motywem są gościnne występy poprzednich Wojowników w kolejnych seriach. Na szerszą skalę zaczęto wykorzystywać ten pomysł w sezonie Zagubiona Galaktyka, który jako pierwszy nie był bezpośrednią kontynuacją poprzedniego. Od tamtej pory w prawie każdej kolejnej serii pojawiały się jedno- lub dwuodcinkowe crossovery, w których zazwyczaj występowali bohaterowie z obecnej i poprzedniej serii. Zdarzało się także, że spotykali się ze sobą Wojownicy z więcej niż dwóch drużyn. Najsłynniejszym tego typu przypadkiem jest Forever Red, składający się z dwóch odcinków serii Wild Force, gdzie wystąpiło aż dziesięciu czerwonych wojowników. Podobnym przypadkiem jest Niegdyś Ranger z Operacji Overdrive, gdzie obecna drużyna spotkała się z pięcioma bohaterami z poprzednich sezonów.

w 20 odcinku Super Megaforce natomiast, podczas „ostatecznej bitwy”, pojawili się wszyscy wojownicy ze wszystkich serii.

Innym rodzajem gościnnych występów w Power Rangers jest pojawianie się postaci z innych seriali. I tak w trzecim sezonie Mighty Morphin Power Rangers pojawia się Masked Rider z serialu o takim samym tytule (odc. Przyjaciel w potrzebie), natomiast w Power Rangers w Kosmosie pojawiły się Wojownicze Żółwie Ninja (odc. Shell Shocked).

Chronologia Power Rangers | edytuj kod

Power Rangers Samurai (2011-2012) Power Rangers Megaforce (2013) Power Rangers Super Megaforce (2014)  Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Power Rangers.

Kolory Wojowników | edytuj kod

Paleta kolorów Wojowników zmienia się w prawie każdej serii. Jedyne kolory, które dotychczas zawsze się pojawiały to czerwony i niebieski, natomiast najrzadziej występuje pomarańczowy (dotychczas był tylko jeden taki przypadek – Kat Ranger, który wystąpił tylko w jednym odcinku serii SPD). Na przestrzeni lat oprócz tych znanych z pierwszego sezonu pojawiały się też inne barwy (np. srebrny, złoty) i oznaczenia, jak Wojownik Cienia (ang. Shadow Ranger). W serialu wystąpili także bohaterowie posiadający podobne kostiumy i moce, co Wojownicy, lecz inaczej się tytułujący (Magna Defender, Rycerz Solaris itp.), przez co nie do końca wiadomo, czy oficjalnie również oni nimi są. Ciekawostką jest fakt, że najczęściej codzienne ubrania Rangersów są w tym samym kolorze, co ich bojowe uniformy.

Poniższa tabelka prezentuje pojawianie się poszczególnych kolorów w konkretnych seriach, uwzględniając tylko bohaterów tytułujących się jako Wojownicy, nie licząc gościnnych występów postaci z innych sezonów (chyba że pojawiali się jako inny Wojownik niż wcześniej). Wielokrotny znak ✔ oznacza, że w danej serii pojawiło się więcej bohaterów posługujących się tym samym kolorem. Kolory błękitny, granatowy i cyjanowy zostały przyporządkowane do niebieskiego, a purpurowy – do czerwonego.

Transformacje | edytuj kod

Aby dokonać transformacji w Wojownika, bohater musi użyć w tym celu morfera – specjalnego urządzenia, wielkością i kształtem zazwyczaj przypominającym zegarek lub telefon komórkowy. Przemiana dokonuje się po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy lub wciśnięciu kombinacji klawiszy. W niektórych seriach morfer od początku jest kompatybilny tylko z konkretnymi osobami (np. Time Force), w innych nie.

Power Morphicon | edytuj kod

Power Morphicon to oficjalny konwent poświęcony Power Rangers. Po raz pierwszy odbył się w Los Angeles, w 2007 roku, z okazji 15-lecia emisji serialu. Po raz drugi konwent odbył się w dniach 27–29 września 2010, ponownie w Los Angeles. Tym razem świętowane było 15-lecie filmu Mighty Morphin Power Rangers: The Movie[6].

Power Rangers w Polsce | edytuj kod

Telewizja | edytuj kod

W Polsce Mighty Morphin Power Rangers po raz pierwszy wyemitowała telewizja Polsat w połowie lat 90. Pierwszy odcinek w Polsce po raz pierwszy był pokazany 6 września 1997 roku. W następnych latach tam (a także na siostrzanym kanale Polsat 2) regularnie prezentowano kolejne serie, aż do Power Rangers w Kosmosie. W 2002 roku na antenie Fox Kids można było oglądać serię Time Force. W następnych latach telewizja ta zmieniła się w Jetix, a później w Disney XD, zajmując się emisją kolejnych serii Power Rangers, z pominięciem Wild Force. Sezony od Ninja Storm do Operacji Overdrive po pewnym czasie trafiły również do ramówki Polsatu, z pominięciem SPD, zamiast której zaprezentowano Power Rangers Zagubiona Galaktyka. W tym też okresie na antenie TV4 wyemitowano Power Rangers Ninja Storm. Obecnie w polskiej telewizji jak dotąd nie wyemitowano 5 serii: Lightspeed Rescue, Wild Force, Super Megaforce, Dino Charge oraz Ninja Steel, jednakże są one dostępne na platformie Netflix Polska.

Komiksy | edytuj kod

W latach 90. nakładem wydawnictwa TM-Semic ukazywały się komiksy o przygodach Wojowników z wydawnictwa Marvel. Od 2006 roku Egmont Polska wydaje skierowaną typowo do dzieci gazetę Power Rangers Magazyn, zawierającą krótkie komiksy i zagadki. Ukazują się również wydania specjalne zawierające tylko komiksy, które zostały już wydane w zwykłych numerach. Oprócz tego, kilka komiksów o Wojownikach ukazało się na łamach Magazynu Jetix.

Wydania VHS / DVD | edytuj kod

  • Power Rangers, VHS – film Mighty Morphin Power Rangers: The Movie z polskim lektorem.
  • Power Rangers Turbo, VHS – film Turbo: A Power Rangers The Movie z polskim lektorem.
  • Wielka Kolekcja Power Rangers, Wydawnictwo Hachette, 55 DVD – seria płyt DVD ukazujących się co dwa tygodnie w kioskach. Jedno wydanie zawiera: 4 odcinki serialu na DVD oraz różne dodatki, w postaci przewodników, kolekcjonerskich kart czy etui. Pełna kolekcja miała liczyć 53 płyty, jednak ostatecznie została przedłużona o dwa numery. W serii wydano sezony (w kolejności ukazywania się na rynku): Mistyczna Moc, SPD, Ninja Storm, Operacja Overdrive, Dino Grzmot oraz Zagubiona Galaktyka.
  • Power Rangers 2017, film wydany na DVD i Blu-ray

Przypisy | edytuj kod

  1. ‘Power Rangers’ defeated – Entertainment – NZ Herald News.
  2. Saban re-acquires rights to ‘Rangers’ – Variety.
  3. Power Rangers powrócą do kin - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-19]  (pol.).
  4. Twórcy „X-Men: Pierwszej klasy” odświeżą „Power Rangers” (pol.). Filmweb.pl, 2014-07-16. [dostęp 2014-07-17].
  5. 18. sezon na oficjalnej stronie Power Rangers.
  6. Power Morphicon .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Power Rangers
Na podstawie artykułu: "Power Rangers" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy