Powiat (Austria)


Powiat (Austria) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Powiaty Austrii. Na czerwono zaznaczono miasta statutarne.

Powiat (niem. Bezirk, politischer Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic[1].

Organem administracyjnym powiatu jest Bezirkshauptmannschaft (komisja powiatowa), na którego czele stoi komisarz powiatowy (niem. Bezirkshauptmann – jeśli jest nim mężczyzna lub Bezirkshauptfrau – jeśli jest nią kobieta). Osoby te nie są wybierane bezpośrednio przez obywateli, lecz są wyznaczane przez rząd kraju związkowego. Jego zadaniem jest nadzór nad samorządem gminnym. W stosunku do gmin jest organem wyższego stopnia w rozumieniu procedury administracyjnej. Na szczeblu powiatowym nie są zawiązywane wspólnoty[2][1].

Znak drogowy informujący o wjeździe do powiatu Voitsberg.

Lista powiatów | edytuj kod

Lista powiatów na terytorium Austrii z uwzględnieniem kraju związkowego, wyróżników skrótów powiatów znajdujących się na austriackich tablicach rejestracyjnych i liczby ludności. Wytłuszczoną czcionką oznaczono miasta statutarne.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Bezirk, politischer (niem.). politik-lexikon.at. [dostęp 2018-09-24].
  2. Samorząd terytorialny na świecie (2): Austria (pol.). wartowiedziec.pl. [dostęp 2018-09-24].
  3. a b Bevölkerung der Politischen Bezirke mit 1.1.2018 (niem.). statistik.at. [dostęp 2018-09-24].
  4. Kfz-Kennzeichen in Österreich nach Bundesländern (niem.). autokiste.de. [dostęp 2018-09-24].
Na podstawie artykułu: "Powiat (Austria)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy