Powiat (Niemcy)


Powiat (Niemcy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Powiaty ziemskie (Landkreise) i miasta na prawach powiatu (kreisfreie Städte) od 1.11.2016 r.

Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy[1].

Po raz pierwszy powiaty na ziemiach niemieckich wprowadzono w Prusach w XIX wieku, gdzie początkowo stanowiły jednostkę samorządu terytorialnego na obszarach wiejskich[1].

Do zadań powiatów w Niemczech należą m.in. budowa i utrzymanie dróg, gospodarka odpadami, prowadzenie szkół, domów opieki i szpitali. Odpowiadają również za przyrodę, hałas i ochronę ludności. Władzom powiatów podlegają urzędy imigracyjne, biura socjalne i młodzieżowe, urzędy pracy, wydziały zdrowia i kolegia środowiskowe[1][2].

Spis treści

Liczba powiatów według krajów związkowych | edytuj kod

Niemcy podzielone są aktualnie (wrzesień 2018) na 294 powiatów ziemskich (Landkreis). W poszczególnych krajach związkowych jest ich:

Lista powiatów | edytuj kod

Miasta na prawach powiatu | edytuj kod

 Osobny artykuł: Miasta na prawach powiatu w Niemczech.

Powiaty ziemskie | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Siedziba powiatu niebędąca w jego obrębie.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Alles dreht sich um den Kreis (niem.). taz.de. [dostęp 2018-09-15].
  2. Aufgaben der Landkreise (niem.). landkreistag-bw.de. [dostęp 2018-09-15].
Na podstawie artykułu: "Powiat (Niemcy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy