Powiat Graz-Umgebung


Na mapach: 47°03′43″N 15°24′54″E/47,062000 15,415000

Powiat Graz-Umgebung w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Graz-Umgebung (niem. Bezirk Graz-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Graz, które jednak do powiatu nie należy.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Powiat Graz-Umgebung leży w środkowej Styrii, część zachodnią stanowią Lavanttaler Alpen, na północy i północnym wschodzie znajduje się region Grazer Bergland i liczne grupy górskie na wschód od rzeki Mura. Południe powiatu leży w regionie Grazer Becken. Najwyższym punktem jest Speikkogel (1 988 m n.p.m.).

Powiat Graz-Umgebung graniczy z następującymi powiatami: na północy z powiatem Bruck an der Mur, na wschodzie z powiatem Weiz, na południowym wschodzie z powiatem Feldbach, na południu z powiatem Leibnitz, na południowym zachodzie z powiatem Deutschlandsberg, na zachodzie z powiatem Voitsberg, na północnym zachodzie z powiatem Leoben i z powiatem Knittelfeld.

Najmniejszą gminą jest Werndorf (powierzchnia 6,23 km²), największą zaś Frohnleiten (127,62 km²).

Najwyżej położona miejscowością gminną jest Gratwein-Straßengel położone na wysokość 769 m n.p.m. Najniżej leży Werndorf, w dolinie Mury na wysokości 309 m n.p.m.

Demografia | edytuj kod

Powiat Graz-Umgebung zamieszkuje najwięcej osób z całego kraju związkowego. W latach 1951-2001 liczba mieszkańców wzrosła o około 60% przy czym w tym samym okresie w Styrii jedynie o 7%. Tak duży wzrost spotęgowała bliskość drugiego co do wielkości miasta Austrii - Grazu, oraz szybki rozwój infrastruktury.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 36 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), 21 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 14 gmin wiejskich (Gemeinde).

Polityka | edytuj kod

Wyniki wyborów samorządowych do rad gmin:

Komunikacja | edytuj kod

Z powodu otoczenia przez powiat Grazu ma on bardzo dobrze rozwinięty transport. Przez powiat przebiega na osi wschód-zachód autostrada A2 oraz w kierunkach północ-południe A9 i droga ekspresowa S35. W skład systemu dróg krajowych wchodzą: B64, B65, B67, B70, B72, B73 i B76.

Głównymi liniami kolejowymi są: Południowa Kolej Austriacka (Südbahn) (północ-południe, Wiedeń-Graz-Słowenia) i Wschodnia Kolej Styryjska (Steirische Ostbahn) (wschód-zachód, Graz-Szombathely). Liniami o mniejszym znaczeniu są linie Graz-Voitsberg-Köflach, Graz-Deutschlandsberg-Wies i Peggau-Übelbach.

Na południe od Grazu, przy węźle autostradowym usytuowano port lotniczy Graz. Jest on 3. lotniskiem co do ilości obsługiwanych pasażerów w Austrii.

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Graz-Umgebung" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy