Powiat Hallein


Na mapach: 47°39′00″N 13°10′01″E/47,650000 13,167000

Powiat Hallein w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Hallein (niem. Bezirk Hallein , nazywany również Tennengau) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Salzburg. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Hallein.

Geografia | edytuj kod

Powiat całkowicie leży w Północnych Alpach Wapiennych, zachodnia część w Alpach Berchtesgadeńskich, część południowa znajduje się w górach Tennengebirge i Dachsteinie, północna i środkowa część leży w Salzkammergut.

Powiat Hallein graniczy z następującymi powiatami: na wschodzie Gmunden (Górna Austria), na północy Salzburg-Umgebung i na południu St. Johann im Pongau. Na zachodzie przebiega granica z Niemcami.

Historia | edytuj kod

Od XIII wieku do 1803 tereny były pod władaniem arcybiskupstwa Salzburga. Następnie na krótko całe biskupstwo włączono w granice Bawarii by w 1816 powróciło do Austrii. Wraz z powstaniem kraju związkowego Salzburg w 1848, powstał powiat Flachgau (Salzburg-Umgebung) w którego skład wchodziły obszary Tennengau. W 1896 z powiatu Flachgau został wydzielony obecny powiat Hallein.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na trzynaście gmin, w tym jedną gminą miejską (Stadt), cztery gminy targowe (Marktgemeinde) oraz osiem gmin wiejskich (Gemeinde).

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Hallein" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy