Powiat Neusiedl am See


Na mapach: 47°55′41″N 16°56′02″E/47,928000 16,934000

Powiat Neusiedl am See w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Neusiedl am See (niem. Bezirk Neusiedl am See) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgiersko-słowackiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Neusiedl am See.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

W powiecie Neusiedl am See znajduje się najdalej na wschód wysunięty punkt Austrii (gmina Deutsch Jahrndorf), graniczy on ze Słowacją i Węgrami. Na jego terenie znajduje się większa część Jeziora Nezyderskiego oraz cały Park Narodowy Neusiedler See-Seewinkel, na którego terenie znajdują się liczne mniejsze jeziora i tereny bagienne.

Powiat graniczy z: na północy Bruck na der Leitha (Dolna Austria), na północnym wschodzie z krajem bratysławskim, na wschodzie i południu z komitatem Győr-Moson-Sopron, na południowym zachodzie z miastem Rust oraz na zachodzie z powiatem Eisenstadt-Umgebung.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 27 gmin, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), jedenaście gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 14 gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport | edytuj kod

Przez powiat przebiega autostrada A4 (autostrada wschodnia, Wiedeń-Budapeszt), buduje się autostradę A5 (autostrada północno-wschodnia, Wiedeń-Bratysława). W powiecie znajdują się drogi krajowe: B10 (Brucker Straße), B50 (Burgenland Straße) i B51 (Neusiedler Straße).

Przez powiat również przebiegają linie kolejowe z Wiednia do Bratysławy i Budapesztu.

Demografia | edytuj kod

Powiat Neusiedl am See (Bezirk Neusiedl am See) Burgenland

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Neusiedl am See" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy