Powiat Nordvorpommern


Na mapach: 54°10′12″N 12°49′48″E/54,170000 12,830000

Landkreis Nordvorpommern w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Powiat Nordvorpommern) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Landkreis Nordvorpommern – były nadbałtycki powiat kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie za stolicą w Grimmen. Sąsiadował z powiatami: Ostvorpommern, Demmin, Güstrow, Bad Doberan oraz z miastem na prawach powiatu Stralsund, a także poprzez wody cieśniny Strelasund i Zatoki Greifswaldzkiej z powiatem Rügen.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Do powiatu należał półwysep Fischland-Darß-Zingst (o istotnym znaczeniu turystycznym) wchodzący (wraz z płytkimi lagunami pomiędzy nim a stałym lądem) w skład Parku Narodowego „Vorpommersche Boddenlandschaft”. Większe rzeki powiatu to: Recknitz, Trebel i Barthe.

Historia | edytuj kod

Region historycznie należał do Pomorza (był jego najbardziej wysuniętą na zachód częścią). Do 1815 roku należał do Szwecji (Pomorze Szwedzkie), później wskutek ustaleń kongresu wiedeńskiego był terytorium pruskim nazywanym Neuvorpommern. Powiat został utworzony w 1994 roku poprzez połączenie powiatów Stralsund, Grimmen i Ribnitz-Damgarten. W wyniku reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego powiat został włączony 4 września 2011 do nowo utworzonego Landkreis Vorpommern-Rügen.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład powiatu wchodziły:

Gminy:

Związki gmin:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Landkreis):
Na podstawie artykułu: "Powiat Nordvorpommern" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy