Powiat Oberwart


Na mapach: 47°17′38″N 16°14′35″E/47,294000 16,243000

Powiat Oberwart w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Oberwart (niem. Bezirk Oberwart) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Oberwart.

Geografia | edytuj kod

Północno wschodnia część powiatu leży na Wzgórach Kőszeg, przez najwyższy szczyt gór (Írott-kő 884 m n.p.m.) poprowadzono granicę austriacko-węgierską.

Powiat graniczy: na południu z powiatem Güssing, na zachodzie z powiatem Hartberg (w Styrii), na północy z powiatami Wiener Neustadt-Land (w Dolnej Austrii i Oberpullendorf, na wschodzie z węgierskim komitatem Vas.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 32 gminy, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), dwanaście gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 17 gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport | edytuj kod

Przez powiat przebiegają drogi krajowe: B50 (Burgenland Straße), B56 (Geschriebenstein Straße), B57 (Güssinger Straße), B63 (Steinamangerer Straße) oraz B63a (Oberwarter Straße). Na zachodzie na teren powiatu wkracza autostrada A2, najważniejszą linią kolejową jest połączenie Wiedeń-Pinggau-Oberwart-Rechnitz. Na granicy z Węgrami, na wysokości miasta Szombathely usytuowano jedno drogowe przejście graniczne.

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Oberwart" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy