Powiat Reutte


Na mapach: 47°24′N 10°30′E/47,400000 10,500000

Powiat Reutte w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Reutte; Außerfern (niem. Bezirk Reutte) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w gminie targowej Reutte.

Geografia | edytuj kod

Powiat leży w Północnych Alpach Wapiennych, pomiędzy Alpami Algawskimi a Alpami Lechtalskimi. Dwa pasma oddziela od siebie dolina Lechtal. Na północnym wschodzie część powiatu wkracza na Ammergauer Alpen.

Powiat Reutte graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie z powiatem Ostallgäu (Niemcy), północnym wschodzie Garmisch-Partenkirchen (Niemcy), południowym wschodzie z powiatem Imst, południowym zachodzie z powiatem Landeck oraz na zachodzie z vorarlberskim powiatem Bregencja.

Gmina Jungholz jest enklawą praktyczną i znajduje się w niemieckiej strefie celnej, łączy ją z resztą kraju jedynie szczyt Sorgschrofen (1641 m n.p.m.), dzięki temu nazywana jest często kawałkiem Tyrolu w Allgäu.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 37 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), jedną gminę targową (Marktgemeinde) oraz 35 gmin wiejskich (Gemeinde).

Galeria | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Reutte" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy