Powiat Sankt Veit an der Glan


Na mapach: 46°51′43″N 14°25′41″E/46,862000 14,428000

Powiat Sankt Veit an der Glan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Sankt Veit an der Glan, Powiat St. Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Sankt Veit an der Glan.

Geografia | edytuj kod

Powiat leży w całkowicie Alpach Centralnych, część zachodnia znajduje się na szczycie Wöllaner Nock, a wschodnia w Lavanttaler Alpen.

Powiat Sankt Veit an der Glan graniczy z następującymi powiatami: na północy Murau i Judenburg (obydwa w Styrii), na wschodzie Wolfsberg, na południu licząc od wschodu Völkermarkt, Klagenfurt-Land oraz miastem statutarnym Klagenfurt am Wörthersee, na zachodzie z powiatem Feldkirchen.

Transport | edytuj kod

Trzema najważniejszymi drogami w powiecie są droga ekspresowa S37 (Klagenfurter Schnellstraße), droga krajowa B317 (Friesacher Straße) i B92 (Görtschitztal Straße). Biegną one w kierunku północ południe. Drogami krajowymi w kierunku wschód zachód są B82 (Seeberg Straße), B93 (Gurktal Straße) i B94 (Ossiacher Straße).

Główna linia kolejowa łączy Klagenfurt am Wörthersee z Wiedniem.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 20 gmin, w tym cztery gminy miejskie (Stadt), dziewięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz siedem gmin wiejskich (Gemeinde).

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Sankt Veit an der Glan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy