Powiat Weiz


Na mapach: 47°13′08″N 15°41′24″E/47,219000 15,690000

Powiat Weiz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Weiz (niem. Bezirk Weiz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Weiz.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Powiat leży w Alpach Centralnych, w całości w grupie gór na wschód od Mury (Fischbacher Alpen, Hochwechsel) dochodzących do wysokości 1653 m n.p.m.

Powiat graniczy z następującymi powiatami: na północnym wschodzie z powiatem Neunkirchen (w kraju związkowym Dolna Austria), na południowym zachodzie z powiatem Graz-Umgebung.

Demografia | edytuj kod

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 31 gmin, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), osiem gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 21 gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport | edytuj kod

Przez powiat przebiega autostrada A2 i drogi krajowe B54 (Wechsel Straße), B64 (Rechberg Straße), B65 (Gleisdorfer Straße), B68 (Feldbacher Straße) i B72 (Weizer Straße). Większość szlaków komunikacyjnych krzyżuje się w dwóch miastach.

Na południu powiatu przebiega Wschodnia Kolej Styryjska (Steirische Ostbahn) z Grazu do Szombathely. W Gleisdorfie odbiega od niej linia do Ratten jednak pociągi dojeżdżają wyłącznie do Weiz.

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Weiz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy