Powiat Wiener Neustadt-Land


Na mapach: 47°37′21″N 16°20′27″E/47,622500 16,340833

Powiat Wiener Neustadt-Land w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Industrieviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Wiener Neustadt, które do powiatu nie należy i oddziela dwie jego części.

Geografia | edytuj kod

Powiat Wiener Neustadt-Land graniczy: na północy z powiatem Baden, na północnym zachodzie z powiatem Lilienfeld, na zachodzie z powiatem Neunkirchen, na południu z powiatami Hartberg (Styria) i Oberwart i na wschodzie z powiatami Oberpullendorf, Mattersburg i Eisenstadt-Umgebung (cztery ostatnie w Burgenlandzie).

Zachodnie krańce powiatu leżą w Gutensteiner Alpen, północne w Lesie Wiedeńskim, południowe leżą zaś w regionie Bucklige Welt.

Podział administracyjny | edytuj kod

Powiat podzielony jest na 35 gmin, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), 19 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 14 gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport | edytuj kod

Przez teren powiatu przebiega autostrada południowa, droga ekspresowa S4, drogi krajowe: B17 (Wiener Neustädter Straße), B21 (Gutensteiner Straße, z B21a), B54 (Wechsel Straße), B55 (Kirchschlager Straße) i B60 (Leitha Straße). Główną linią kolejową jest linia Wiedeń - Graz.

Kontrola autorytatywna (Powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat Wiener Neustadt-Land" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy